Փաստաբանները պահանջում են քրեական գործ հարուցել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ 01/29/2021   13:30  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, մեկնարկել է Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ քրեական գործի հարուցումը մերժելու որոշման դեմ փաստաբանների բողոքի քննությունը։
Նշենք, որ փաստաբան Արամ Օրբելյանը ՀՔԾ հաղորդում էր ներկայացրել Նիկոլ Փաշինյանի գործողությունների վերաբերյալ՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածի՝ սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ խոշոր չափի գույք ոչնչացնելու սպառնալիքի, 226.2-րդ հոդվածի՝ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերի, 332-րդ հոդվածի՝ արդարադատության իրականացմանը և քննությանը խոչընդոտելու, 344-րդ հոդվածի՝ դատավորին, դատախազին, քննիչին, հետաքննություն կատարող անձին կամ հարկադիր կատարողին զրպարտելու հատկանիշներով։
Փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը մասնավորապես հիշեցրել է նոյեմբերի 9-ին ստորագրված կապիտուլյացիոն ակտը, որից հետո տեղի ունեցան ցույցեր, զանգվածային միջոցառումներ, ինչին էլ հաջորդել են Փաշինյանի ուղիղ եթերները, որտեղ վերջինս սկսել է սպառնալ քաղաքացիներին՝ մեղադրելով նախկիններին։ Փաստաբանը մատնանշեց Փաշինյանի այն հայտարարությունը, որտեղ նա կոչ է արել բոլոր այն քաղաքացիներին, որոնք հասկանում են ինչ է կատարվում՝ պատրաստվել վրեժի, որ մեր զինվորների, կորսված հայրենիքի վրեժը պետք է հանել թալանչիներից։
Ըստ փաստաբանների՝ Փաշինյանի այս հայտարարությունները պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածի հատկանիշներ, մինչդեռ՝ վարույթն իրականացնող մարմինը չի դիտել որպես սպառնալիք պարունակող գործողություն։ Փաստաբանի խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանը հստակորեն առանձնացնում է այն քաղաքացիներին, ումից պետք է վրեժ լուծել, ավելին, Փաշինյանը ոչ միայն ինքն է փորձում վրեժ լուծել, այլև՝ կոչ է անում քաղաքացիներին՝ ըստ էության հրահրելով քաղաքացիական պատերազմ։
Բացի դա՝ Փաշինյանը հստակորեն տարանջատում է քաղաքացիներին՝ իր պատկերացմամբ արժանապատիվ և ոչ արժանապատիվ քաղաքացիների, հստակ նկարագրում է թիրախը և այն գործողությունները, որոնցով պետք է վրեժ լուծել։ Փաշինյանի գործողություններում փաստաբանները տեսնում են նաև արդարադատությանը խոչընդոտելու և դատավորների հասցեին սպառնալիքներ հնչեցնելու հատկանիշներ։ Ուշադրության կենտրոնում են նաեւ արդարադատությանը խոչընդոտելու, դատական համակարգի նկատմամբ ճնշումների վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարությունները, որոնցով դատարանների հասցեին հնչել են սուտ և զրպարտչական արտահայտությունները, խոսքը մասնավորապես «վնգստացող դատավորներ», դատարանների մուտքերն ու ելքերը շրջափակելու, օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերի վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնելու, դատավորներին՝ կոռուպցիայի մեջ մեղադրելու և մի շարք այլ հանգամանքների մասին է։
Փաստաբանի խոսքով՝ ներկայացված հաղորդումը չի ունեցել վերացական բնույթ, ներկայացված փաստական հանգամանքները բավարար են հանցագործության հատկանիշների՝ առնվազն արտաքին հատկանիշների առկայությունն առերևույթ հաստատելու համար, մինչդեռ քննիչը մերժել է քրեական գործի հարուցումը և չի պատճառաբանել որոշումը։ Ըստ փաստաբանների՝ քննիչի կողմից կայացված որոշումը չի վերլուծում ներկայացված փաստարկները, չի անդրադառնում հաղորդմամբ բարձրացված հարցերին և, թեև նշվել է, որ նյութեր են նախապատրաստվում, սակայն որևէ հղում չի արվել։ Քննիչի որոշման դեմ փաստաբանները բողոք են ներկայացրել դատախազություն, ինչը ևս մերժվել է։
13:18 29/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԵս բոլոր նրանց հետ եմ, ովքեր պայքարում են Նիկոլի դեմ, չեն խաղակցում նրան և չեն լեգիտիմացնում նրան, ովքեր գործարքի չեն գնում և չեն վաճառվում. Մինասյան
00:25 29/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Չի բացառվում, որ սրանք Ադրբեջանից 5 ռազմագերի են խնդրել, փոխարենը՝ խոստանալով մեզ համար դեռևս անհայտ և ցավալի նոր զիջումներ».քաղաքագետ
00:03 29/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանին ոչ ոք չպետք է ձեռք տա, նա պետք է պատմի, թե իրականում ինչ է եղել. Մանվել Եղիազարյան
23:53 28/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԵրբ Հայաստանը ներկայացված է իշխանական պարկապզուկներով. Արմեն Աշոտյան
23:13 28/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԻնչ փոխվեց պարտությունից հետո. Ավետիք Իշխանյան
22:54 28/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՓաստ է. Ադրբեջանի բռնապետն իրենից ոչինչ չներկայացնող Նիկոլի հետ որևէ բանակցություն չի վարում. Գագիկ Համբարյան
21:59 28/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԹշնամին կարծում է, որ եթե հիմա հրաժարական չտա, ապա ժամանակի ընթացքում կրքերը կհանդարտվեն. Ստեփան Դանիելյան
21:05 28/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՎարչապետի աթոռը գրկած-նստածի սպասարկուները հենց հիմա քրեական գործ են կարում «հայահավաքի» մասնակիցների վրա. Ռուբեն Մելիքյան
20:04 28/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԱյսօր իրականում պետք էր խոսել նոր բանակի մասին՝ տեսակով, փիլիսոփայությամբ, կառուցվածքով ու նպատակներով նոր զինուժ ստեղծելու մասին. Մինասյան

Адвокаты требуют возбудить уголовное дело против Никола Пашиняна 01/29/2021 14:30 | Судебный репортаж
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна проходят слушания по жалобе адвокатов на решение об отказе в возбуждении уголовного дела в отношении премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Отметим, что адвокат Арам Орбелян подал в Специальную следственную службу(ССС) Армении заявление относительно действий Пашиняна, которым требовал возбудить уголовное дело по признакам ст. 137(Угроза убийством, причинением тяжкого вреда здоровью или уничтожением имущества), ст. 226.2(публичные призыв к насилию), ст. 332(воспрепятствование осуществлению правосудия и следствию), ст. 344(клевета в отношении судьи, прокурора, следователя, лица, производящего дознание, или судебного пристава) Уголовного кодекса РА.
Адвокат Ованнес Худоян, в частности, напомнил о подписанном 9 ноября акте о капитуляции, после чего произошли акции, массовые мероприятия, за которыми последовали прямые эфиры Пашиняна, в ходе которых он стал угрожать гражданам, обвиняя бывших. Адвокат упомянул заявление Пашиняна, в котором премьер призывал всех тех граждан, которые понимают, что происходит, готовится к мести и что за наших воинов и потерянную Родину надо мстить грабителям.
По словам адвокатов, данное заявление Пашиняна содержит признаки статьи 137 УК РА, между тем орган, осуществляющий производство, не расценил его как действие, содержащее угрозу. Как отметил адвокат, Никол Пашинян четко выделяет граждан, которым надо отомстить. Более того, как указали адвокаты, Пашинян не только сам пытается отомстить, но и призывает граждан, по сути, провоцируя гражданскую войну.
Помимо этого, Пашинян четко разграничивает граждан, деля их в соответствии со своими представлениями на достойных и недостойных, четко описывает мишень и действия, которые следует предпринять для отмщения. Адвокаты видят в действиях Пашиняна и признаки воспрепятствования осуществлению правосудия и следствию, а также озвучивания угроз в адрес судей. В центре внимания также заявления Пашиняна относительно оказания давления на судебную систему, в которых прозвучали клеветнические высказывания в адрес судей. Речь, в частности, идет о фразе “скулящие судьи”, призыве заблокировать здания судов, высказывании позиции относительно судебных актов, вступивших в законную силу, обвинения судей в коррупции и ряде других обстоятельств.
По словам адвоката, поданное заявление не носило абстрактный характер. Как отметил он, указанных фактических обстоятельств достаточно для подтверждения наличия признаков преступления, хотя бы внешних признаков. Между тем следователь отказал в возбуждении уголовного дела и не мотивировал свое решение. Как указали адвокаты, в вынесенном следователем постановлении нет анализа представленных доводов, не затрагиваются поднятые в заявлении вопросов, хотя было отмечено, что ведется подготовка материалов, но при этом нет ни одной ссылки. Адвокаты подали жалобу на решение следователя в Прокуратуру, однако она тоже была отклонена.