Ադրբեջանը ՌԴ-ից խնդրել է միջանցք ապահովել դեպի Շուշի. չեն վերահսկում դեպի քաղաքի տանող փաստացի ոչ մի մուտք. Wargonzo 11/13/2020   10:46  |  Քաղաքական
Ադրբեջանը ՌԴ-ից խնդրել է միջանցք ապահովել դեպի Շուշի։ Ինչպես հայտնում են ՌԴ ՊՆ-ում wargonzo-ի աղբյուրները, ադրբեջանական կողմը չի վերահսկում դեպի քաղաքի տանող փաստացի ոչ մի մուտք։
«Այսինքն ՝ հիմա չի կարելի ավտոբուս նստել Բաքվում և հասնել Շուշի։ Միակ հնարավոր երթուղին հատուկ ջոկատայիններինն  է՝ Հադրութից նույն «դժոխքի կիրճով» ։ Բայց այնտեղ նույնիսկ գրունտային ճանապարհ չկա, բացառությամբ թրթուրավոր տեխնիկայի, որը Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն հենց հիմա տանում է Շուշի ։
Հենց այդ պատճառով էլ քաղաքից մինչ օրս ոչ մի քաղաքացիական ռեպորտաժ չկա ՝ այնտեղ պարզապես չեն հասնում։ Ադրբեջանն, իհարկե, որոշ ժամանակ անց նորմալ ճանապարհ կկառուցի դժոխային կիրճով, բայց առայժմ քաղաքի նկատմամբ վերահսկողությունը մնում է ձևական»։
Wargonzo Նախագծի թելեգրամի ալիքից հայտնում են, որ ՌԴ-ն չի ծրագրում ադրբեջանական կողմին տրամադրել լրացուցիչ տրանսպորտային միջանցքներ, որոնք նախատեսված չեն համաձայնագրով:

Азербайджан попросил МС РФ обеспечить им коридор в Шуши: он не контролирует фактически ни одного подъезда в город - WarGonzo 11/13/2020   10:56  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджан попросил МС РФ обеспечить им коридор в Шуши. Как сообщают источники WarGonzo в МО РФ, азербайджанская сторона не контролирует фактически ни одного подъезда в город.
То есть сейчас нельзя сесть на автобус в Баку и добраться до Шуши. Единственный возможный маршрут - спецназовский. Из Гадрута через то самое «адское ущелье». Но там даже грунтовой дороги нет, разве что колея от гусеничной техники, которую ВС Азербайджана прямо сейчас заводят в Шуши. Именно поэтому из города до сих пор нет ни одного гражданского репортажа - туда не добраться.
Как пишет автор проекта в своем телеграм-канале, Азербайджан, конечно, построит нормальную дорогу через «адское ущелье». Через какое-то время. Но пока что «контроль» над городом остается номинальным.
Насколько известно проекту wargonzo, МС РФ не планируют предоставлять азербайджанской стороне какие-то дополнительные транспортные коридоры, не предусмотренные соглашением.