Այո, պատերի տակ վնգստացող դատավորներ մենք ունենք, նրանց անուններն էլ գիտենք. Վարդազարյան 12/29/2020   13:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական հեղաշրջման աջակցությունը քրեական հետապնդում նախատեսող գործընթաց է, և եթե ԲԴԽ-ին նման բանի մեջ են մեղադրում, ապա պետք է հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնել։ Եթե սա զուտ քաղաքական ելույթ է՝ օգտագործելով ԱԺ բարձր ամբիոնը, ապա Բաբաջանյանը չի դիմի և չի տա հանցագործության մասին հաղորդում։ Այս մասին ասուլիսի ընթացքում ասել է ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ ամբիոնից հնչած հայտարարություններից մեկին, ըստ որի՝ դատական իշխանությունը աջակցում է պետական հեղաշրջման փորձ անողներին։
Անդրադառնալով նոյեմբերի 15-ին արված հայտարարությանը՝ Վարդազարյանը պարզաբանեց, որ այն հիմնականում վերաբերում էր դատավորներին, որոնց ինքը խնդրել ու հորդորել է զերծ մնալ քաղաքականությունից, չենթարկվել ճնշումների։
«Նախազգուշացրել եմ, որ, եթե տեսնեմ, որ որևէ դատավոր ենթարկվում է ճնշումներին կամ քաղաքական որոշում է կայացնում, ինքս խստագույնս կարձագանքեմ այդ ամենին։ Այսինքն՝ իմ կոչի ամբողջ բովանդակությունը, իմաստը վերաբերում էր ապաքաղաքական լինելուն և ինձ համար զարմանալի է, թե ինչու է ապաքաղաքական լինելու և մնալու կոչը դիտվում քաղաքական կոչ»,- նշեց Վարդազարյանը։
Հարցին՝ արդյոք ԲԴԽ նախագահին հաջողվել է պարզել՝ կան դատավորների պատերի տակ վնգստացող դատավորներ, Վարդազարյանը պատասխանեց, որ, երբ նոյեմբերի 15-ի կոչում անդրադարձել է այդ արտահայտությանը, դա պատահական չէր։
«Ես խոսքս ավելի սուր լինելու համար եմ այդ բառակապակցությունն օգտագործել։ Իրոք գտնում եմ, որ այսօր պատմական պահն այնպիսին է, որ մենք կարող ենք ունենալ և ստեղծել անկախ դատական համակարգ։ Եվ այո, պատերի տակ վնգստացող դատավորներ մենք ունենք, նրանց անուններն էլ գիտենք։ Ես այսօր էլ այդ անունները չեմ հրապարկելու։ Վստահ եմ, որ շատերն այս առիթը կօգտագործեն և այդ կարգավիճակից կօգտվեն ու կլինեն իրոք պրոֆեսիոնալներ՝ նվիրված իրենց գործին»,- նշեց Վարդազարյանը։
13:00 29/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյո, մենք Արթուր Վանեցյանի հետ ընկերություն ենք արել. Վարդազարյան
09:56 10/12/2020  |  ՄամուլՈւշագրավ հայտարարություն դատավորներից. ինչու է իրականում Վճռաբեկի նախագահի ընտրությունը հանվել ԱԺ օրակարգից «Ժողովուրդ»
19:16 15/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք պատերի տակ վնգստացող դատավորնե՞ր ենք, թե՞ հայրենիքին նվիրված ազնիվ պրոֆեսիոնալներ. ԲԴԽ նախագահը` դատավորներին
10:27 21/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի ուղերձը անկախության տոնի առթիվ
16:25 21/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր դուք առաջնագծում եք. Ռուբեն Վարդազարյանի շնորհավորական ուղերձը բուժաշխատողներին
12:58 10/06/2020  |  ՄեկնաբանությունԱփսոսում եմ, որ ոմանք այդպես էլ չեն կարողանում ընկալել՝ ԲԴԽ-ն եւ անձամբ ես ապաքաղաքական ենք․ Վարդազարյանի պարզաբանումը
09:26 10/06/2020  |  ՄամուլԻշխանությունը պահանջ է դրել, որ Ռուբեն Վարդազարյանը դիմում գրի եւ հեռանա համակարգից. Պատճառը Վանեցյանն է . «Ժողովուրդ»

Да, у нас есть “скулящие под стенами судьи”, их имена нам тоже известны – глава ВСС Армении 12/29/2020   14:09  |  Лента новостей
Поддержка государственному перевороту является процессом, предусматривающим уголовное преследование, и если Высший судебный совет обвиняют в подобном, то нужно подать заявление о преступлении. Об этом заявил  сегодня на пресс-конференции председатель Высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян, комментируя прозвучавшее с трибуны парламента заявление, согласно которому судебная власть оказывает содействие людям, предпринимающим попытки госпереворота.
“Если же это сугубо политическое выступление с использованием высокой трибуны НС, то Бабаджанян не обратится не и подаст заявления о преступлении”, - продолжил  Варданзарян.
Глава ВСС, коснувшись заявления от 15 ноября, пояснил, что в нем в основном речь идет о судьях, которых он просит и призывает воздержаться от политики и не поддаваться давлению.
“Я предупредил о том, что если увижу, что судья поддается давлению или выносит политическое решение, то я самым строгим образом на все это отреагируют. Весь смысл моего призыва заключается в том, чтобы быть аполитичным, и меня удивляет, почему призыв к аполитичности расценивается как политический призыв”, - отметил Вардазарян.
В ответ на вопрос о том, удалось ли главе ВСС выяснить, есть ли судьи, которые “скулят под стенами”, Вардазарян назвал неслучайным отсылку к этому в призыве от 15 ноября.
“Я употребил эту фразу, что придать остроты своему заявлению. Действительно, я считаю, что сегодня наступил такой исторический момент, когда мы можем иметь и создать независимую судебную систему. И да, у нас есть судьи, которые “скулят под стенами”. Их имена нам известны. Я не стану публиковать их имена и сегодня. Уверен, что многие воспользуются этим поводом и этим статусом и станут действительно профессионалами, преданными своему делу”, - отметил Вардазарян.