Վազգեն Մանուկյանը վարչապետ դառնալուն պես կասեցնելու է իր կուսակցական գործունեությունը 12/03/2020   17:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, Խորհուրդն առաջադրում է Վազգեն Մանուկյանի թեկնածությունը, որն ունի հակաճգնաժամային կառավարման փորձ, արդյունավետ բանակցություններ վարելու կարողություն։ Քիչ առաջ նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայրենիքի Փրկության շարժման խորհուրդը։
«Նիկոլ Փաշինյանը և նրա վարչախումբը, ըստ էության, երկիրը տարան կապիտուլյացիայի՝ համայն հայ ժողովրդին կանգնեցնելով լրջագույն կորուստների առջև, փոշիացնելով տասնյակ տարիների՝ մեր համազգային ձեռքբերումները, տևական ժամանակով խոցելի դարձնելով ազգային անվտանգությունը: Կատարվածն ազգային աղետ է և դավաճանություն, որի քաղաքական ու իրավական ամբողջական գնահատականը կտրվի առաջիկայում:
Ն. Փաշինյանի և նրա վարչախմբի գործունեության յուրաքանչյուր ժամը մեր պետականությունը հյուծող և ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությանն ուղղված սպառնալիք է:
Ակնհայտ է, որ բոլոր ոլորտներում ձախողված վարչախումբն անկարող է դիմագրավել աշխարհաքաղաքական մարտահրավերները, հաղթահարել երկրում օրավուր խորացող քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և հոգեբարոյական ճգնաժամը:
Նոր որակի իշխանության ձևավորումը հրամայական է:
Ելնելով ստեղծված իրավիճակից, հաշվի առնելով հանրության լայն շրջանակների պահանջը, 17 կուսակցությունների խորհուրդը որոշել է ընդլայնել իր ձևաչափը՝ ձևավորելով Հայրենիքի փրկության շարժում:
Շարժումը համահայկական է և վերկուսակցական: Շարժման խորհուրդը ներառում է կուսակցությունների, մտավորականության և հասարակության լայն շրջանակների ներկայացուցիչների:
Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը հայտարարում է.
1. Շարժման նպատակն է սահմանադրական ճանապարհով օր առաջ ազատվել Հայաստանի աղետաբեր վարչակազմից՝ ստեղծելով անցումային, հակաճգնաժամային կառավարություն, որը կկանխի Հայաստանի պետականության կորուստը, կիրականացնի երկրի հետպատերազմյան առողջացումը, կաշխատի ազգային-պետական շահերի վրա հիմնված ներքին և արտաքին քաղաքականության, քաղաքացիների անվտանգության երաշխավորման բարձրացման ուղղությամբ և կկազմակերպի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
2. Որպես անցումային կառավարության ղեկավար՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, Խորհուրդն առաջադրում է Վազգեն Մանուկյանի թեկնածությունը, որն ունի հակաճգնաժամային կառավարման փորձ, արդյունավետ բանակցություններ վարելու կարողություն, ներքին համերաշխություն և համազգային համախմբվածություն ապահովելու կամք ու վճռականություն:
3. Վազգեն Մանուկյանը վարչապետ դառնալուն պես կասեցնելու է իր կուսակցական գործունեությունը, պարտավորվում է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին անձամբ չմասնակցել և չհավակնել վարչապետի պաշտոնին: Միաժամանակ, նա ստանձնում է պարտականություն՝ մեկ տարի հետո կազմակերպել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ՝ ԸՕ-ին համապատասխան հավասար պայմաններ երաշխավորելով քաղաքական բոլոր ուժերի համար:
4. Վարչապետի միասնական թեկնածուն՝ 2020թ. դեկտեմբերի 5-ին, ժամը 1500-ին, Ազատության հրապարակում հրավիրված համազգային մեծ հանրահավաքին կներկայացնի նոր կառավարության առաջնահերթ գործողությունները և հակաճգնաժամային քայլերը:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Հայրենիքի փրկության շարժմանը յուրաքանչյուրիդ մասնակցությունն անհրաժեշտություն է:
Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդ. 3.12.2020թ.
16:26 03/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ-ն մեր ռազմավարական կարևորագույն գործընկերն է, բայց ներքին քաղաքական հարցերը լուծվում են բացառապես ներքին լսարանում. Վանեցյան
16:12 03/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎազգեն Մանուկյանն իր անցած ճանապարհով և ունեցած փորձով կարող է նստել բանակցային սեղանի շուրջ. Վանեցյան

Вазген Манукян готов организовать досрочные парламентские выборы через год 12/03/2020   17:53  |  Политика
Совет выдвигает на должность премьер-министра Армении кандидатуру Вазгена Манукяна, который обладает опытом антикризисного управления, способностью эффективно вести переговоры. Об этом говорится в заявлении Совета движения по спасению Родины.
В заявлении говорится:
“Никол Пашинян и его администрация, по сути, привели страну к капитуляции, поставив весь армянский народ перед фактом потерь, распылив общенациональные достижения десятилетий, сделав надолго уязвимой национальную безопасность. Случившееся – национальная катастрофа и предательство, политическая и правовая оценка которого будет дана в ближайшее время.
Каждый час деятельности Н. Пашиняна и его администрации подрывает нашу государственность и является угрозой безопасности граждан РА.
Провалившая работу во всех сферах деятельности действующая администрация во главе с Пашиняном не способна противостоять геополитическим вызовам, преодолеть углубляющийся с каждым днем в стране политический, социальный, экономический и морально-психологический кризис. Формирование власти нового качества является императивом.
Исходя из создавшейся ситуации, с учетом требования широких слоев общества, Совет 17 партий решил расширить свой формат, сформировав движение по спасению Родины. Движение всеармянское и надпартийное”, - отмечается в заявлении. В Совет движения входят представители партий, интеллигенции и широких слоев общественности.
Совет движения по спасению Родины заявляет:
1. Цель движения  - конституционным путем  немедленно освободиться от пагубного режима, создав переходное антикризисное правительство, которое предотвратит утрату государственности, займется послевоенным оздоровлением страны, будет проводить внутреннюю и внешнюю политику, основанную на национальных и государственных интересах, вести работу, направленную на увеличение гарантий безопасности граждан, и организует досрочные парламентские выборы.
2. Как глава правительства переходного периода Совет предлагает на должность премьер-министра Республики Армения кандидатуру Вазгена Манукяна, который обладает опытом антикризисного управления, способностью эффективно вести переговоры, решимостью и волей к обеспечению внутренней солидарности и общенациональной консолидации.
3. С момента вступления в должность премьер-министра Вазген Манукян приостановит свою партийную деятельность, обязуется не участвовать в предстоящих парламентских выборах и не претендовать на пост премьер-министра. В то же время он берет на себя обязательство организовать через год досрочные парламентские выборы, гарантировав в соответствии с Избирательным кодексом(ИК) равные условия для всех политических сил.
4.Единый кандидат в премьер-министры на большом митинге на Площади Республики, созванном 5 декабря 2020 года, в 15:00, представит приоритетную деятельность нового правительства и антикризисные шаги.