Արցախի ՄԻՊ-ը դատապարտում է բռնի անհետացած անձանց հանդեպ ադրբեջանական կողմի անմարդկային վերաբերմունքը 11/17/2020   14:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ահազանգեր է ստացել առ այն, որ նոյեմբերի 11-ին ԱՀ ու ՀՀ 10 քաղաքացիներ անհայտ կորել են Գորիս-Շուշի մայրուղու Շուշիի հատվածում, որից հետո տեսանյութ է հրապարակվել ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում՝ վկայելով ադրբեջանական կողմում նրանց գտնվելու հանգամանքը: Այս մասին հայտնում է Արցախի ՄԻՊ գրասենյակը։
Պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում պարզվել է բոլոր բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց ինքնությունը, և նրանց տվյալներն ուղարկվել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե ու պետական համապատասխան մարմիններ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խստիվ դատապարտում է տվյալ անձանց բռնի անհետացման փաստը, ինչպես նաև հրապարակված տեսանյութով ապացուցված անմարդկային վերաբերմունքի հանգամանքը: Ադրբեջանական կողմը շարունակում է իր վերահսկողության ներքո հայտնված հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց հանդեպ դրսևորել միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված վերաբերմունք, որը պետք է պատշաճ կերպով դատապարտվի ու կանխարգելվի միջազգային հանրության կողմից:
ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակելու է պետական ու միջազգային պատկան մարմինների հետ աշխատանքները՝ ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ ընկած հայ անձանց իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման նպատակով:
17:59 13/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ը դատապարտում է Արայիկ Ղազարյանին քարոզչական գործիք դարձնելու Ադրբեջանի քայլերը
12:37 26/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ի միջամտությամբ անհայտ կորած զինծառայողի ծնողներին նշանակվել է նրանց հասանելիք ամենամսյա պարգևավճարը
16:16 20/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ը կարևորել է ադրբեջանահայ փախստականության խնդիրների հանդեպ միջազգային հանրության պատշաճ ուշադրությունը
14:56 01/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ը շնորհավորել է երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը՝ երեխաների լուսանկարների միջոցով
16:19 30/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ն անընդունելի է համարում միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների՝ չճանաչված պետություններում ներկայացված չլինելը
17:41 25/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ը մամուլի ասուլիսով ներկայացրել է իր գործունեության տարեկան հաղորդումը
11:18 19/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ի միջամտությամբ փախստական ընտանիքին տրամադրվել է վարձավճարի փոխհատուցում

Омбудсмен Арцаха осуждает бесчеловечное обращение Азербайджана с 10 армянами, похищенными после установления перемирия 11/17/2020   14:44  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Защитник прав человека в Арцахе осуждает факт похищения 10 армян и бесчеловечного обращения Азербайджана с  ними.
В офис Защитника прав человека Республики Арцах поступило тревожное сообщение о том, что 11 ноября на Шушинском участке автодороги Горис-Шуши пропали без вести 10 граждан Арцаха и Армении, после чего в азербайджанских социальных сетях было размещено видео, свидетельствующее об их присутствии на азербайджанской стороне. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на странице омбудсмена в Facebook.
В результате работы омбудсмена по установлению фактов были выяснены личности всех похищенных гражданских лиц, и информация о них была отправлена в Международный комитет Красного Креста и соответствующие государственные органы.
Защитник прав человека решительно осуждает факт похищения этих лиц, а также факт бесчеловечного обращения, подтвержденный опубликованным видео. Азербайджанская сторона продолжает демонстрировать бесчеловечное обращение с армянскими военнопленными и гражданскими лицами, находящимися под ее контролем. Это должно быть должным образом осуждено и предотвращено международным сообществом.
Омбудсмен Арцаха продолжит работу с соответствующими государственными и международными органами для защиты прав и возвращения армян под контроль карабахской стороны.
11:41 17/11/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Конгресс Испании принял ходатайство о прекращении продажи оружия Азербайджану
10:52 17/11/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-202010 граждан пропали без вести на трассе Горис-Шуши 11 ноября: Армения обратилась в ЕСПЧ