14 մարդ թունավորման ախտանիշերով դիմել է Նոյեմբերյանի ԲԿ.ԱԱՏՄ 01/05/2021   17:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավարի հանձնարարականով՝ ջրի որակին ներկայացվող պահանջների խախտումների պատճառով շտապ դադարեցվել է Նոյեմբերյան խոշորացված համայնքի Ջուջեւան բնակավայրը սնուցող աղբյուրներից մեկի ջրամատակարարումը։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԱՏՄ֊ն։
Նախորդիվ Ջուջեւան, Կոթի, Բաղանիս, Ոսկեւան, Կողբ գյուղերից 14 մարդ թունավորման ախտանիշերով, աղիքային գանգատներով դիմել է Նոյեմբերյանի ԲԿ, որտեղից 8-ը դուրս է գրվել, 6-ը շարունակում է ստանալ բուժօգնություն։
ՀՀ ԱՆ ՀՎԿԱԿ-ից ԱԱՏՄ-ին տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ նրանց օգտագործած ջրից կատարվել է նմուշառում, փորձաքննության արդյունքները ցույց են տվել ջրի որակի շեղումներ։
ԱԱՏՄ ղեկավար Հակոբ Ավագյանը հանձնարարել է հրատապ քայլեր ձեռնարկել ջրի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ։ Ըստ այդմ, ԱԱՏՄ Իջեւանի բաժնի պետ-տեսուչ Վիլյամ Օհանյանի գլխավորությամբ, դադարեցվել է այն աղբյուրի ջրամատակարարումը, որից օգտվել են առողջական գանգատներով հիվանդանոց դիմած քաղաքացիները, եւ որից ջուր է մատակարարվում Ջուջեւան համայնքի շուրջ 60 ընտանիքի։
Բացահայտվել է աղբյուրի հավանական աղտոտման վայրը եւ աղտոտման պատճառը, ինչի վերացման ուղղությամբ հրատապ աշխատանքներ են տարվում Նոյեմբերյանի համայնքապետարանի կողմից։ Վերջինից ԱԱՏՄ-ն տեղեկացել է, որ ձեռնարկվող քայլերի շրջանակում փոխվում են ջրահեռացման խողովակները եւ վերացվում է ջրի աղտոտման հնարավոր պատճառը։ Հաջորդիվ կտարվեն մանրէազերծման աշխատանքներ, կարվի ջրի կրկնակի նմուշառում։
ԱԱՏՄ-ն հետեւում է տարվող աշխատանքների ընթացքին և միայն ջրի որակին ներկայացվող պահանջներից շեղումները վերացնելու դեպքում կտա ջրամատակարարումը վերականգնելու թույլտվություն։
Բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման քայլերը ԱԱՏՄ-ն օպերատիվ կերպով իրականացնում է նաեւ ոչ աշխատանքային օրերին։
20:02 11/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ112 միավոր տեխնիկայից 51-ը կօգտագործվի ձնամաքրման աշխատանքներում. Մարության այցելել է ԵԱՍՄ
13:20 01/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախից Հայաստան է մտել 9600-ից ավել կենդանի. ՍԱՏՄ ղեկավար
13:01 01/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի խանութներում միայն սպանդանոցային ծագման միս է վաճառվել. ՍԱՏՄ ղեկավար
12:58 05/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿասեցվել է Ադրբեջանի համար նախատեսված սննդամթերքի իրացումը
13:50 26/10/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱՏՄ-ն խախտումներ է արձանագրել բժշկական ամբուլատորիաներում և ատամնաբուժական կաբինետներում
18:33 23/10/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍԱՏՄ անցկացրել է խստացված ստուգայցեր ոստիկանության հետ համատեղ
18:34 16/10/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱՏՄ. Անվտանգության կանոնների առավել հաճախակի խախտումները գեղեցկության սրահներում են
15:05 13/10/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են պատերազմական դրության պայմաններում Հայաստանի անասնահամաճարակային իրավիճակի վերահսկողության առաջնահերթությունները

14 человек с симптомами отравления обратились в медцентр Ноемберяна 01/06/2021   00:09  |  Чрезвычайное просшествие
По поручению руководителя Инспекционного органа здравоохранения и труда Армении, в связи с нарушениями предъявляемых к качеству воды требований срочно прекращено водоснабжение одного из источников, питающего населенный пункт Джуджеван укрупненной общины Ноемберян. Об этом говорится в сообщении Инспекционного органа.
14 человек из сел Джуджеван, Коти, Баганис, Воскеван, Кохб с симптомами отравления и жалобами на боли в кишечнике обратились в медицинский центр Ноемберяна, восемь человек уже выписались, а шестеро продолжают получать медпомощь.
Согласно полученной из Национального центра контроля и профилактики заболеваний Минздрава Армении информации, был произведен забор пробы из использованной упомянутыми лицами воды. По результатам исследования выявлены отклонения показателей качества воды.
Глава Инспекционного органа здравоохранения и труда Акоп Авагян поручил принять срочные меры по обеспечению безопасности воды.
Уже прекращено водоснабжение источника, которым пользовались граждане, обратившиеся с жалобами на ухудшение здоровья в больницу, и осуществляется водоснабжение порядка  60 семей общины Джуджеван.
Выявлены место и причина возможного загрязнения источника, проводятся неотложные работы по его устранению. Инспекционный орган  следит за ходом работ и даст разрешение на возобновление водоснабжения только в случае устранения отклонений от требований к качеству воды.