Մեկը չի երաշխավորում, որ ազատ կարող ենք տեղաշարժվել Գորիսում, որտեղ տուն ենք կառուցել, հարազատներին հողին հանձնել. քաղաքացի 12/21/2020   11:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Երբ որ սրբապիղծը ոտք դնի մեր տարածաշրջան, ցանկանա կոնտակտի մեջ մտնի ինչ-որ մեկի հետ, ինչ որ բառ փոխանակի, մենք հնարավորություն չենք տա, որ ինքը խոսի, բոլորս միաբերան ասում ենք՝ «Նիկոլ, դավաճան»»,- այս մասին Գորիս-Տաթև փակ ճանապարհին հայտարարեցին սյունեցիները։ Սյունեցիները փակել են ավտոճանապարհը՝ արգելելու Նիկոլ Փաշինյանի մուտքը Սյունիքի մարզի տարածք։
«Հայաստանը վաճառքի հանած մարդը իրավունք չունի մտնելու Սյունիք։ Չարի սերմը բույն չի դնի Սյունյաց աշխարհում։ Այսօր ձեզանից յուրաքանչյուրը պետք է այնպես անի, որ Երևանում տաքուկ բազմոցներին նստած զոմբիները պատկերացնեն, թե ի՞նչ է կատարվում։ Մենք հիմա կռվում ենք ոչ միայն սյունեցիների, այլև աշխարհասփյուռ հայերի համար»,- ասաց քաղաքացին։
«Եթե ժողովրդի վարչապետն ես, ինչո՞ւ ես ոստիկաններով շրջում։ Դուրս եկ հանդիպման՝ առանց թիկնազորի։ Ինչու՞ ես 2000 ոստիկան բերել։ Եթե արդար ես, ազնիվ ես, ինչո՞ւ ես մարդկանց հետ նրանցով շփվում։ Սյունիքի ոստիկանը մերն է՝ գիտի որտեղ է ապրում։ Մենք այսօր դարձել ենք սահմանամերձ։ Չկա մեկը, որ երաշխավորի, որ ազատ կարող ենք տեղաշարժվել Գորիսում, որտեղ տուն ենք կառուցել, հարազատներին հողին հանձնել։ Մեր սահմանները գծել ենք արյան գնով և այսօր մի գրչի հարվածով հողը նվիրաբերվեց թշնամուն։ Ամեն տեղ մեղավորներ է փնտրելու, կասի ես չեմ մեղավոր, Հրայր Թովմասյանն է մեղավոր՝ իր գրչով եմ ստորագրել»։
Քաղաքացիները պահանջում են ազատ արձակել համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանին։ Նրանք կարծում են, որ իրենց էլ կձերբակալեն, սակայն ոչինչից չեն վախենում, վաղվա գործադուլին ևս կմասնակցեն։
18:33 20/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքով սկսվեց Հայաստանի տնտեսական, ժողովրդագրական, ներդրումային, գուցե անգամ ֆիզիկական անկումն ու նվաճումը. Արփինե Հարությունյան

"Выставивший на торги Армению не имеет права въехать в Сюник": жители проводят акцию протеста против визита Пашиняна 12/21/2020   11:33  |  Лента новостей
Мы не допустим, чтобы святотатец заговорил, мы в один голос заявляем “Никол – предатель!”, заявили жители Сюника, перекрывшие дорогу Горис-Татев в знак протеста. Жители Сюника перекрыли дорогу, чтобы запретить въезд Никола Пашиняна на территорию Сюникской области.
“Выставивший на торги Армению человек не имеет права въехать в Сюник. Семя зла не взойдет на Сюникской земле. Сегодня каждый из вас должен сделать так, чтобы зомби, уютно устроившиеся на диване в Ереване, представили происходящее. Мы сейчас сражаемся не за сюникцев, а за армян всего мира”, - сказал один протестующих.
“Если ты народный премьер, то зачем тебе понадобилось отправляться на встречу в окружении 2 тыс. полицейских, приходи без телохранителей. Если ты справедлив, честен, почему ты идешь в народ с ними. Сюникский полицейский – наш человек, он знает, где он живет. Сегодня мы стали приграничной областью. Нет ни одного человека, который бы гарантировал, что мы можем спокойно передвигаться в Горисе, где мы дом построили, где предали земле наших родных. Мы кровью начертили наши границы, и сегодня одним росчерком пера их подарили врагу. Он везде ищет виновных, скажет, что это не его вина, что Грайр Товмасян виноват, ведь он подписывал его ручкой”, - добавил участник акции.
Граждане требуют освободить мэра Горис Аруша Арушаняна. Они полагают, что и их задержат, однако ничего не боятся и планируют принять участие и в завтрашней забастовке.