Ադրբեջանի կողմից գերեվարվել են մոտ մոտ 10 կին, այս պահին Հայաստան են վերադարձել 5-ը. Սահակյան 01/07/2021   19:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից գերեվարվել է մոտ 10 կին, որոնցից վերադարձվել է 5-ը, մյուսները շարունակում են մնալ Ադրբեջանում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը՝ չբացառելով, որ գերեվարված կանանց թվաքանակը ստուգողական, վերլուծական աշխատանքների արդյունքում ավելանա։
Նրա փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի կողմից գերեվարված կանայք հիմնականում պատկանում են բարձր տարիքային խմբին, սակայն կան նաև միջին տարիքային խմբին պատկանող կանայք։
Ինչ վերաբերում է գերեվարման հաստատված դեպքերի ընդհանուր թվին, ապա իրավապաշտպաններ Սիրանուշ Սահակյանի և Արտակ Զեյնալյանի կողմից ՄԻԵԴ ներկայացված դիմումների թիվը 80 է, սակայն գերեվարման հաստատված դեպքերի թիվն ավելի մեծ է, այս պահին այն գերազանցում է 100-ը։ Ընդ որում՝ դրանք անվիճելի գերեվարման դեպքեր են։ Բացի դա՝ կան գերեվարման կանխավարկածներ այլ անձանց առնչությամբ, որոնց թիվն անհամեմատ մեծ է և անվիճելի խմբի խնդիրները լուծելուց հետո բոլոր ռեսուրսները կկենտրոնացվեն վիճելիություն ունեցող դրվագների։
ՄԻԵԴ ներկայացված 80 դիմումներով ՄԻԵԴ-ը կիրառել է միջանկյալ միջոցներ, սակայն այդ թվին պետք է ավելացվեն նաև ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչության կողմից ներկայացված դիմումները, հետևապես, ընդհանուր առմամբ թիվն ավելի մեծ է։ Ինչ վերաբերում է ՄԻԵԴ ներկայացված հիմնական գանգատներին՝ Սահակյանը նշեց, որ շուրջ երեք տասնյակ դեպքով գանգատների ներկայացումն արդեն ավարտվել է և այժմ սպասվում է կոմունիկացիան։
«Հաշվի առնելով, որ գործերին տրվել է առաջնահերթություն, ակնկալվում է, որ սեղմ ժամկետներում գործերը կքննվեն դատարանի կողմից»,- ասաց նա։
15:34 07/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտարարությունից հետո ՄԻԵԴ-ի կողմից զգուշավորություն ենք նկատում․ Սիրանուշ Սահակյան
13:22 07/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիեւը հայտարարել է Հայաստանի տարածքով տրանսպորտային միջանցք ձեւավորելու մասին
12:36 07/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվայում կարող են քննարկել Նախիջեւանի միջանցքի հարցը
23:50 06/01/2021ՊՆ-ին՝ իրեն հասանելիք գումարները չվճարելու համար դատի տված բանակի սպա Ցոլակ Խաչատրյանը կամավոր մեկնել էր պատերազմ ու զոհվել
21:38 06/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏագնապներով լեցուն ներկա աշխարհին մեջ դարձյալ կծնվի Քրիստոս. Արամ Ա-ի պատգամը
21:08 06/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳորիս-Կապան ավտոճանապարհի 21 կմ երկարությամբ հատվածի անվտանգությունը ապահովում են ռուս սահմանապահները հենակետերի միջոցով
16:16 06/01/2021  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանը Քարինտակից դուրս գալու ճանապարհին ամրագիծ է կառուցում. Wargonzo

Азербайджан захватил в плен 10 женщин, из них в Армению вернулись только пятеро - Саакян 01/08/2021 10:08 | Лента новостей
Азербайджан захватил в плен 10 женщин, из них в Армению вернулись лишь пятеро. Остальные продолжают оставаться в Азербайджане. Об этом сообщила в беседе с “ФактИнфо” правозащитница Сирануш Саакян, не исключив увеличения числа пленных женщин по итогам проверки и анализа.
Она также сообщила, что захваченные в плен Азербайджаном женщины в основном относятся к старшей возрастной группе, однако среди них есть женщины среднего возраста.
Что касается общего числа подтвержденных случаев пленения, то правозащитники Сирануш Саакян и Артак Зейналян подали в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) 80 заявлений, однако число подтвержденных случаев захвата в плен превышает 100. Причем, это неоспоримые случаи. Помимо этого, есть вероятность пленения и других лиц, число которых несоизмеримо велико. По словам Саакян, "после решения проблем, связанных с неоспоримой группы, они сосредоточат все ресурсы на спорных эпизодах.
По 80 заявлениям, поданным в Евросуд, ЕСПЧ применил обеспечительную меру, однако к этому числу следует добавить и заявления, поданные представительством Армении в ЕСПЧ. Следовательно, в целом их гораздо больше. Что касается представленных в ЕСПЧ основных жалоб, Саакян отметила, что процесс подачи жалоб по почти трем десяткам случаев уже завершен и теперь ждут их коммуницирования.
“С учетом придания делам приоритетности, рассчитываем на то, что в сжатые сроки они будут рассмотрены судом”, - сказала она.