Սա անգրագիտություն է և պատերազմի արվեստին չտիրապետել է․ Հակոբյան 11/19/2020   15:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պարտությունը կործանում չէ, դա նոր հաղթանակ կերտելու հնարավորություն է, միայն պետք է գնահատես և այդտեղից ճիշտ հետևություններ կատարես։ Այս մասին հրավիրված ասուլիսին ասել է գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը։
Անդրադառնալով պատերազմը պարտվելու պատճառներին՝ Հակոբյանը նշեց, որ պատճառը ղեկավարումն է, ԶՈՒ խաղաղ պայմաններից պատերազմի բերելու ընթացքում և պատերազմի ընթացքում ղեկավարումը, բոլոր անհաջողությունները սկսվել է ԶՈՒ-երի պատրազմի նախապատրաստման գործընթացում։
Հակոբյանը հայտնեց, որ տվյալները կներկայացնի տարեթվերով՝ զերծ մնալով նախկին և ներկա պաշտոնյաների անուններ հնչեցնելուց, քանի որ այդ բառն իրեն վիրավորում է։
Հակոբյանը նշեց, որ հեշտությամբ չի ազատվել ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնից, որովհետև վարչապետն իրավասու չէ այդպիսի որոշում կայացնել, ԳՇ պետին պաշտոնից հանելու հիմքեր պետք է լինեն, ԳՇ պետը նախարար չէ, վարչապետ չէ, ԳՇ պետի պաշտոնը ավելի լուրջ պաշտոն է։
«Հիմնավորում եմ պահանջել վարչապետից՝ ինձ պաշտոնից ազատելու համար, այդ հիմնավորումը տևել է 5 օր, մտել եմ վարչապետի մոտ և պահանջել եմ հիմնավորում, եթե ոչ, ես ազատման դիմում չեմ գրելու ինչպես բոլոր նախարարները, ես դիմում չեմ գրել ազատման։ Հիմնավորումը բերել է, որը ինձ բավարարել է և ասել եմ՝ իրավունք ունեք հրաման գրեք, ես չեմ բողոքարկելու, նաև առաջարկել եմ պաշտոնյա, ով կարող է ինձ փոխարինի և պատրաստ եմ եղել այդ պաշտոնյայի կողքին կանգնելու»,- նշեց Հակոբյանը՝ հավելելով, որ վարչապետը կառավարության նիստին հայտարարել է, որ նոր ԳՇ պետի վերաբերյալ իր հետ կքննարկեն և կնշանակեն։ Հակոբյանը պատմեց, որ հետագայում իմանալով, թե Փաշինյանը ում է նշանակել նրան ասել է.
«Դուք նշանակել եք ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնում ամենաանպատրաստ գեներալին»,-նշեց Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ օրվանից սկսվել է բանակի քանդման գործընթացը։
«Սա դավաճանություն չէ, անգրագիտություն է և պատերազմի արվեստին չտիրապետել է և ղեկավարման համակարգին չտիրապետել է»,- նշեց նա։

Генерал Мовсес Акопян поразмышлял о причинах поражения 11/19/2020 16:16 | Лента новостей
Поражение – это не крах, а новая возможность ковать победу; только для этого надо верно оценивать ситуация и делать из этого выводы, заявил на пресс-конференции в четверг генерал-полковник Мовсес Акопян.
Говоря о причинах поражения в войне, Акопян отметил, что дело в управлени при переводае ВС с мирного на военное положение и управление во время войны. По его словам, все неудачи начались с процесса подготовки ВС к войне.
Акопян заявил, что предоставит пакет данных. При этом он воздержался назвать имена бывших и нынешних чиновников, эти дефиниции его оскорбляют.
Мовсес Акопян отметил, что увольнение с поста начальника Генштаба ВС Армении далось ему нелегко, потому что премьер не правомочен принимать таких решений. Чтобы снять начальника Генштаба нужны основания. Начальник Генштаба – это не министр, не премьер-министр. Пост начальника Генштаба – это гораздо более серьезная должность.
“Я потребовал от премьера представить доводы в пользу моего освобождения от должности. Дожидался обоснования 5 дней. Я зашел к премьеру, потребовал обоснований. Если их нет, то я не буду писать заявления, как все министры. Я не писал заявления об увольнении. Он привел обоснование, которое меня удовлетворило. Я сказал, что вы имеете право издать указ. Я не стану его оспаривать. Я также предложил кандидата, который может меня сменить на посту и был готов оказать поддержку этому должностному лицу”, - рассказал Акопян.
Он добавил, что премьер на заседании правительства заявил, что кандидатуру нового главы Генштаба вместе обсудят и назначат. По словам Акопяна, узнав впоследствии о том, кого Пашинян назначил, сказал: “Вы назначили на пост начальника Генштаба ВС самого неподготовленного генерала".
По его словам, с того дня начался процесс развала армии. “Это не предательство, а безграмотность и невладение искусством войны и системой управления”, - отметил он.