Լևոն Սարգսյանը կշարունակի մնալ կալանավորված 01/27/2021   13:24  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանը՝ «Ալրաղացի Լյովիկը», կշարունակի մնալ կալանավորված։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանի նախագահությամբ, անփոփոխ է թողել Լևոն Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ երեկ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացել է Լևոն Սարգսյանի գործով առաջին դատական նիստը, որի ընթացքում քննարկվել է Լևոն Սարգսյանի խափանման միջոցի հարցը։ Մեղադրյալը նիստին չէր ներկայացել, սակայն գրավոր դիմել էր դատարանին՝ խնդրելով փոփոխել իր նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը, իսկ պաշտպանները միջնորդել էին Սարգսյանի նկատմամբ գրավ կիրառել՝ գրավի չափը թողնելով դատարանի հայեցողությանը, իսկ մեղադրող կողմը միջնորդել է անփոփոխ թողնել Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը։
Նշենք, որ քրեական գործով մեղադրյալները երկուսն են՝ Լևոն Սարգսյանը և Սուրեն Ղազարյանը։ Կալանավորված է միայն Լևոն Սարգսյանը, Ղազարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։
Հիշեցնենք, որ Լևոն Սարգսյանը մեղադրվում է մոտ 12 տարի առաջ Մաքսային կոմիտեի նախկին ղեկավար Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա կատարված ավազակային հարձակումը պատվիրելու մեջ։
Ավազակային հարձակումը տեղի է ունեցել 2008 թվականի հոկտեմբերին։ Այն ժամանակ հայտարարվեց, որ «Կոշիկի քաղաք» ՍՊԸ հիմնադիր Արա Կարապետյանը և Նոր Նորքի ոստիկանության բաժնի պետի նախկին տեղակալ Արմեն Նիկողոսյանը ստեղծել են հանցավոր համագործակցություն, որի անդամների կողմից կատարվել են մի շարք աղմկահարույց, առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու դեպքեր, այդ թվում` ՀՀ մաքսային պետական կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա ավազակային հարձակման դեպքը։ 2011թ. մայիսին կայացված դատավճռով հանցավոր համագործակցության 10 անդամները դատապարտվել էին երկարատև՝ մինչև 15 տարի ժամկետով ազատազրկման։
2018 թվականին ԱԱԾ-ն հայտարարեց, որ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա ավազակային հարձակման իրական պատվիրատուն, նախնական տվյալների համաձայն, հանդիսացել է ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, հանրությանը «Ալրաղացի Լյովիկ» մականունով հայտնի Լևոն Սարգսյանը, ով, լարված հարաբերությունների մեջ գտնվելով Արմեն Ավետիսյանի հետ, արդեն իսկ ձևավորված և ավազակային մի շարք հարձակումներ գործած հանցավոր խմբի անդամներին պատվիրել է վերոնշյալ հանցագործության կատարումը: Գործով մյուս մեղադրյալը՝ Սուրեն Ղազարյանը մեղադրվում է Լևոն Սարգսյանին օժանդակելու մեջ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Լեւոն Սարգսյանը հայտնաբերվել եւ ձերբակալվել է ՌԴ Մոսկվայի մարզի Զելենոգրադ քաղաքում՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 21-ին։
2020 թվականի մարտին հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունը բավարարել է Լևոն Սարգսյանին քրեական հետապնդման ենթարկելու նպատակով Հայաստանի իրավապահ մարմիններին հանձնելու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունը։
Նա Հայաստան է տեղափոխվել օգոստոսի 6-ին, գտնվում է «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը վերահաստատել է Ալրաղացի Լյովիկի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը։
19:08 26/01/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՊաշտպանները միջնորդեցին՝ գրավի դիմաց ազատ արձակել «Ալրաղացի Լյովիկին»
18:37 26/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազը միջնորդեց անփոփոխ թողնել «Ալրաղացի Լյովիկի» նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը
17:40 26/01/2021  |  Դատական ռեպորտաժներՄեկնարկել է «Ալրաղացի Լյովիկի» գործով առաջին դատական նիստը. Վերջինս չի մասնակցում դատական նիստին
13:02 20/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտնի է «Ալրաղացի Լյովիկի» վերաբերյալ քրեական գործով նախնական դատական նիստի օրը
15:31 08/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ նախկին պատգամավոր Ալրաղացի Լյովիկը կկանգնի դատարանի առաջ
10:41 29/12/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն «Ալրաղացի Լյովիկի» գործով մանրամասներ է ներկայացրել
16:08 10/08/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱլրաղացի Լյովիկին մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածով. ԱԱԾ-ն մանրամասնում է
11:14 10/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱլրաղացի Լյովիկը կալանավորված է
15:25 07/08/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանությունը հրապարակել է Ալրաղացի Լյովի Հայաստան տեղափոխվելու կադրերը

Экс-депутат парламента Армении Левон Саркисян останется под стражей 01/27/2021 13:54 | Судебный репортаж
Бывший депутат Национального Собрания Левон Саркисян, известный под прозвищем "Алрахаци Левик" ("Левик из мукомольни") останется под стажей. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Татевик Григорян оставил без изменений избранную в отношении Левона Саркисяна меру пресечения в виде заключения под стражу. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщили в отделе по связям с общественностью Прокуратуры РА.
Слушания по делу Левона Саркисяна прошли накануне. Обвиняемый не присутствовал на заседании суда, однако в письменной форме обратился к суду с просьбой изменить ему меру пресечения.
Защита ходатайствовала о применении залога в отношении Саркисяна, оставив размер суммы на усмотрение суда. В свою очередь сторона обвинения просила суд оставить без изменений решение об аресте Саркисяна. Отметим, что обвиняемыми по делу проходят двое: Левон Саркисян и Сурен Казарян. Под арестом находится только Левон Саркисян. А с Казаряна взята подписка о невыезде.
Напомним, Левон Саркисян обвиняется в заказе разбойного нападения на особняк бывшего главы Государственного таможенного комитета Армена Аветисяна.
Разбойное нападение было совершено в октябре 2008 года назад. СНБ Армении еще в 2009 году проинформировала общественность о том, что раскрыты случаи нашумевших, особо тяжких преступлений, совершенных членами преступного сообщества, созданного учредителем компании “Город обуви” Ара Карапетяном и бывшим заместителем начальника норкского отдела Полиции Арменом Никогосяном, в том числе случай разбойного нападения на экс-главу Государственного таможенного комитета Армении Армена Аветисян. В мае 2011 года был оглашен приговор 10 членам преступной группы, которые получили длительные сроки, до 15 лет лишения свободы.
В 2018 году СНБ сообщила, что настоящим заказчиком разбойного нападения, по предварительным данным, является бывший депутат парламента Армении Левон Саркисян, более известный как “Левик с мукомольни”. Отмечалось, что он, находясь в натянутых отношениях с Арменом Аветисяном, заказал членам преступной группы, уже совершившим ряд разбойных нападений, исполнение вышеупомянутого преступления.
Другой фигурант дела – Сурен Казарян – обвиняется в оказании содействия Левону Саркисян.
Как уже ранее сообщалось, Левон Саркисян был задержан в российском городе Зеленограде 21 ноября 2019 года.
В марте 2020 года стало известно, что Генеральная прокуратура Российской Федерации приняла решение удовлетворить ходатайство Генпрокуратуры Армении о выдаче армянским правоохранительным органам Левона Саркисяна с целью уголовного преследования последнего.
Он был экстрадирован в Армению 6 августа 2020 года и находится в УИУ “Ереван-Кентрон”. Суд общей юрисдикции Еревана подтвердил избранную в отношении Левона Саркисяна меру пресечения в виде заключения под стражу.