Ադրբեջանական դաժանությունների վերաբերյալ նոր ապացույցներ ենք այսօր ուղարկում միջազգային մարմիններին.ՄԻՊ 12/11/2020   14:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո ադրբեջանական դաժանությունների վերաբերյալ նոր ապացույցներ ենք այսօր ուղարկում միջազգային մարմիններին: Ընդ որում, դարձրել ենք միասնական փաթեթ` սկսած սեպտեմբերի 27-ից:Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Կարևոր է, որ այս անգամ դրանք միասնական փաթեթով ուղարկվում են նաև այն երկրների քրեական հետապնդման մարմիններին, որոնք ունեն համընդհանուր իրավազորություն (universal jurisdiction):
Ապացույցները մեր աշխատակազմում ենթարկվել են իրավական մշակման, թարգմանվել են ադրբեջաներենից կամ թուրքերենից անգլերեն ու ռուսերեն, իրականացվել է իրավական ամրագրում:
Այդ ապացույցներին կից ուղակվում է նաև իրավական վելուծություն, որով ցույց է տրվում, որ ադրբեջանական կողմն արհեստական է ձգձգում գերիների վերադարձն ու զինծառայողների մարմինների փոխանակումը: Ցույց է տրվում նաև կապը դաժանություններին ու էթնիկ պատկանելիության հիմքով
պետական աջակցությամբ հայատյացության, այն շարունակելու ադրբեջանական քաղաքականության հետ:
Բոլոր նյութերը կուղարկվեն նաև ՀՀ ԱԳՆ, միջազգային կառույցներում ՀՀ մշտական ներկյացուցիչներին, այլ երկրներում հհ դիվանագիտական առաքելություններին, ինչպես նաև ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչին»,-գրել է Թաթոյանը:
16:34 10/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանն այսօր այցելել է հայկական կողմին երեկ փոխանցված քաղաքացիական անձանց
13:36 08/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր երկրի համար պատասխանատու այս օրերին բոլորիս առավել քան անհրաժեշտ է համախմբվածություն և համերաշխություն. ՀՀ ՄԻՊ
14:29 03/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀետպատերազմական ժամանակաշրջանում պետությունը պետք է ավելի մեծ ջանքերով երաշխավորի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները. Արման Թաթոյան
13:14 28/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների վերադարձն ու դիակների փոխանակումը պահանջում է հրատապ լուծում. ՀՀ ՄԻՊ
17:00 27/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍա ադրբեջանական կազմակերպված ցեղասպանության քաղաքականության մաս է. Արման Թաթոյան
17:37 21/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ու Արցախի ՄԻՊ-երն ադրբեջանական վայրագությունների վերաբերյալ 4-րդ փակ զեկույցն են ներկայացրել
12:42 21/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ-ը հանդիպել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
13:11 20/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ-ը ԱՄՆ դեսպանին է ներկայացրել Ադրբեջանի վայրագություններն Արցախի բնակչության և գերեվարվածների նկատմամբ

Омбудсмен Армении передаст международным структурам новые доказательства зверств азербайджанцев 12/11/2020   15:34  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян сообщил, что они сегодня направят в международные структуры новые доказательства зверств, совершенных азербайджанцами в ходе войны и после боевых действий. Причем, как уточнил Татоян на своей странице в Facebook, они объединены в единый пакет, начиная с 27-го сентября.
"Важно, что на этот раз они  в одном пакете будут направлены и органам уголовного преследования тех стран, которые обладают универсальной юрисдикцией (universal jurisdiction). Доказательства прошли в нашем аппарате юридическую проработку, переведены с азербайджанского или турецкого на английский и русский языки, произведено юридическое закрепление", - написал Татоян.
Как сообщил омбудсмен Армении, к этим доказательствам прилагается также правовой анализ, который показывает, что азербайджанская сторона искусственно затягивает процесс возвращения пленных и обмена телами погибших. Показана также связь между зверствами и азербайджанской политикой, нацеленной на продолжение при поддержке государства армянофобии на почве этнической принадлежности.
"Все материалы будут переданы также МИД Армении, постоянным представителям РА в международных структурах, дипломатическим миссиям РА в других странах, а также представителю РА в ЕСПЧ", - написал Татоян.