ԼՂ-ում անհետ կորած զինծառայողների հարցը գտնվում է ՌԴ բարձրագույն ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում․ դեսպանատուն 12/01/2020   22:07  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Դեսպանաթյունը ստանում է բազմաթիվ դիմումներ Լեռնային Ղարաբաղում մարտական գործողությունների ընթացքում անհայտ կորած զինծառայողների հայտնաբերման և զոհվածների մարմինները հարազատներին փոխանցելու վերաբերյալ:
Լիովին կիսում ենք մարդկային մեծ ողբերգությանը բախված ընտանիքների տագնապն ու վիշտը: Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախումբը և հումանիտար արձագանքման միջգերատեսչական կենտրոնն անմիջականորեն ներգրավված են այդ սուր խնդրի լուծմանը՝ սերտ համագործակցելով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության իրավասու մարմինների, ինչպես նաև լիազորված միջազգային կազմակերպությունների հետ: Այս հարցը գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, որը հատուկ նշանակություն է տալիս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների համապարփակ իրականացմանը:
Հիշեցնում ենք, որ այս ողբերգական իրավիճակում հայտնվածներին օգնելու համար Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության կողմից ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում զոհված, անհայտ կորած և գերեվարված զինծառայողների և այլ անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքման և մշակման հատուկ հանձնաժողով:
Կոնտակտային տվյալներ`
ք. Երևան, Ուլնեցու 56/5
"Թեժ գծի" հեռախոսահամար - 81-35
20:33 01/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Դավադիր հողատուի դավաճանության արդյունքում ՀՀ-ն Արցախում այլեւս ազդեցություն չունի. Շարմազանով
19:09 01/12/2020  |  ՀարցազրույցՆիկոլ Փաշինյանը քաջ տեղյակ էր, որ կային բազմամարդ ջոկատներ, որոնք համաձայնագրի ստորագրումից հետո հայտնվելու են շրջափակման մեջ կամ Ադրբեջանին հանձնվող տարածքներում
14:54 01/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՌԴ - ն եւ Թուրքիան համաձայնագիր են ստորագրել՝ Ղարաբաղում համատեղ կենտրոնի մասին
14:07 01/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն ու իր թիմը 2,5 տարի մեթոդաբար ավերել են հայ-ռուսական հարաբերությունները. Վանեցյան
23:48 30/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Սխալ հրամանների պատճառով մեկ վայրկյանում 10 մարտական ընկեր կորցրեցի. կամավորական
23:42 30/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր առաջնորդ կա, նա անկուսակցական կլինի. Հայկ Կիրակոսյան
23:28 30/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է պահենք ամեն մի փշրանք, պետք է կախվենք անգամ փրփուրներից բայց Խծաբերդը պետք է պահենք, Վարդան Առաքելյան

Поиск пропавших без вести военнослужащих в Нагорном Карабахе находится в фокусе внимания высшего руководства РФ – посольство 12/02/2020   00:28  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В Посольство России в Армении поступают многочисленные обращения относительно розыска военнослужащих, пропавших без вести в ходе боевых действий в Нагорном Карабахе, и передачи родственникам тел погибших. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на странице диппредставительства в Facebook.
“В полной мере разделяем тревогу и горе семей, столкнувшихся с большой человеческой трагедией. Российский миротворческий контингент и Межведомственный центр гуманитарного реагирования непосредственно вовлечены в решение этой острой проблемы, действуя в тесной координации с компетентными органами Республики Армения и Азербайджанской Республики, а также уполномоченными международными организациями”, - говорится в сообщении.
Отмечается, что данный вопрос находится в фокусе внимания высшего руководства Российской Федерации, придающего особое значение всеобъемлющей имплементации положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г.
“Напоминаем, что для помощи тем, кто оказался в этой трагической ситуации, Министерством обороны Республики Армения создана специальная Комиссия по сбору и обработке информации по военнослужащим и другим лицам, погибшим, пропавшим без вести и попавшим в плен в ходе конфликта в Нагорном Карабахе”, - говорится в сообщении.