Հայաստանում կարանտինը երկարաձգվում է 6 ամսով.ԱՆ 01/11/2021 18:52 | Կորոնավիրուս
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (COVID-19) պայմանավորված համաճարակային իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նախազգուշացնում է համավարակի հիվանդացության աճի երրրորդ ալիքի վտանգի մասին (հաշվի առնելով մի շարք այլ երկրների փորձը՝ Անգլիա, Իսպանիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Ռուսաստանի Դաշնություն): Այս մասին հայտնում է ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը.
«Հիմք ընդունելով վերը նշվածը` կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) տարածման ռիսկը մեր երկրում նվազեցնելու նպատակով, Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում և պետական սահմանի անցման բոլոր կետերում 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 11-ը սահմանված կարանտինը երկարաձգվում է 6 ամսով՝ մինչև 2021 թվականի հուլիսի 11-ը ժամը 17:00-ն։
Միաժամանակ, հաշվի առնելով ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունում առկա համաճարակային իրավիճակը, կատարվել են կարանտինի ընթացքում կիրառվող միջոցառումների և սահմանափակումների որոշակի մեղմացումներ, մասնավորապես.
• Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի չհանդիսացող անձինք կարող են հատել սահմանը և մուտք գործել Հայաստանի Հանրապետություն նաև ցամաքային սահմանային անցման կետերով, եթե Հայաստանի տարածք մուտք գործելիս ներկայացվում է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման պոլիմերազային շղթայական ռեակցիայի հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72 ժամ վաղեմության սերտիֆիկատ, կամ սահմանային անցակետում իրականացվում է նմուշառում և տրվում է ինքնամեկուսացման հրահանգ մինչև մինչև ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքի ստացումը (նախկինում՝ սույն պահանջը ներկայացված էր միայն օդային սահմանային անցման կետերում):
• Ուժը կորցրած են ճանաչվել հանրային միջոցառումների իրականացմանը ներկայացվող սահմանափակումները, այդ թվում՝ հանվել են հանրային միջոցառումների համար մասնակիցների թվի սահմանափակումը (նախկինում՝ 60 մասնակից) և փակ տարածքներում միջոցառումների կազմակերպմանը ներկայացվող պահանջները»,-ասվում է ԱՆ հաղորդագրությունում:

В Армении на полгода продлили карантин из-за короанвируса: введены послабления 01/12/2021 10:01 | Коронавирус
Карантин, введенный с 11 сентября 2020 года по 11 января 2021 года во всех точках государственной границы по всей Армении для снижения риска распространения коронавирусной болезни (COVID-19), продлен на 6 месяцев, до 17:00 11 июля 2021 года. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения Армении. Решение принято ввиду остающейся напряженной эпидемической ситуации и предупреждений ВОЗ о риске третьей волне коронавируса(с учетом опыта ряда других стран:Англия, Испания, Германия,Франция и РФ).
При этом в Минздраве пояснили, что с учетом текущей эпидемической ситуации в Армении были приняты определенные смягчения применяемых во время карантина мер и ограничений, в частности:
• Лица, не являющиеся гражданами Армении, могут пересечь границу для въезда в страну также через сухопутные пограничные пункты при предъявлении сертификата, подтверждающего отрицательный результат ПЦР-теста на коронавирус(COVID-19) сроком не более 72 часов или не позднее; или если на пограничном пункте проводится тест и выдается предписание о самоизоляции до получения его отрицательного результата. Ранее это требование предъявлялось только на контрольно-пропускных пунктах воздушной границы.
• Отменены ограничения на проведение массовых мероприятий, в том числе снято ограничение на количество участников массовых мероприятий (ранее допускалось 60 участников), а также требования к организации мероприятий в закрытых помещениях.