Օնիկ Գասպարյանն առաջարկում էր դադարեցնել պատերազմական գործողությունները, նույն կարծիքին էր նաև Դավիթ Տոնոյանը. Համբարձումյան 01/12/2021 13:37 | Մեկնաբանություն
ԱԱԾ տնօրենի նախկին ժամանակավոր պաշտոնակատար, գնդապետ Միքայել Համբարձումյանը ծանոթ չի եղել սեպտեմբերի 30-ին ԳՇ պետի այն հայտարարությանը, թե այլևս ռեսուրս չունենք պատերազմելու համար, քանի որ ինքը անվտանգության խորհրդի նիստին չի մասնակցել։
«Դե յուրե պաշտոնակատար չեմ եղել ու հայտարարությանն անձամբ չեմ ծանոթացել»,- այս մասին ասել է ԱԱԾ տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Միքայել Համբարձումյանը՝ «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության «Հարցազրույց» հաղորդաշարի եթերում նշելով, որ ամենօրյա, ամենժամյա ռեժիմով վարչապետին զեկուցում էր իրավիճակի ու հեռանկարների մասին։
«Եթե չեմ սխալվում, ևս մեկ նիստ տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 18-ին կամ 19-ին, որի ժամանակ Օնիկ Գասպարյանը շատ մանրամասն ներկայացրեց տիրող իրավիճակը, հեռանկարը, և այն, որ ուղղակի մենք գնում ենք դեպի պարտություն, առաջարկություն կար՝ դադարեցնելու պատերազմական գործողությունները, նույն կարծիքին էր նաև Դավիթ Տոնոյանը, եթե հիշողությունս չի դավաճանում», - ասաց Համբարձումյանը՝ հավելելով, որ ներկա էին նաև ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչները, սակայն, նման որոշում չկայացվեց, թե ինչու՝ չի կարող ասել։ Հենց այդ «ինչու»-ի պատասխանը չունենալն էր իրեն անհանգստացնում։
Միքայել Համբարձումյանը հավելեց, որ Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ տեղյակ չի եղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ պատերազմը կանգնեցնելու առաջարկի մասին։
«Նոյեմբերի 7-ի դրությամբ, ես չեմ իմացել այդ մասին, իսկ նոյեմբերի 8-ին հրաժարական եմ տվել», - ասաց Համբարձումյանն ու նշեց, որ դրա մասին ինքը տեղեկացել է ոչ թե վարչապետից, այլ գործընկերներից։
Համբարձումյանը հիշեցրեց՝ դեռևս հոկտեմբերի 19-ին կամ 20-ին առաջարկություն է եղել ՌԴ-ի կողմից ՝ կոնկրետ ու կետային, թե ինչ պետք է անել։
«Ըստ էության կյանքի էր կոչվելու Լավրովի պլանը»,-ասաց Համբարձումյանն ու հավելեց, որ սա էր պատերազմը կանգնեցնելու, մարդկային ու տարածքային քիչ կորուստների հնարավորությունը, որից չօգտվեցին։
- 03/07/2021 15:59 Այս անբարո, անպատասխանատու գործողությունները համարում եմ անձնական վիրավորանք իմ և Տավուշի ժողովրդի հասցեին. Տավուշի մարզպետ
- 03/07/2021 15:17 Մի փնտրեք «փրկիչ». Փնտրեք ռացիոնալ, կառավարման փորձ ունեցող, լիդերի հատկություններով օժտված մարդու. Արա Վարդանյան

Оник Гаспарян предлагал остановить войну, того же мнения придерживался и Давид Тоноян – экс-глава СНБ Армении 01/12/2021   15:02  |  Комментарий
Бывший и.о. директора СНБ Армении Микаел Амбарцумян в интервью "Пятому телеканалу" коснулся заявления начальника Генштаба ВС Оника Гаспаряна от 30 сентября о необходимости прекращения войны, поскольку ресурсы армянской стороны на исходе. Амбарцумян заявил, что не знаком с заявлением, поскольку не участвовал в заседании Совета безопасности.
“Я де-юре не являлся исполняющим обязанности главы СНБ и лично не ознакомился с заявлением”, - сказал Микаел Амбарцумян, отметив, что в ежедневном режиме, ежечасно докладывал премьеру о ситуации и перспективах.
“Если не ошибаюсь, состоялось еще одно заседание 18 или 19 октября, в ходе которого Оник Гаспарян очень детально представил царящую ситуацию и перспективы и то, что мы фактически идем к поражению. Было предложение добиться остановки военных действий. Аналогичного мнения придерживался и Давид Тоноян, если мне память не изменяет”, - рассказал Амбарцумян, добавив, что присутствовали также оппозиционные депутаты, однако подобного решения принято не было. При этом он затруднился назвать причины. Он отметил, что именно отсутствие ответа на вопрос “почему” его и тревожит.
Микаел Амбарцумян добавил, что в ходе заседания Совбеза не знал о предложении президента РФ Владимира Путина остановить войны.
"По состоянию на 7 ноября я не знал об этом. А 8 ноября я подал в отставку”, - сказал он, отметив, что узнал об этом не от премьера, а от своих коллег.
"По сути, должен был быть претворен в жизнь "план Лаврова", - пояснил экс-глава СНБ. Он добавил, что это была возможность остановить войну, избежать больших человеческих и территориальных потерь, которой не воспользовались.