Կառավարությունը կփոխհատուցի արցախցիներին հյուրընկալողների ծախսերը 12/03/2020   11:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը կփոխհատուցի Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած համայնքներում հաշվառված չափահաս քաղաքացիներին ժամանակավոր հյուրընկալողների ծախսերը: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ-ում գտնվող արցախցիների մեծ մասը բնակվում է մասնավոր տներում և բնակարաններում։ Կառավարությունը 6 ամիս կփոխհատուցի հյուրընկալողների ծախսերը՝ Հայաստանում՝ յուրաքանչյուր չափահաս անձի մասով 30 հազար դրամ, իսկ Արցախում՝ 45 հազար դրամ:
Մ.Առաքելյանի խոսքով՝ նշված գումարները անհատույց տրվող ֆինանսական աջակցություն են:
Սույն միջոցառումից օգտվելու համար դիմումը պետք է ներկայացվի էլեկտրոնային եղանակով՝ 2020 թվականի դեկտեմբեր ամսվա համար՝ դեկտեմբերի 25-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 12-ը ներառյալ, 2021 թվականի հունվար-մայիս ամիսների համար՝ յուրաքանչյուր ամսվա 25-ից մինչև հաջորդ ամսվա 5-ը ներառյալ։
Դիմումին պետք է կցվի նաև հյուրընկալվողի անձը հաստատող փաստաթղթի լուսանկարի պատճենը:
Մեկ հյուրընկալվողի գծով սոցիալական աջակցությունը տրամադրվելու է ամսական միայն մեկ անգամ: Ընդ որում, սոցիալական աջակցության տրամադրումը դադարեցվելու է, եթե հյուրընկալվողը ներկայացնում է աջակցության տրամադրման դադարեցման դիմում՝ կացարանի տրամադրումը դադարելու հիմքով կամ Արցախի Հանրապետության կառավարության կողմից հյուրընկալվողի՝ Արցախի Հանրապետությունում մշտական բնակություն հաստատելու տեղեկության դեպքում։
Սոցիալական աջակցությունը տրամադրվելու է դրամական օգնության գումարը բանկային հաշվեհամարին փոխանցելու միջոցով:
11:39 03/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի հետևանքով Սյունիքում և Գեղարքունիքում անշարժ գույքին հասցված վնասները կփոխհատուցվեն
11:25 03/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի ընտանիքներին 5 միլիոն դրամի չափով աջակցություն կտրամադրվի
10:57 03/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱսկերանի շրջանի Այգեստան և Խնածախ համայնքների տարածքում կիրականացվեն հայտնաբերված զենք-զինամթերքի վնասազերծման աշխատանքներ. ԱԻՊԾ
18:26 02/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՑանկացացած պատերազմից հետո մարդկանց օրգանների և հյուսվածքների թրաֆիքինգի դեպքերն ավելանում են վիրավորների ու ռազամագերիների հաշվին. Դավիթ Թումասյան
15:19 02/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՊԲ-ն հրապարակել է Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում նահատակված 34 զինծառայողի անուն
17:18 30/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱղավնոյի համայնքապետը և մյուս բնակիչները չեն պատրաստվում վայր դնել զենքը. WarGonzo

Власти Армении возместят расходы граждан, приютивших жителей Арцаха 12/03/2020   12:39  |  Лента новостей
Правительство Армении возместит расходы граждан, временно принимающих в своих домах жителей Арцаха.
Как сообщил на заседании кабмина министр труда и социальных вопросов республики Месроп Аракелян, большая часть находящихся в Армении жителей Арцаха проживает в частных домах и квартирах. Помощь временная, рассчитана на 6 месяцев.
Владельцам квартир или домов будет выплачено по 30 тысяч драмов за каждого взрослого. В случае же предоставления жилья в Арцахе, сумма компенсации составит 45 тысяч драмов.
По словам Аракеляна, указанные средства – это предоставляемая на безвозмездной основе финансовая помощь. Для ее получения принимающей стороне нужно будет подать электронную заявку:  за декабрь - с 25-го декабря текущего года по 12-е января 2021 года включительно, а за январь-май 2021 г. – с 25-го числа каждого месяца по 5-е число следующего месяца включительно.
К заявке должна прилагаться также копия фотографии документа, подтверждающего личность ряазмещаемого.
Социальная помощь по линии одного размещаемого будет предоставляться только раз в месяц. Причем, оказание социальной поддержки прекращается, если размещаемый подает заявку о прекращении поддержки на основании приостановки предоставления жилья или при наличии информации о подтверждении правительством Республики Арцах постоянного проживания размещаемого в Арцахе. Сумма будет перечисляться на банковский счет.