Նամականիշում բժշկական արտահագուստով մարդը քիմիական ախտահանման է ենթարկում Արցախը հայերից. ՄԻՊ-ը՝ Ադրբեջանի իշխանությունների հերթական հայատյացության դեպքի մասին 01/15/2021   12:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով խրախուսվող հայատյացության քաղաքականությունն ու Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղ) հայերի էթնիկ զտման փաստը հիմնավորվում է նոր զարգացումներով: Այս մասին ահազանգում է ՀՀ ՄԻՊ-ը։
«Մասնավորապես, Ադրբեջանի տրանսպորտի, կապի և բարձր տեխնոլոգիաների նախարարությունը թողարկել է «Ադրբեջան 2020» փոստային նամականիշներ, որոնցից մեկը արցախահայության բնաջնջման բացահայտ քարոզ է։
Նամականիշում բժշկական արտահագուստով մարդը գործիքով քիմիական ախտահանման է ենթարկում Արցախը հայերից՝ բացահայտորեն այն ներկայացնելով որպես «կեղտ»:
Այս նամականիշը ևս մեկ անգամ ապացուցում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի այն պնդումները, որ Ադրբեջանը վարում է հայերի ցեղասպանության քաղաքականություն ու դա անում է հենց էթնիկ պատկանելիության հիմքով, միայն այն պատճառով, որ Արցախում ապրող մարդիկ հայ են։
Պետական մակարդակով իրականացվող հայատյացության քարոզչությունը հետևողականորեն իրականացվում է տարիներ շարունակ։ Հենց այդ թշնամանքի քարոզի ու կազմակերպված հայատյաց քաղաքականության հետևանք են այն դաժանություններն ու խոշտանգումները, որոնք կատարել են պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները էթնիկ հայերի նկատմամբ։
Այս ամենի խորքային պատճառները հիմնավորված են Հայաստանի և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների համատեղ հրապարակային զեկույցի ապացույցներով ու դրանց վերլուծությամբ («Ադրբեջանում կազմակերպված ատելության խոսքը և թշնամանքն էթնիկ հայերի նկատմամբ` որպես ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից էթնիկ հիմքով խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի արմատական պատճառներ»):
Զեկույցը նաև ապացուցում է, որ հայատյացությունն Ադրբեջանում փակ շղթայի մեջ է՝ գեներացվում է Ադրբեջանի իշխանությունների, այդ թվում՝ բարձրագույն մարմինների կողմից, այնուհետև գրեթե նույն ձևակերպումներով լայնորեն օգտագործվում և խրախուսվում է մշակութային, սպորտային ու հանրային այլ գործիչների կողմից ու արժանանում հանրային գովասանքի՝ հաճախ թիրախում հատկապես ունենալով երեխաների:
Հենց այս ամենն է, որ անհրաժեշտ է նկատի ունենալ Հայաստանի Հանրապետության սահմանների որոշման գործընթացի ժամանակ՝ երաշխավորելու համար հայերի կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության իրավունքները»։
14:39 08/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲացարձակ անընդունելի է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետում չկա կոնկրետ ժամկետ` կապված գերիների փոխանակմանը. ՄԻՊ
16:04 30/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանների որոշման հարցը մարդկանց կենսական իրավունքները լրջորեն վտանգելու, ապրուստը հոգալու խնդրի առաջ է կանգնեցրել․ Պաշտպանի այցը Գեղարքունիքի մարզ

Азербайджанская марка с химической дезинфекцией Арцаха является откровенной пропагандой истребления армян – омбудсмен Армении 01/15/2021   13:49  |  Лента новостей
Поощряемая властями Азербайджана на государственном уровне политика армянофобии и факт этнической чистки армян Арцаха(Нагорного Карабаха) подтверждаются новыми развитиями, пишет Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян.
В частности, он сообщил, что министерство транспорта, связи и высоких технологий Азербайджана выпустило в обращение почтовые марки “Азербайджан 2020”, одна из которых является откровенной пропагандой истребления армян Арцаха.
“На марке мужчина в медицинской форме, изображенный на марке, дезинфицирует Арцах от армян химическими средствами, открыто представляя как “грязь”. Эта марка в очередной раз доказывает утверждения Защитника прав человека Армении о том, что Азербайджан проводит политику геноцида армян и делает это по признаку именно этнической принадлежности только потому, что люди, живущие в Арцахе, являются армянами", - заявил он.
Как отметил омбудсмен Армении, пропаганда армяноненавистничества, реализуемая на государственном уровне, последовательно ведется годами.
"Зверства и пытки, которые военнослужащие ВС Азербайджана совершали в отношении этнических армян во время войны, являются следствием именно пропаганды этой вражды и организованной политики ненависти к армянам", - заявил Татоян.
По словам он, глубинные причины всего этого обоснованы доказательствами и их анализом, которые представлены в совместном публичном докладе омбудсменов Армении и Арцаха (“Организованная в Азербайджане риторика ненависти и враждебности по отношению к этническим армянам как коренные причины пыток и бесчеловечного обращения на этнической основе со стороны азербайджанских вооруженных сил”).
Доклад также доказывает, что ненависть к армянам в Азербайджане находится в замкнутой цепи, генерируется властями Азербайджана, в том числе, со стороны высших органов власти, затем практически с теми же формулировками широко используется и поощряется деятелями культуры, спорта и другими общественными деятелями, удостаивается публичного восхваления, зачастую имея в качестве мишени детей.Азербайджанский сегмент соцсетей кишит призывами к убийству и пыткам армянских детей - омбудсмен Армении"Именно это необходимо учитывать в ходе процесса определения границ Республики Армения, чтобы гарантировать права армян на жизнь, а также физическую и психическую неприкосновенность", - написал Татоян.
15:14 14/01/2021  |  СпортИранский спортсмен подарил свою золотую медаль семье погибшего в Арцахской войне Артура Сукиасяна