Գագիկ Ծառուկյանին մանդատից զրկելու դիմումն այնքան անգրագետ էր, որ ՍԴ-ն ուրիշ որոշում պարզապես չէր կարող ընդունել․ Աբովյան 12/09/2020   12:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գագիկ Ծառուկյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ԱԺ-ի դիմումն այնքան չէր համապատասխանում իրենց կողմից հնչեցված նպատակներին, որ ՍԴ-ն նույնիսկ հարկ չհամարեց այն վարույթ ընդունել։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը։
Պատգամավորը նշում է, որ ՍԴ աշխատակարգային որոշումն այս պարագայում տրամաբանական է, հասկանալի և լիովին համապատասխանում է օրենքին։
«Հաշվի առնելով քաղաքական հետապնդումների շարքը, որը հունիսի 5-ից իշխանությունները սանձազերծել էին Գագիկ Ծառուկյանի հանդեպ, զարմանալի չէր, որ իշխանությունները կփորձեն շարունակել այդ հետապնդումների շարքը։ Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական մանդատից զրկելու այս շինծու, անիմաստ, անգրագետ նախաձեռնությունը լրիվ տեղավորվում է այդ տրամաբանության մեջ։ Հետպատերազմյան Հայաստանը ճգնաժամի մեջ է, բազմաթիվ խնդիրներ ունի, և այս պարագայում, միևնույն է, իշխանությունը շարունակում է ինչ-որ փորձեր անել՝ կրկին անգամ քաղաքական հետապնդման ենթարկելով Գագիկ Ծառուկյանին»,-նշեց պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ Գագիկ Ծառուկյանին մանդատից զրկելու դիմումն այնքան անգրագետ էր և չէր համապատասխանում օրենքի տառին, որ ՍԴ-ն ուրիշ որոշում պարզապես չէր կարող ընդունել։
Ինչ վերաբերում է հարցին՝ արդյոք իշխանությունները կշարունակեն այդ գործողությունները, Արման Աբովյանը նկատեց՝ շարունակեն այդ ամենը, թե ոչ, ըստ էության, ոչ մի բան չի փոխվի․ «Տեսնենք, իշխանությունների փոխարեն չեմ կարող խոսել։ Եթե ունեն գոնե մի քիչ խոհեմություն և ճիշտ իրավիճակի գնահատական, ապա պետք է հեռանան»,-ասաց Արման Աբովյանը։
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական դատարանն աշխատակարգային որոշմամբ մերժել է վարույթ ընդունել Գագիկ Ծառուկյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու հարցով՝ ԱԺ խորհրդի դիմումը։
Որոշումն օրենքով սահմանված կարգով եռօրյա ժամկետում կուղարկվի կողմերին և կհրապարակվի ՍԴ պաշտոնական կայքում։
20:28 08/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Ծառուկյանը մանդատից չի զրկվի. ՍԴ-ն հաստատում է՝ մերժել են վարույթ ընդունել պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ԱԺ դիմումը
16:12 05/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունները հերթական անգամ ապացուցեցին, որ սարսափում են ինձանից. Գագիկ Ծառուկյան
15:25 05/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Ծառուկյանն ԱԱԾ-ում է
15:27 02/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ խորհուրդը լրացում է կատարել Գագիկ Ծառուկյանին մանդատից զրկելու հարցով ՍԴ դիմելու որոշման մեջ
09:28 27/11/2020  |  ՄամուլՍԴ -ի որոշումը հայտնի է. ինչ է սպասվում Գագիկ Ծառուկյանին «Ժողովուրդ»
16:34 26/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն ստացել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու հարցով՝ ՀՀ Ազգային ժողովի խորհրդի դիմումը
15:31 26/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳործ ունենք Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ անձնական հաշվեհարդարի հետ. Իվետա Տոնոյան

Обращение по вопросу о лишении Царукяна мандата было настолько неграмотным, что КС не мог принять другого решения - Абовян 12/09/2020   13:40  |  Лента новостей
Обращение парламента  по вопросу о прекращении депутатских полномочий лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна настолько не соответствовала озвученным ими целям, что Конституционный суд не счел необходимым принять его к производству. Об этом в беседе с “ФактИнфо” секретарь парламентской фракции “Процветающая Армения” Арман Абовян.
Депутат назвал процедурное решение КС  логичным, понятным и полностью соответствующим закону.
“С учетом серии политических преследований в отношении Гагика Царукяна, начатых властями с 5-го июня, не удивительно, что власти попытаются продолжить их. Это сфабрикованное, бессмысленное, безграмотное обращение по вопросу о лишении Гагика Царукяна депутатского мандата полностью умещается в эту логику. Послевоенная Армения погружена в кризис,  в стране множество проблем, но все равно власти продолжают предпринять какие-то попытки, вновь подвергая политическому преследованию Гагика Царукяна”, - отметил депутат.
Он подчеркнул, что обращение по вопросу о лишении Царукяна мандата было настолько неграмотным и не соответствовало закону, что КС просто не могут принять иного решения.
Что касается вероятности продолжения вышеупомянутых действий со стороны правящей силы, Арман Абовян отметил, что  от этого, по сути, ничего не изменится. “Я не могу говорить от имени властей. Если у них есть хотя бы толика благоразумия и верная оценка ситуации, то они должны уйти”, - заявил Арман Абовян.
Напомним, Конституционный суд Армении процедурным решением отказал в принятии обращения совета НС по вопросу о прекращении депутатских полномочий Гагика Царукяна.
Решение в установленном порядке в трехдневный срок будет направлено сторонам и опубликовано на сайте КС.