Հայաստանը պետք է հասնի ադրբեջանական պետության միջազգային պատասխանատվությանը. ԱՀ ՄԻՊ 11/27/2020   16:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մի քանի դեպքով ակնհայտորեն հնարավոր է հանցագործների ինքնությունը պարզել։ Այս մասին այսօր առցանց քննարկման ժամանակ ասաց ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը՝ անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց սպանելու դեպքերին։
«Մի դեպքով նույնիսկ տեսանյութում ադրբեջանցի զինծառայողի անուն-ազգանուն է հնչում, որը կատարում է պատերազմական հանցագործություն։ Այստեղ մեր իրավապահ մարմինների պարտավորությունն է բոլոր հնարավոր մեխանիզմներով՝ ներքին և միջազգային, հասնել հանցագործներին պատժելուն։
Քանի որ այս հանցագործությունները կատարվել և կատարվում են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից, նրանք ունեն համակարգային բնույթ, ակնհայտ է, որ սա կատարում է պետությունը, ոչ թե անհատները»,-նշեց Արտակ Բեգլարյանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը պետք է հասնի ադրբեջանական պետության միջազգային պատասխանատվությանը։

Армения должна добиться привлечения Азербайджана к международной ответственности – омбудсмен Арцаха 11/27/2020   16:46  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
По ряду случаев можно установить личности преступников, заявил омбудсмен Арцаха Артак Бегларян, коснувшись убийства азербайджанцами армянских военнопленных и гражданских лиц.
“По одному эпизоду даже в видеоматериале даже можно услышать имя и фамилию азербайджанского военнослужащего, который совершает военное преступление. В обязательства наших правоохранительных органов входит всеми возможными внутренними и международными механизмами добиться наказания преступников”, - сказал Бегларян.
По его словам, ввиду того, что преступления были совершены и совершаются азербайджанскими вооруженными силами, они несут системный характер, то очевидно, что их совершает государство, а не отдельные лица”, - отметил Артак Бегларян, подчеркнув, что Армения должна добиться привлечения азербайджанского государства к международной ответственности.