Որոշումը պետք է բխի երկու կողմերի շահերից` առանց հաղթողների եւ պարտվողների. Գորբաչով 01/11/2021   13:02  |  Միջազգային լրահոս
ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանը կկարողանա աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը, բայց գլխավոր դերը, ըստ նրա, Հայաստանինն ու Ադրբեջանինն է. «Անհրաժեշտ է գտնել երկու կողմերի շահերից բխող լուծում՝ առանց հաղթողների եւ պարտվողների»:
«Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղին... Շատ ծանր հարց է` հին, արմատներով անցյալը գնացող: Երբ այն սրվեց, մենք փորձեցինք օգնել երկու հանրապետություններին, երկու ժողովուրդներին, և լուծում գտնել: Եվ հետագայում Ռուսաստանը կրկին փորձում էր»,- «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է Գորբաչովը, որը ղեկավարել է երկիրը 1980-ականների վերջին` ղարաբաղյան հակամարտության սրման ժամանակ:
Նախկին խորհրդային ղեկավարը վստահ է, որ ներկայումս, երբ ռազմական գործողությունները դադարեցվել են, կարեւոր է կանգ չառնել, եւ խնդիրը նորից չլուծված չթողնել տասնամյակներով:
«Հուսով եմ, որ Ռուսաստանը կկարողանա օգնել, բայց գլխավոր դերը հակամարտության կողմերինն է: Հայաստանը եւ Ադրբեջանը պարտավորվել են բանակցություններ վարել դրա կարգավորման շուրջ: Որոշումը պետք է բխի երկու կողմերի շահերից` առանց հաղթողների եւ պարտվողների»,- ասել է Գորբաչովը:

“В интересах обеих сторон”: Горбачев рассказал, каким должно быть решение конфликта в Карабахе 01/11/2021   13:17  |  Карабахский конфликт
Экс-президент СССР Михаил Горбачев надеется, что Россия сможет помочь в урегулировании проблемы Нагорного Карабаха, при этом ведущая роль здесь остается за Арменией и Азербайджаном, необходимо найти решение в интересах обеих сторон, "без победителей и побежденных".
"Что касается Карабаха… Очень тяжелый вопрос, застарелый, корнями уходящий в прошлое. Когда он обострился, мы пытались помочь двум республикам, двум народам найти решение. И впоследствии Россия пыталась", - сказал в интервью РИА Новости Горбачев, возглавлявший страну в период обострения карабахского конфликта в конце 1980-х годов.
Бывший советский лидер уверен, что сейчас, когда военные действия прекращены, важно не останавливаться на этом, не оставлять проблему нерешенной еще на десятилетия.
Надеюсь, Россия сможет помочь, но главная роль – за сторонами конфликта. Армения и Азербайджан взяли на себя обязательство провести переговоры по его урегулированию. Решение должно быть в интересах обеих сторон, без победителей и побежденных", - заявил Горбачев.