98 տարեկան Ադրբեջանը եկել, դարձել է պետություն, մենք հայտարարում ենք, թե Շուշին ադրբեջանցիներով բնակեցված է եղել, մի օր էլ կասեն հայ ազգ չի եղել, սա դավաճանություն է. Շուշիի նախկին քաղաքապետ 01/21/2021   16:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շուշին բուն հայկական, պատմամշակութային քաղաք է, որի մասին վկայում են բոլոր հուշարձանները և Շուշիում առկա 11 եկեղեցիները, պետք է այդ մասին խոսենք, ոչ թե Ալիևի աչքին լավ երևալու համար, հայտարարենք, որ Շուշին ադրբեջանական է: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Շուշիի նախկին քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանը:
Վերջինս վստահեցնում է՝ 60-ական թվականներից սկսած Հեյդար Ալիևը սկսել է Շուշին հայաթափել, եղել է 10 տոկոս հայություն, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է հայտարարենք՝ Շուշին ադրբեջանական է եղել.
«Շուշին Սովետի ժամանակ հայաթափել են, ադրբեջանցիների նպատակն է եղել, որ Շուշին հայաթափեն, Արցախը, Նախիջևանը չէի՞ն հայաթափում»,-ասաց Շուշիի նախկին քաղաքապետը՝ հավելելով՝ դրա մասին պետք է խոսեն, ոչ թե մեղքերին քավություն տալու համար հայտարարեն՝ Շուշին ադրբեջանական է եղել:
«Շուշիում ամեն մի քարը հայկական է, այն ժամանակ, երբ տեխնիկա չի եղել քարը ձեռքով ենք տաշել, որ տուն ու եկեղեցի կառուցենք: Ավերածություններ եղել են։ Սովետի ժամանակ չեն կարողացել Շուշին վերականգնել, հին հայկական պատմամշակութային շենքերը մնացել են, դա չի՞ խոսում, որ Շուշին հայկական է եղել»,-պատմում է Արծվիկ Սարգսյանը:
Վերջինս նկատում է, որ այս հայտարարությունները թշնամուն ուժ են տալիս և միշտ զանգի պես հնչեցնելու են՝ տեսեք՝ դուք եք ասել, որ Շուշին ադրբեջանական է եղել.
«Նախիջևանը հայկական է եղել, հետ բերեք, պահանջեք, Գետաշեն և Շահումյան ենք ունեցել, ու՞ր են դրանք: 98 տարեկան Ադրբեջանը եկել, դարձել է պետություն, մենք հայտարարում ենք, որ Շուշին ադրբեջանցիներով բնակեցված է եղել, իհարկե, ստիպողաբար տարել բնակեցրել են: Էլի նույնն է կատարվելու, որքանով տեղյակ եմ, ադրբեջանցիներ չեն ուզում գալ և Շուշիում բնակվել։  Նրանց սրտում նախկին վախը կա, որ մի օր հայը արթնանալու է, ոգին ուժեղ է լինելու և նորից մտնելու է Շուշին: Եթե Շուշին ադրբեջանական է, բա Քարինտակի, Հադրութի, Սղնախի մասին ի՞նչ ասենք, ինչու՞ չեք բարձրաձայնում, ասեք՝ դրանք էլ հայկական են եղել, հետ տվեք»,-ասաց Արծվիկ Սարգսյանը:
Նախկին քաղաքապետն արձանագրում է՝ սա հայտարարություն չէ, այլ՝ դավաճանություն:
«30 տարի սարքել ենք Շուշին, հետո հայտարարում են դժգույն քաղաք է, էլ ի՞նչ ասես: Իրենք այդպես են ասում, որպեսզի կարողանան իրենց սխալները ինչ-որ ձնով ծածկեն, բայց այդ ձյունը մի օր հալվելու է»,-ասաց Սարգսյանը:
Արծվիկ Սարգսյանը կարծում է, որ նման հայտարարություններով իշխանությունը ցանկանում է ադրբեջանական իշխանության աչքերին բարձրանալ, սակայն ոչ մի հայ դա երբեք չի ընդունի:
«Ով Շուշիում եղել է, Շուշիում քայլել և օդը շնչել, այդ արտահայտությունը չի անի: Շուշին ազատագրելուց հայը ոգևորվեց և սկսեց Արցախի մյուս շրջաններն ազատագրել: Այն ինչ ազատագրել ենք, Արցախ աշխարհի հողերն են եղել, որտեղ գնացել ենք սրբավայր է, ոնց կարող ենք ասել ադրբեջանական է եղել, մի օր էլ կարող է ասենք հայ ազգ չի եղել»,-մեզ հետ զրույցում ասաց Շուշիի նախկին քաղաքապետը:
19:29 20/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹյուրքական խորհուրդը առաջարկել է 2022-ին «Շուշին հռչակել թյուրքական աշխարհի մշակութային մայրաքաղաք» ermenihaber.am
21:03 19/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշին առաջարկել են թուրքական աշխարհի մշակութային մայրաքաղաք հռչակել
16:16 06/01/2021  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանը Քարինտակից դուրս գալու ճանապարհին ամրագիծ է կառուցում. Wargonzo

"Каждый камень в Шуши армянский": экс-мэр города ответил Пашиняну 01/22/2021   09:25  |  Интервью
Шуши  - это исконно армянский, историко-культурный город, о чем свидетельствуют все памятники и находящиеся там 11 церквей. Мы должны говорить об этом, а  не в стремлении угодить Алиеву заявлять о том, что Шуши – азербайджанский город. Об этом в беседе “ФактИнфо” заявил бывший мэр города Шуши Арцвик Саркисян.
Экс-мэр отметил, что подобные высказывания – это не заявление, а предательство.
Как отметил он, с 60-х годов Гейдар Алиев начал процесс деарменизации Шуши, доведя ее до 10%, но это не означает, что мы должны заявлять, что Шуши был азербайджанским.Он отметил, что эти заявления придают врагу сил.
“Выселение армян из Шуши имело место в советские годы. Цель азербайджанцев заключалась в том, чтобы деарменизировать Шуши. Разве армян не выселяли из Арцаха и Нахиджевана?”- сказал экс-мэр Шуши.
Он отметил, что каждый камень в Шуши армянский. “В те времена, когда не было техники, камень точили руками, чтобы строить дома и возводить церкви. Там были разрушения. В советское время не смогли восстановить Шуши. Старые армянские историко-культурные объекты остались. Разве это не свидетельство того, что Шуши был армянским городом?!”- рассказывает Арцвик Саркисян.
“Нахиджеван был армянским городом, верните его, требуйте его возвращения. У нас были Геташен и Шаумян. Где они? Азербайджан, существование которого насчитывает всего 98 лет, стал государством, а мы заявляем, что Шуши был населен азербайджанцами. Конечно, их принудительно туда заселили. То же самое произойдет и сейчас. Насколько мне известно. азербайджанцы не хотят ехать в Шуши и жить там. Они все еще опасаются, что армянин воспрянет и снова войдет в Шуши. Если Шуши азербайджанский, то, что вы скажете про Карин Так, Гадрут, Сгнах? Почему вы не трубите об этом?! Скажите, что это армянские земли, верните их нам”, - добавил Арцвик Саркисян
Он также напомнил прежнее заявление Пашиняна о том, что Шуши – бесцветный и несчастный город. По его словам, “они делают подобного рода заявления, чтобы суметь скрыть свои ошибки, но этот снег когда-нибудь растает”.
“Кто был в Шуши, гулял по городу, дышал его воздухом, не позволит себе подобного заявления. Освобождая Шуши, армянин воскрылился и стал освобождать остальные районы Арцаха. Все, что мы освободили, все это земли Арцахского мира. Куда бы мы ни пошли, там была святыня. Как можно утверждать,  что он был азербайджанским. Может, однажды вы заявите, что и армянской нации не было”, - заявил в беседе с агентством мэр Шуши.
09:44 05/01/2021  |  КомментарийГубернатор Араратской области назвал медиатеррором заявления о сдаче села Тигранашен
16:14 28/10/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Азербайджан нанес более 15 ударов по Степанакерту и Шуши, разрушения: омбудсмен сообщает о масштабных разрушениях
12:27 24/03/2020  |  Лента новостейШушинская резня стала апофеозом продолжавшихся два года попыток азербайджанских властей захватить и подчинить себе Арцах - заявление
11:03 28/04/2016  |  Лента новостейВС Азербайджана вновь обстреляли армянские посты – Минобороны
10:55 28/04/2016  |  Актуальная темаАзербайджан ночью вел артобстрел по карабахским позициям и селу Матагис
14:22 21/04/2016  |  Лента новостей Один из раненных в зоне карабахского конфликта военнослужащих скончался в ереванской больнице