Խծաբերդ գյուղի ուղղությամբ այս օրերին անհետ կորել է շուրջ 60 զինծառայողից բաղկացած մի ստորաբաժանում. ԱՀ ՄԻՊ 12/16/2020   13:51  |  Մեկնաբանություն
Ըստ իմ հավաքագրած նախնական տվյալների՝ Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի ուղղությամբ այս օրերին անհետ կորել է շուրջ 60 զինծառայողից բաղկացած մի ստորաբաժանում, բարձր հավանականությամբ որն էլ երևում է ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութում: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
«Հայ նոր ռազմագերիների վերաբերյալ տեղեկության շուրջ կապ եմ հաստատել մի շարք մարմինների ու տեղում գտնվող որոշ զինծառայողների հետ:
Ըստ իմ հավաքագրած նախնական տվյալների՝ Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի ուղղությամբ այս օրերին անհետ կորել է շուրջ 60 զինծառայողից բաղկացած մի ստորաբաժանում, բարձր հավանականությամբ որն էլ երևում է ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութում:
Բացարձակ անընդունելի է այս միջադեպը, որը պետք է արագորեն ու խստորեն քննվի իրավապահ մարմինների կողմից՝ պարզելու համար բոլոր հանգամանքներն ու մեղավորների շրջանակը: ԱՀ և ՀՀ բոլոր լիազոր մարմինները պարտավոր են անհապաղ քայլեր ձեռնարկել մեր բոլոր ռազմագերիներին րոպե առաջ տուն վերադարձնելու ուղղությամբ: Դրանից բացի, անհրաժեշտ է հստակ տեղեկություններ տրամադրել ռազմագերիների հարազատներին և վարել հնարավորինս թափանցիկ հանրային հաղորդակցություն՝ խուսափելու համար ապատեղեկատվություններից ու ավելորդ լարվածություններից»,- գրել է ԱՀ ՄԻՊ-ը:
12:52 16/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհետ կորած զինվորների ծնողներից մի քանիսին հաջողվել է մտնել ՊՆ վարչական շենքի տարածք
14:08 15/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք ուզում ենք Օնիկ Գասպարյանի հետ հանդիպենք, հասկանանք՝ մեր հարցի լուծումը երբ է.անհետ կորած զինծառայողների ակցիրան ՊՆ-ի մոտ

Омбудсмен Арцаха сообщил о пропаже 60 армянских военнослужащих в районе Хцаберда 12/16/2020 14:22 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян заявил, что в связи с информацией о новых военнопленных связался с рядом структур, а также с военнослужащими на местах.
Согласно собранным омбудсменом Арцаха предварительным данным, в направлении села Хцаберд Гадрутского района в эти дни без вести пропало подразделение в составе около 60 военнослужащих.
“Велика вероятность, что именно они и запечатлены на видео, опубликованном азербайджанской стороной”, - написал он на своей странице в Facebook.
Защитник прав человека назвал данный инцидент абсолютно недопустимым, указав на необходимость проведения правоохранительными органами срочного и серьезного расследования для установления всех обстоятельств и круга виновных.
“Все полномочные органы Арцаха и Армении обязаны незамедлительно принять меры по скорейшему возвращению всех наших военнопленных домой. Помимо этого, необходимо предоставить конкретную информацию родственникам военнопленных и наладить максимально прозрачную связь с обществом во избежание дезинформации и излишней напряженности”, - написал Артак Бегларян.