Անհետ կորած զինվորների ծնողները տուժողի իրավահաջորդի կարգավիճակ չունեն.գործով որևէ անձի մեղադրանք չի առաջադրվել. փաստաբան 01/26/2021   12:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անհետ կորած զինվորների ծնողները հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում չունեն տուժողի իրավահաջորդի կարգավիճակ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց անհետ կորած զինվորների հարազատների փաստաբանական խմբի անդամ Հրանտ Կարապետյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ անհետ կորած զինվորների ծնողները հանցագործության մասին հաղորդումներ են ներկայացրել ԶՔԳՎ՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել և պատասխանատվության ենթարկել այն անձանց, որոնց գործողությունների հետևանքով իրենց որդիները զոհվել են կամ համարվում են անհետ կորած։
Հրանտ Կարապետյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ զրուցել է գործընկերներից Անժելիկա Հակոբյանի ու Կարինե Խաչատրյանի հետ, որոնք ԶՔԳՎ-ում կազմել և ներկայացրել էին ծնողների մի մասի դիմումները։ Նշված մասով ծնողները վկայի կարգավիճակով տվել են համապատասխան ցուցմունքներ՝ իրենց հայտնի փաստերի վերաբերյալ։
«Քրեական գործերը հարուցվել են փաստի առթիվ, այսինքն՝ ըստ էության տարածքային սկզբունքով և ոչ թե կոնկրետ անձի վերաբերյալ։ Քրեական գործերի շրջանակներում մեղադրանք որևէ անձի, ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների, չի առաջադրվել, իսկ ծնողներն էլ չունեն տուժողի իրավահաջորդի կարգավիճակ»,-նշեց Կարապետյանը՝ հավելելով, որ նախաքննական գաղտնիքի պահպանման սկզբունքից ելնելով, ավելին հնարավոր չէ հայտնել, այսինքն՝ թե ո՞ր տարածքների մասին է խոսքը։ Ծնողների մի մասի հաղորդումները կազմվել են հանրային պաշտպանի գրասենյակում, որի վերաբերյալ ևս տեղեկատվություն տրամադրել չեն կարող։
Նրա խոսքով՝ կան հարուցված գործեր, որոնցով վարույթն իրականացնող մարմինը պարտավոր է ձեռնարկել անհրաժեշտ գործողություններ՝ հանցագործությունների բացահայտման նպատակով։
«Մեր նախաձեռնությունը ի սկզբանե նշել է, որ պատրաստ է ծնողների հետ մասնակցել ամբողջ գործընթացին։ Հետևաբար եթե լինեն վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից թերացումներ, ապա դրանց մասին ևս միանշանակ կբարձրաձայնենք»,- նշեց Կարապետյանը։
Իսկ թե՝ ի՞նչ հանցագործությունների հատկանիշներով են հարուցվել քրեական գործերը՝ փաստաբանը չմանրամասնեց՝ նշելով, որ հոդվածները տարբեր են, խոսքը հիմնականում զինվորական հանցագործությունների մասին է և ծնողների վկայակոչած փաստերն էլ, ըստ էության, դրանց են վերաբերել։
Փաստաբանը նաև չմանրամասնեց, թե ինչ հատկանիշներով են ներկայացվել հաղորդումները՝ նշելով, որ խոսքը  հրամանատարական բացթողումների, վիրավորներին չտարհանելու մասին է, ավելացնելով, որ՝ փաստաբանն իրավասու չէ հրապարակային քննարկել կոնկրետ գործի հանգամանքները։
11:16 18/01/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԱրզնի-Շամիրամ ջրանցքում հայտնաբերվել է որպես անհետ կորած որոնվող կնոջ դին
13:58 16/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԺամկետային զինծառայողների ծնողները բավարարված չեն վարչապետի հետ հանդիպումից. Պայմանավորվել են կրկին հանդիպել
22:25 15/01/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Պատերազմում զոհվածների 23 չհայտնած անուն․ Razm.info
19:14 13/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶինվորի հորը մեղադրանք առաջադրեցին՝ ՊՆ վարչական տարածք ավտոմեքենայով մուտք գործելու համար
17:25 13/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈրդուց շուրջ 100 օր որևէ լուր չունեցող հայրը որպես կասկածյալ ցուցմունք է տվել. Նրա ձերբակալության ժամկետը լրանում է այսօր
09:48 13/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԲժիշկս արգելել է կատարել յոթհարկանոց հայհոյանքներով գրառումներ. Ռուբեն Մելիքյան
13:56 11/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր ԱԱԾ տնօրենն է հանդիպում ունենում, վաղը՝ վարչապետը, մյուս օրը՝ Պողոս առաքյալը, արդյունքում՝ երեխեքին այնտեղ օրական կկոտորեն. Անհետ կորած զինվորի հարազատ
12:25 11/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեխաներին տարել են առաջնագիծ, հրամանատարները փախել են, պետք է պատասխան տան.անհետ կորած զինվորի մայր
11:44 11/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհետ կորած զինվորների հարազատները ՔԿ զինվորական քննչական վարչությունում են

Родители без вести пропавших военнослужащих не имеют статуса правопреемников потерпевших; обвиняемых в деле нет - адвокат 01/26/2021   13:00  |  Лента новостей
Родители без вести пропавших военнослужащих не имеют статуса правопреемников потерпевших в рамках заведенных уголовных дел. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил член команды адвокатов родственников без вести пропавших военнослужащих Грант Карапетян.
Ранее сообщалось, что родители без вести пропавших военнослужащих подали в ГВСУ заявление о преступлении, требуя возбудить уголовное дело и привлечь к ответственности лиц, из-за действий которых их сыновья погибли или числятся без вести пропавшими.
Грант Карапетян в беседе с агентством заявил, что переговорил с коллегами Анжеликой Акопян и Карине Хачатрян, которые составили  и подали в ГВСУ заявление части родителей военнослужащих. Что касается упомянутой части, то родители в статусе свидетелей дали соответствующие показания относительно известных им фактов.
“Уголовные дела были возбуждены по факту, то есть, по сути, по территориальному принципу, а не в отношении конкретного лица. Кому-либо в рамках уголовных дел, по имеющимся у нас сведениям, не предъявлено. Что касается родителей, то у них нет статуса правопреемника”, - указал Карапетян. Он добавил, что иные сведения, в частности, о каких территориях идет речь,  не подлежат разглашению, исходя из принципа соблюдения тайны следствия. Заявления некоторых родителей были составлены в офисе общественного защитника, но информацию относительно них также предоставить не могут.
По его словам,  есть уголовные дела, по которым следственный орган обязан предпринять необходимые действия с целью раскрытия преступления.
“Наша инициатива изначально заявила о готовности участвовать вместе с родителями во всем процессе. Следовательно, если будут упущения со стороны органа, осуществляющего производство, то этот вопрос также будет поднят”, - отметил Карапетян.
При этом адвокат не уточнил, по  каким признакам преступления были возбуждены уголовные дела, указав, что речь идет о разных статьях, в основном о военных преступлениях, и представленные родителями факты, по сути, касались их.