ՀՀ ԱԳ նախարարը նամակ է հղել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին 01/13/2021   18:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը նամակ է հղել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին՝ համապարփակ ներկայացնելով 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված լայնածավալ ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Նախարարն իր նամակում նշել է, որ համաշխարհային առողջապահական աննախադեպ ճգնաժամի պայմաններում, տարածաշրջանում տասնամյակներ տևած զինադադարի խախտմամբ պատերազմական գործողությունները հանգեցրել են մարդկային կյանքերի մեծաթիվ կորուստների, Արցախի բնիկ ազգաբնակչության լայնածավալ էթնիկ զտումների, կանխամտածված ավերածությունների, հայկական կրոնական և մշակութային հուշարձանների պղծման ու վանդալիզմի:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նամակում անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների խախտման դեպքերին՝ նշելով, որ հրադադարի հաստատումից ավելի քան մեկ ամիս հետո Ադրբեջանն իրականացրել է ռազմական գործողություններ Արցախի Հադրութի շրջանի երկու գյուղերի՝ Հին Թաղերի և Խծաբերդի ուղղությամբ: Նշվել է, որ ռազմական հարձակման ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերը գերեվարել են 64 հայ զինծառայողի՝ խախտելով եռակողմ հայտարարությամբ հրադադարի պահպանման Ադրբեջանի պարտավորությունները:
Նամակում առանձնահատուկ ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության 8-րդ հոդվածի ոչ լիարժեք իրականացումը, որով նախատեսվում է «ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու զոհվածների դիակների փոխանակում»: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանը փաստացիորեն հրաժարվում է կատարել իր այս հանձնառությունը, ինչը միջազգային հումանիտար իրավունքի բացահայտ խախտում է:
Նախարար Այվազյանը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի ուշադրությունը հրավիրել է նաև մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցելու Ադրբեջանի դժկամության վրա:
«Տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղությանը կարելի է հասնել միայն հակամարտության համապարփակ լուծմամբ, որը կներառի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը` հիմնված Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման վրա»,- եզրափակում է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
13:49 28/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ և Իրանի ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույցում անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին
16:53 26/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սերգեյ Լավրովի հետ
10:40 23/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարարը տեսազրույց է ունեցել Շվեդիայի ԱԳ նախարարի հետ
13:47 17/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հանդիպել է Բելգիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Սոֆի Վիլմեսի հետ
12:34 16/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի իր պաշտոնակցի հետ

Баку отказывается выполнять обязательство по возращению пленных: глава МИД Армении направил письмо генсеку ООН 01/14/2021 00:12 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян направил генсеку ООН Антониу Гутерришу письмо, детально представив ситуацию, сложившуюся вокруг нагорно-карабахского конфликта в результате крупномасштабной военной агрессии, предпринятой Азербайджаном 27 сентября. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Министр в своем письме отметил, что в условиях беспрецедентного мирового кризиса, обусловленного вспышкой пандемии коронавируса, военные действия, предпринятые с нарушением перемирия, длившегося в регионе несколько десятилетий, повлекли многочисленные человеческие жертвы, широкомасштабные этнические чистки коренного населения Арцаха, преднамеренные разрушения, осквернение армянских религиозных и культурных памятников и вандализм.
Глава МИД Армении в письме привлек внимание к случаям нарушения Азербайджаном положений трехстороннего заявления от 9 ноября, отметив, что более чем через месяц после установления режима прекращения огня эта страна провела военные операции в двух селах Гадрутского района Арцаха - Хин Тагер и Хцаберд. Отмечено, что в ходе военного нападения азербайджанские вооруженные силы захватили в плен 64 армянских военнослужащих, нарушив обязательства Азербайджана по соблюдению режима прекращения огня.
В письме особо подчеркивается также неполноценная реализация Азербайджаном 8-го пункта трехстороннего заявления, по которому предусматривается "обмен военнопленными, заложниками, другими удерживаемыми лицами и телами погибших". Азербайджан, фактически, отказывается выполнять это свое обязательство, что является явным нарушением международного гуманитарного права.
Ара Айвазян также обратил внимание генсека ООН на нежелание Азербайджана сотрудничать с международными организациями в сфере сохранения культурного наследия.
“Достичь долгосрочного и устойчивого мира в регионе можно только путем всеобъемлющего решения, которое будет включать статус Нагорного Карабаха, основанный на реализации права народа Арцаха на самоопределение”, - резюмировал глава МИД Армении.