Որոնողական աշխատանքների արդյունքում հունվարի 4-ի դրությամբ, ընդհանուր առմամբ հայտնաբերվել է 1184 աճյուն.ԱԻՊԾ 01/05/2021   11:36  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Երեկ, հունվարի 4-ին Մեխակավան(Ջաբրաիլ)-Հադրութ ուղղություններից հայտնաբերվել է 9 աճյուն: Նրանց մեջ եղել են նաև 3 քաղաքացիական անձինք (երկու կին, մեկ տղամարդ): Այս մասին հայտնում է ԱՀ ԱԻՊԾ֊Ն։
Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության փրկարարական ջոկատները 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից առ այսօր շարունակում են որոնողափրկարարական աշխատանքներ իրականացնել թշնամու վերահսկողության տակ անցած տարածքներում՝ որտեղ սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 9-ը ռազմագործողություններ են տեղի ունեցել:
Որոնողական աշխատանքների արդյունքում 2021 թվականի հունվարի 4-ի դրությամբ, ընդհանուր առմամբ հայտնաբերվել է 1184 աճյուն, որնց մեջ կան նաև քաղաքացիական անձանց մարմիններ:
Հունվարի 3-ին Արցախի հարավային (Հադրութ-Մեխակավան) ուղղություններից 20 մարմին է հայտնաբերվել, որից մեկը քաղաքացիական տարեց մարդու աճյուն էր՝ Կարմրակուճ գյուղի տարածքից: Նրա ինքնությունը պարզելու համար կատարվում է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Երեկ, հունվարի 4-ին Մեխակավան(Ջաբրաիլ)-Հադրութ ուղղություններից հայտնաբերվել է 9 աճյուն: Նրանց մեջ եղել են նաև 3 քաղաքացիական անձինք (երկու կին, մեկ տղամարդ):
Որոնողափրկարարական աշխատանքներն այսօր շարունակվում են Թալիշ-Մատաղիս, Հադրութի շրջան և Վարանդայի (Ֆիզուլի) ուղղություններում:
Ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանի միջամտությամբ աշխատանքներին մասնակցում են նաև զոհված կամ անհետ կորած զինծառայողների հարազատները, ինչպես նաև տարածքներին ծանոթ ուղեկցողները կամ ռազմագործողություններին մասնակցած կամավորները》,֊հայտնում են ԱԻՊԾ֊ից։

Тела 1184 военнослужащих и гражданских лиц обнаружены за время поисков в Арцахе - ГСЧС 01/05/2021   12:01  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Спасательные отряды Государственной службы по чрезвычайным ситуациям (ГСЧС) Арцаха с 13-го ноября по сей день продолжают проводить поисково-спасательные работы на территориях, перешедших под контроль врага, где с 27-го сентября по 9 ноября велись боевые действия.
“В результате поисков, по положению на 4 января, в целом обнаружены останки 1184 погибших, среди которых также тела гражданских лиц”, - говорится в сообщении, опубликованном на странице ведомства в Facebook.
Сообщается, что 3-го января на южных направлениях Арцаха (Гадрут-Мехакаван) было обнаружено 20 тел, среди которых одно тело пожилого гражданского лица. Оно было найдено на территории села Кармракуч. Для установления его личности проводится судебно-медицинская экспертиза.
Накануне, 4 января, на направлениях Мехакаван (Джабраил)-Гадрут обнаружено еще 9 останков, среди которых тела троих гражданских лиц (двух женщин и одного мужчины).
В ведомстве сообщили, что сегодня поисково-спасательные работы продолжаются в направлениях Талиш-Матагис, Гадрутского района и Варанды (Физули).
"При посредничестве директора ГСЧС генерал-майора Карена Саркисяна в работах участвуют также родственники погибших или без вести пропавших военнослужащих, а также сопровождающие, знакомые с местностью, и добровольцы, участвовавшие в боях.", - говорится в сообщении.