Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Հադրութի եւ Մարտունիի հատվածում որոնել անհետ կորած հայ զինվորներին, նախ ուզում են իրենք «մաքրել» տարածքը. Զինվորի հարազատ 12/16/2020 12:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը թույլ չի տալիս որոնողական աշխատանքներ իրականացնել այն վայրերում, որտեղ հնարավոր է ողջ մնացած զինվորներ լինեն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց անհետ կորած զինվորի հորեղբայր Արսեն Ղուկասյանը, որն արդեն շուրջ 20 օր է, ինչ Արցախում է։
Նա հայտնեց, որ փրկարարաորոնողական աշխատանքների արդյունքում Ջաբրայիլի և Ֆիզուլիի տարածքից բերվել է 64 մարմին՝ արդեն ոսկրացած։
«Ահավոր մի տեսարան, մենք պարկեր ենք տեսել, մարմիններ չենք տեսել, մի կտոր ոսկոր ընդամենը»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Ինչ վերաբերում է այն տեղեկությանը, ըստ որի շուրջ 100 հայ է գերեվարվել օրերս՝ Ղուկասյանը նշեց, որ խոսքը գնում է այն գյուղերում գտնվող մոբի մասին, որոնք անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, սակայն այդ խմբից 72-ը տանն են, այսինքն՝ ստացվել է նահանջ հրաման, ում ազատ դուրս գալը երաշխավորվել է, բայց տարածքում 10 հոգուց ավել մարդ է կորել և հավանականությունը մեծ է, որ գերի են վերցվել։ Ըստ նրա այս տեղեկությունները պաշտոնապես հաստատված չեն։
Անհետ կորած զինվորի հարազատն անհանգստություն հայտնեց, որ Ադրբեջանը չի թույլատրում փրկարարաորոնողական աշխատանքներ իրականացնել Հադրութի և Մարտունիի շրջանում, թույլատրում են միայն աշխատանքներ իրականացնել Ջաբրայիլի և Ֆիզուլիի տարածքում։
«Ինչու՞ չեն թողնում Հադրութ, Մարտունի, որովհետև հավանականությունը շատ մեծ է, որ այդտեղ գտնվում են ողջ մնացած տղաներ, որոնք կարող են ինչ-որ բան անել։ Անգամ ասել են՝ կենդանի, ողջ մնացածների տեղը գիտե՞ք, ասեք՝ մենք գնանք բերենք։ Ծաղրում են։ Եթե այնտեղ ողջ մնացած չկա, ինչու՞ են թողնում Ֆիզուլիում և Ջաբրայիլում աշխատանքներ իրականացնել, բայց չեն թողնում Մարտունի, Հադրութ։
Հաշվարկներով՝ այնտեղ պետք է գտնվեն ողջ մնացած մարդիկ և իրենք մտածում են այդտեղ վերջնականապես «մաքրել», հետո թույլ տալ որոնողական աշխատանքներ իրականացնել »,- նշեց Ղուկասյանը։

Баку не позволяет вести поиски без вести пропавших армянских военнослужащих на гадрутском и мартунинском участках - Гукасян 12/16/2020   13:39  |  Лента новостей
Азербайджан не позволяет проводить поисковые работы в той местности, где могут оказаться оставшиеся в живых военнослужащие. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил дядя одного из без вести пропавших военнослужащих Арсен Гукасян, который уже почти 20 дней находится в Арцахе.
Он сообщил, что в результате спасательно-поисковых работ с территории Джабраила и Физули были вывезены останки 64 военнослужащих.
“Ужасное зрелище. Мы видели мешки, тел мы не видели, всего лишь кусочки костей”, - рассказал собеседник агентства.
Что касается информации о том, что на днях в плен были захвачены 100 армянских военнослужащих, Гукасян отметил, что речь идет о резервистах, находящихся в тех селах, которые перешли под контроль Азербайджана. 72 человека из этой группы находятся дома, то есть, по его словам, был приказ об отступлении, и их свободный выход с территории был гарантирован, но в этой зоне пропали более 10 человек; велика вероятность, что их взяли в плен. По его словам, эти сведения официально не подтверждены.
Родственник без вести пропавшего военнослужащего сообщил, что Азербайджан не допускает к проведению поисковых работ на территории Гадрутского и Мартунинского районов; поиски разрешены лишь на территории Джабраила и Физули.
“Они не допускают к поискам на территории Гадрута и Мартуни, потому что велика вероятность, что там находятся оставшиеся в живых ребята, которые могут предпринять какие-то шаги. Даже спросили, знаем ли мы местонахождение оставшихся в живых, заявив, что они пойдут туда и приведут их, если мы укажем. Издеваются. Если там никого в живых нет, то почему позволяют проводить поиски в Физули и Джабраиле, но не разрешают в Мартуни и Гадруте”, - отметил он.
“По расчетам, там должны находиться оставшиеся в живых люди. Они подумывают окончательно “очистить” территорию и только потом допустить к проведению поисковых работ”, - добавил Гукасян.