Կան ադրբեջանցիների կողմից գերիներին խոշտանգելու, դիակապտության դեպքեր՝ գլխատում են, կտրում ականջները, հանում աչքերը. ԱՀ ՄԻՊ 11/27/2020   13:47  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Մոտ 30 քաղաքացիական անհայտ կորած անձ կար ի սկզբանե, որոնց մի մասի ճակատագիրը պարզվել է։ Կան արդեն հաստատված դեպքեր։ Այս մասին այսօր առցանց քննարկման ժամանակ ասաց ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
«11 դեպքով հաստատված մահվան դեպք կա, որոնցից 7-ի մարմինները զինադադարի ընթացքում վերադարձվել են մեզ կամ մեր փրկարար ծառայությունն է գտել համապատասխան տեղերում։ Բոլոր յոթն էլ սպանված են եղել և հիմա փորձաքննություններն ընթանում են գրեթե բոլոր դեպքերով։ Առկա են եղել խեղման և խոշտանգման դեպքեր, այդ թվում հետմահու, ականջներ կտրելու դեպքեր, աչք հանելու, գլխատման, հետմահու դանակահարության և մի շարք նմանատիպ դեպքեր, որոնք սարսափազդու են»,-ասաց Արտակ Բեգլարյանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հավելեց՝ քաղաքացիական անձանց հետ կապված ադրբեջանական կողմից հրապարակված տեսանյութեր կան, որտեղ երևում է՝ ինչպես են կենդանի վիճակում մարդկանց գլխատում. «Կենդանի վիճակում ականջ կտրելու։ Ուղղակի անմարդկային վերաբերմունքի դեպքեր են, ծաղրանք և այլն։ Այս բոլոր դեպքերը վերլուծում ենք, հնարավոր բոլոր դեպքերով ինքնությունները պարզում ենք, ներկայացնում Կարմիր խաչին և ռուսական կողմին, բայց այստեղ գլխավոր պատասխանատուն և միակ հանցագործն ադրբեջանական կողմն է։ Ադրբեջանական կողմը բավականին ակնհայտ կերպով ժամանակ է ձգում գերիների և դիակների փոխանակման ու որոնման մասով»,-ասաց Արտակ Բեգլարյանը։
18:13 25/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտակ Բեգլարյանը չհայտարարված այց է կատարել հոգեթմրաբանական դիսպանսեր
11:23 30/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը չհայտարարված այց է կատարել քրեակատարողական վարչություն
17:39 12/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտակ Բեգլարյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի մի խումբ փորձնակների

Омбудсмен Арцаха рассказал об учиненных над гражданскими лицами зверствах азербайджанцев 11/27/2020   14:21  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
С начала войны изначально пропавшими без вести числились 30 гражданских лиц, судьбу который удалость выяснить. Есть уже подтвержденные случаи. Об этом заявил в ходе онлайн-обсуждения омбудсмен Республики Армения Артак Бегларян.
"Подтверждено 11 случаев смерти. Тела семерых из них за время перемирия были возвращены нам или наша спасательная служба нашла их в соответствующих местах. Все семеро были убиты. В настоящее время проводятся экспертизы почти по всем случаям. Зафиксированы случаи калечения и пыток, в том числе после смерти. Людям отрезали уши, выкалывали глаза. Есть случаи обезглавливания, нанесения убитому ножевых ранений", - рассказал Бегларян, сообщив, что известны еще несколько таких ужасающих случаев.
Омбудсмен Арцаха добавил, что азербайджанской стороной были опубликованы связанные с гражданскими лицами видеокадры, на которых видно, как живых людей обезглавливают, как отрезают им уши.
"Мы анализируем все эти случаи. По всем возможным случаям устанавливаем личности и передаем информацию Красному Кресту и российской стороне. Но здесь главным ответственным и единственным преступником является азербайджанская сторона", - сказал Бегларян.
Он отметил, что азербайджанская сторона очевидным образом затягивает процесс обмена пленными и телами погибших, а также их поиска.