Հայաստանում հայտնաբերվել է գիտությանը մինչ այժմ անհայտ միջատի տեսակ (ֆոտո) 11/30/2020   14:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) կողմից մշտապես կարևորվել է ՀՀ-ում գիտության զարգացման բոլոր հնարավորությունների օգտագործումը։ Այսօր առավել ակնհայտ է դարձել Հայաստանում գիտության զարգացման կարևորությունը և գնահատելի է այդ ուղղությամբ իրականացվող ցանկացած գործողություն։
Դեռևս 2020թ. գարնանը FPWC-ն հյուընկալել է Գերմանիայի Էկոհամակարգերի հետազոտությունների ինստիտուտի (Institute for Ecosystem Research, Deutschland) մի խումբ գիտնականների, որոնք իրականացրել են տարածքում առկա միջատների բազմազանության ուսումնասիրություն: Գիտնականների հետաքրքրության շրջանակը եղել է անողնաշար կենդանիների բազմազանությունը, մասնավորապես՝ ցեցերը, թիթեռները և այլ միջատներ, որոնք հանդիպում են Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի (CWR) տարածքում:
Դաշտային  աշխատանքների արդյունքում գիտնականները  հայտնաբերել են միջատի տեսակ, որը մինչ այժմ անհայտ է եղել գիտությանը ոչ միայն Հայաստանի, այլև՝ ամբողջ աշխարհի մակարդակով: Վերջերս հրապարակվել է նաև այս արժեքավոր գտածոյի վերաբերյալ գիտական հոդված, որտեղ հեղինակները մանրամասնորեն նկարագրել են իրենց փորձն ու կատարած աշխատանքը: Սկզբնապես նմուշի պահպանման վիճակը ցույց է տվել, որ այն հիմնականում համապատասխանում է D. kondarella-ի և D. gaalhaszlerae-ի արտաքին տեսքին, սակայն օրգանների հետագա դիֆերենցիալ ախտորոշումը, ինչպես նաև՝ ԴՆԹ-ի շտրիխ կոդավորումը ցույց է տվել, որ  տեսակը գիտությանը դեռևս անհայտ նմուշ է:
2020թ․-ի մայիս ամսին գիտնականներ Հ. Ռովեկի և Ն. Սավենկովի կողմից Արարատի մարզի Ուրցաձորի շրջանից հավաքվել է միջատի մեկ էգ առանձնյակ:  Միջատն անվանակոչվել է Ուրցաձոր գյուղի պատվին՝ ստանալով Depressaria urtsadzorensis անունը: Հիշեցնենք, որ գյուղի հարակից տարածքը ճանաչված է որպես Թիթեռների ապրելավայրի կարևորագույն գոտի (Prime Butterfly Area)։
14:23 12/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Կառավարությունը հրաժարվում է տրամադրել Ամուլսարի վերաբերյալ նյութերը. հիմա՛ էլ են հանրությունից թաքուն արվում գործողություններ» ՀԲՃ
10:30 03/09/2020  |  Բնապահպանական իրավունքՊահնորդական ընկերության գործունեությունն Ամուլսարում կասեցվել է - ՀԲՃ
17:28 31/08/2020  |  Բնապահպանական իրավունքԱրդյոք «Լիդիան Սիքյուրիթի» ՍՊԸ-ն ունի պահնորդական լիցենզիա
11:09 31/08/2020  |  Բնապահպանական իրավունքԱմեն ինչ պետք է անել` Լիդիան սիքյուրիթիին ոստիկանությունը չտա զենք օգտագործելու իրավունք . ՀԲՃ
10:30 29/08/2020ՀԷԿ-երը շարունակում են ոչնչացնել մեր գետերը․ տեսանյութ. ՀԲՃ
15:42 24/08/2020  |  Բնապահպանական իրավունքՈստիկանությունն առաջարկում է Լիդիանի պահնորդների լիցենզիան կասեցնել - ՀԲՃ
10:40 21/08/2020  |  Բնապահպանական իրավունք«Տղերք, ձեր արածը չի տարբերվում ռամիլ սաֆարովի արարքից». Կեսգիշերին Ամուլսարում իրավիճակը լարվել է
18:54 20/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«15 րոպե լռության ակցիան համարում ենք խորհրդանշական, որ կառավարությունը խախտի լռությունը» Բնապահպաններ
16:39 20/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱմուլսարի պահապանների ակցիան հասավ Երևան
14:39 18/08/2020  |  Բնապահպանական իրավունքԱմուլսարի փրկության համար ապակենտրոն միջոցառումները շարունակվում են․ ՀԲՃ

В Армении обнаружен неизвестный доселе науке вид насекомых(ФОТО) 11/30/2020   16:20  |  Интересно знать
Фонд сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC) всегда придавал важность использованию всех возможностей для развития науки в Армении. Как сообщили в Фонде, сегодня необходимость развития науки в Армении стала более очевидной, любые принимаемые в этом направлении действия приветствуются.
Еще весной 2020 года FPWC принимал группу ученых из Немецкого института исследований экосистем (Institute for Ecosystem Research, Deutschland) которые изучали разнообразие насекомых в этом регионе. Ученые интересовались разнообразием беспозвоночных, в частности мотыльками, бабочками и другими насекомыми, которые встречаются на территории Кавказского заповедника биоразнообразия (CWR).
В результате полевых исследований ученые обнаружили ранее неизвестный науке вид насекомых не только в Армении, но и во всем мире. Недавно была опубликована научная статья об этой ценной находке, в которой авторы детально описали свой опыт и проделанную работу. Первоначальное состояние сохранности экземпляра показало, что он в значительной степени соответствует внешнему виду D. kondarella и D. gaalhaszlerae, но дальнейшая дифференциальная диагностика органов, а также ДНК-штрихкодирование, показали, что это неизвестный доселе науке вид.
В мае 2020 года ученые Х. Ровеки и Н. Савенков  в Урцадзорском районе Араратской области обнаружили одну самку этого насекомого.
Насекомое было названо в честь села Урцадзор, где была обнаружена одна женская особь, и получило название Depressaria urtsadzorensis.
В фонде напомнили, что прилегающая к селу территория признана Важнейшей зоной обитания бабочек (Prime Butterfly Area).