ԱԱԾ-ում ծառայողական քննություն է նշանակվել՝ բացահայտելու Արարատ Միրզոյանի գործակալ լինելու ինֆորմացիայի արտահոսքի աղբյուրը 01/18/2021   14:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի կրկնակի գործակալ լինելու մասին Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի հայտարարությունից հետո ԱԱԾ-ում ծառայողական քննություն է նշանակվել՝ պարզելու արտահոսքի աղբյուրը։
Հիշեցնենք, որ Միքայել Մինասյանը հունվարի 16-ին հայտարարել էր, որ Արարատ Միրզոյանը թուրքական գործակալ է, որը նաեւ 2007 թվականին հավաքագրվել է ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից։
Մասնավորապես նախկին դեսպանը նշել էր, որ դեռևս 2005թ, երբ Արարատ Միրզոյանը խոստումնալից երիտասարդ էր, ում միտքը սև էր, իսկ հոգին պղտոր, ամբիցիաներն էլ շատ բարձր էին, հայտնվել է Ցեղասպանության թանգարանում, իսկ թուրքական գործակալների տեսադաշտում հայտնվել է, երբ նա ԱՄՆ-ում սկսել է ուսումնասիրել Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը:
«Թուրք կուրատորի և խոստումնալից երիտասարդի միջև հանդիպում է կայացել, որտեղ այս երիտասարդն իր հոգին վաճառել է թշնամուն՝ համաձայնվելով գաղտնի տեղեկություններ փոխանցել թուրքերին, այն մասին, թե ի՞նչ գործընթացներ են կատարվում Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ի՞նչ արխիվ է այնտեղ հավաքվում և այլն»,- հայտնել է Մ.Մինասյանը։
Ըստ նրա՝ ՀՀ ԱԱԾ-ն ֆիքսել է երիտասարդի և Թուրքիայի կոնտակտները, հրավիրել նրան զրույցի ու ասել, որ նրան սպառնում է երկարատեւ ազատազրկում, կամ էլ պետք է համագործակցի ՀՀ ԱԱԾ-ի հետ։ Արդյունքում՝ 2007 թվականին Ա.Միրզոյանը տվել է իր գրավոր համաձայնությունը՝ ԱԱԾ-ի հետ համագործակցելու վերաբերյալ։
Ավելին, Մ.Մինասյանը հրապարակել էր նաեւ Ա.Միրզոյանի գրավոր համաձայնության տեքստը։
Ճիշտ է, ԱԱԾ-ն նույն օրը՝ հունվարի 16-ին, շատպել է հերքել՝ Ա.Միրզոյանի ԱԱԾ գործակալ լինելու հանգամանքը, ինչը թերեւս սպասելի էր. տարօրինակ կլիներ, եթե ԱԱԾ-ն պաշտոնապես հաստատեր այս կամ այն անձի, առավել եւս պաշտոնյայի գործակալ լինելը, սակայն արդեն կատարվում է ծառայողական քննություն։ Մասնավորապես, ԱԱԾ- ում սկսվել է ծառայողական քննություն՝ պարզելու ինֆորմացիայի արտահոսքի աղբյուրը։ Իշխանությունները փորձում են հասկանալ, թե ինչ ծավալի ինֆորմացիայի արտահոսքի մասին է խոսքը։
Տեղեկությունը ճշտելու համար «Փաստինֆո»-ն դիմել է ԱԱԾ լրատվական ծառայություն, որտեղից նշել են, թե հունվարի 16-ին տարածված հայտարարությանն ավելացնելու բան չունեն, ապա առաջարկել դիմել դատախազություն՝ Մ.Մինասյանի հնչեցրած տեղեկությունները քննության առարկա դառնալու վերաբերյալ պարզաբանումների համար։
00:06 17/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը ԱԱԾ գործակալ չէ. ԱԱԾ-ն հատարարություն է տարածել
23:07 16/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԼրտես վիժվածքն ընտրեց ինքնաարդարացման ամենապրիմիտիվ տարբերակը՝ հերքել փաստերը. Մ. Մինասյան
22:43 16/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄինասյանը պետք է պատասխան տա նաև այս սուտ մատնության համար. ԱԺ նախագահը հակադարձում է
21:45 16/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԵրևի ավելի լավ է չպատմեմ, թե ինչպես էր թուրքական ցանցի մի գործակալը մեր ԱԱԾ-ի միջոցով ծեծել տալիս մեկ այլ գործակալին. Արթուր Դանիելյան
21:14 16/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արարատ Միրզոյանը Հայաստանում Թուրքիայի գործակալ է».Միքայել Մինասյան՝ «Requiem 8. Սփյուռք»
21:52 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս ասուլիսը ավելին է, քան առերևույթ հանցագործության մասին հաղորդումը․ Գագիկ Համբարձումյան
11:52 15/01/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ ԱԱԾ-ն մարտի դաշտից ապօրինի զենք ձեռք բերելու և պահելու նոր հանցավոր խումբ է բացահայտել
08:26 15/01/2021  |  ՄամուլՀանձնաժողովը համալրվում է պաշտպանությունից եւ բանակից ոչինչ չհասկացող անձանցով, «Հրապարակ»

Минасян обвинил Мирзояна в шпионаже: в СНБ Армении назначено служебное расследование для установления источника утечки информации 01/18/2021   15:30  |  Лента новостей
По сведениям “ФактИнфо”, после заявления бывшего посла Армении при Святом Престоле Микаела Минасяна о том, что спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян является двойным агентом, в Службе национальной безопасности Армении(СНБ) назначили служебное расследование для установления источника утечки информации.
Напомним, 16 января Микаел Минасян заявил, что спикер парламента Армении – агент турецких спецслужб, которого в 2007 году перевербовала также СНБ Армении. В частности, Минасян отметил, что еще в 2005 году, когда Арарат Мирзоян был подающим надежды молодым человеком с далеко идущими амбициями, чьи мысли были темны, а душа мутной, появился в музее-институте Геноцида армян, а в поле зрения турецких спецслужб оказался, когда в США начал заниматься исследованием процесса признания Геноцида армян.
“Между турецким куратором и многообещающим молодым человеком состоялась встреча, в ходе которой этот юноша продал свою душу врагу, согласившись передать туркам секретные сведения о том, какие процессы имеют место в музее-институте Геноцида армян, какой там архив собран и т.д.”, - заявил М. Минасян.
По словам экс-посла, Служба национальной безопасности Армении зафиксировала связь Мирзояна с турецкими кураторами, вызвала его на разговор и заявила, что ему грозит длительное заключение, либо он должен сотрудничать с СНБ РА. В итоге в 2007 году А. Мирзоян дал свое согласие на сотрудничество с СНБ.
Более того, Минасян также опубликовал и рукописный текст заявления Мирзояна о согласии на сотрудничество.
Правда, Служба нацбезопасности Армении в тот же день, 16 января, поспешила опровергнуть заявление о том, что Мирозян является агентом СНБ, что, пожалуй, было ожидаемо. Было бы странно, если бы СНБ официально подтвердила бы, что тот или иной человек, тем более официальное лицо, является агентом. Однако уже проводится служебное расследование для установления источника утечки информации. Власти пытаются понять, об утечке какого объема информации идет речь.
За уточнением информации “ФактИнфо” обратилось в пресс-центр СНБ, где отметили, что добавить к распространенному 16 января заявлению им нечего, а затем призвали обратиться в прокуратуру за разъяснениями относительно инициирования расследования по информации, озвученной Минасяном.