Օնիկ Գասպարյանը և Դավիթ Տոնոյանը կպահպանե՞ն իրենց պաշտոնները. հարցեր Փաշինյանին 11/13/2020   14:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երբ պարզ դարձավ, որ պարտությունն անխուսափելի է, արդյո՞ք դիտարկվում էր թշնամուն խաղաղության պարտադրելու նպատակով Եվլախին հրթիռային հարվածի իրականացումը:
Այս ու մի շարք այլ հարցադրումներ հրապարակավ հնչեցրել է ESforce Holding-ի (ներառված է Mail.Ru Group-ում) հոլդինգի մեդիաուղղության տնօրեն Նիկոլայ Պետրոսյանը` նշելով, որ պատասխանները թույլ կտան` հասկանալ Փաշինյանը դավաճա՞ն է, հիմա՞ր, թե՞ 25 հազար հայի կյանքի փրկիչ:
«Հասկանում եմ, որ պատասխաններ չենք ստանա, բայց համոզված եմ, որ պատասխններ ստանալով, հայությունը կկարողանար ավելի հստակ հասկանալ, թե արդյոք Փաշինյանը դավաճան է, հիմար է, թե 25 հազար հայի կյանքների փրկիչ:
Ընկերներ, եթե դուք ունեք պատասխաններ կամ ինֆորմացիա, մեկնաբանություններում գրեք՝ նշելով հարցի համարը:
1. Ինչպիսի՞ն էր պատերազմի պարագայում գործողությունների մշակված պլանը: Դա այլևս ռազմական գաղտնիք չէ, կարող ե՞ք պատմել:
2. Ո՞վ պատասխան կտա նախապատրաստման և զենքի գնումների առումով կատարված սխալների համար:
3. Օնիկ Գասպարյանը և Դավիդ Տոնոյանը կպահպանե՞ն իրենց պաշտոնները:
4. Պատերազմի երրորդ օրը ՀՀ օդային տարածքում խոցվել էր ՍՈՒ-25 ինքնաթիռը: Ինչո՞ւ անմիջապես չդիմեցիք Ռուսաստանին՝ ռազմական օգնություն ստանալու համար:
5. Ինչո՞ւ այդպես էլ ամբողջական մոբիլիզացիա չանցկացվեց:
6. Ե՞րբ տեղեկացաք առաջնագծում իրավիճակի անշրջելի պրոբլեմների մասին: Ի՞նչ քայլեր ձեռնարկեցիք հենց այդ օրը:
7. Երբ պարզ դարձավ, որ պարտությունն անխուսափելի է, արդյո՞ք դիտարկվում էր թշնամուն խաղաղության պարտադրելու նպատակով Եվլախին հրթիռային հարվածի իրականացումը:
8. Ինչո՞ւ տապալվեցին Ջեբրայիլի ուղղությամբ հոկտեմբերի 7-ին կազմակերպված գործողությունները: Ինչո՞ւ էիք դուք օպերացիայի մասին գրեթե լայվ ֆորմատով պատմում RBC-ին տված հարցազրույցում:
9. Եթե առաջնագծում ամեն ինչ վատ էր, ապա ի՞նչ գործողությունների համար հոկտեմբերի 15-ին բարձր կոչումներ են ստացել Օնիկ Գասպարյանը, Արտակ Բուդաղյանը և Արայիկ Հարությունյանը:
10. Եթե առաջնագծում ամեն ինչ վատ էր, ի՞նչ գործողությունների համար հոկտեմբերի 20-ին հերոսի կոչումներ են շնորհվել Տիրան Խաչատրյանին և Անդրանիկ Փիլոյանին
11. Հոկտեմբերի 22-ին ընդդիմության հետ հանդիպմանը պատմել եք առաջնագծում չափազանց ծանր իրավիճակի մասին: Ինչո՞ւ հենց այդ ժամանակ չեք կնքել կապիտուլյացիան, այլ սպասել ևս18 օր:
12. Ինչո՞ւ հոկտեմբերի 30-ին այնուամենայնիվ Ռուսաստանից ռազմական օգնություն խնդրեցիք: Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեիք: ՀՀ ստացա՞վ այդ օգնությունը:
13. Ե՞րբ պարզ դարձան սաբոտաժի և դասալքության իրական մասշատբերը: Ի՞նչ քայլեր ձեռնարկվեցին՝ դրանց խափանման համար:
14. Դասալքության հոդվածով քանի քրեական գործ է հարուցվել, քանի՞ կասկածյալ կա:
15. Ձեր լայվում ասել եք, թե որոշ բնակավայրերի բնակիչները արգելափակում էին զինվորական ստորաբաժանումների շարժը: Նման սաբոտաժի պատճառները պարզվել ե՞ն, քրեական գործեր հարուցվել ե՞ն:
16. Գիտե՞ք, որ մաքսանենգության դեմ թվացյալ պայքարի պատրվագով Մաքսային ծառայությունը լրջորեն դանդաղեցնում էր ռազմական և հումանիտար բեռների ներկրումը Հայաստան:
17. Գիտե՞ք, որ սփյուռքից ստացված բեռների ահռելի ծավալներ շաբաթներով մնում էին նախարարությունների պահեստներում:
18. Ինչպե՞ս եք գնահատում ձեր տիկնոջ գլխավորությամբ ձևավորված ջոկատի գործողությունները: Քանի որ դա այլևս ռազմական գաղտնիք չէ, որտե՞ղ է այդ ջոկատը իրականացրել ծառայությունը:
19. Եթե իրավիճակն առաջնագծում անմխիթար էր, ինչո՞ւ չէիք հանձնարարում ՊՆ մամլո ծառայությանը նվազեցնել հայտարարությունների հաղթական տոնը:
20. Ինչո՞ւ էիք հարցազրույցներ տալիս այն լեզուներով, որոնց բավարար չեք տիրապետում:
21. Դուք ասում էիք, որ թուրքերի նպատակը հայերին կրկին ցեղասպան անելն է: Ձեր կողմից ստորագրած փաստաթղթի ո՞ր կետն է պաշտպանում Արցախի բնակչությանը տեղահանումից, որը փաստացի ցեղասպանության տարր է հանդիսանում»:
14:09 13/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք այստեղից կտանենք այն, ինչ կկարողանանք. ես տունը պարզապես կայրեմ. BBC-ի անդրադարձը՝ հայրենիքը լքող արցախցիների մասին
13:47 13/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳերության մեջ հայտնված զինծառայողների տվյալների ճշտման համար գործում է թեժ գիծ

Будут ли отправлены в отставку Давид Тоноян и Оник Гаспарян? Вопросы Пашиняну 11/13/2020   14:37  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Директор медианаправления ESforce Holding(входит в Mail.Ru Group) Николай Петросян опубликовал вопросы премьер-министру Армении, ответы на которые помогут понять, Пашинян предатель, глупец или спаситель 25 тысяч жизней.
Запись Петросяна приводим ниже;
ВОПРОСЫ ПАШИНЯНУ
Вряд ли получим ответы, но именно от них зависит, признавать ли Пашиняна героем, спасшим 25 тысяч жизней, предателем или некомпетентным глупцом. Если у вас есть информация, то пишите в комментариях, указывая номер вопроса.
1. Какой план действий был на случай начала войны? Это уже не военная тайна, поэтому расскажите.
2. Кто ответит за ошибки в подготовке и военных закупках?
3. Будут ли отправлены в отставку Давид Тоноян и Оник Гаспарян?
4. На третий день войны в воздушном пространстве Армении был сбит СУ-25. Почему вы незамедлительно не обратились за военной помощью к России?
5. Почему вы не объявили всеобщую мобилизацию, а продолжали призывать записываться в добровольцы?
6. На какой день войны вам доложили, что поражение неизбежно? Какие шаги вы предприняли в тот же день?
7. Когда стало понятно, что ход войны крайне неблагоприятен, почему не рассматривался вариант принуждения врага к перемирию посредством нанесения ракетного удара по Евлаху?
8. Что произошло с операцией в направлении Джабраила 7 октября? Почему вы рассказывали о ходе незавершенной операции в интервью РБК? Такое можно делать?
9. Если все на фронте было плохо, за какие заслуги 15 октября были повышены в званиях Араик Арутюнян и Оник Гаспарян?
10. Если все на фронте было плохо, за какие заслуги 20 октября Тиран Хачатрян и Андраник Пилоян были представлены к званию героев Армении?
11. На встрече с оппозицией 22 октября вы сообщили о катастрофическом состоянии на фронте. Почему еще 18 дней тянули с подписанием документа о капитуляции?
12. Почему 30 октября вы все-таки обратились к России за военной помощью? Какая военная помощь была в итоге получена?
13. Когда стало известно о саботаже и подстрекательстве на передовой? Какие меры предпринимались по борьбе с дезертирством?
14. Сколько уголовных дел уже заведено по статье дезертирство? Сколько офицеров и военнослужащих проходит по ним в качестве подозреваемых?
15. Вы говорили, что жители некоторых населенных пунктов препятствовали перемещениям воинских частей. Чем это было вызвано? Заведены ли уголовные дела? Кто-то уже наказан?
16. Почему таможенная служба препятствовала быстрой транспортировке гуманитарных и военных грузов под мнимым предлогом борьбы с контрабандой?
17. Почему отправленные из диаспоры грузы подолгу задерживались на складах министерств?
18. Как оцениваете действия созданного вашей супругой добровольческого отряда. Это уже не военная тайна, сообщите, где отряд осуществлял боевое дежурство.
19. Почему вы продолжали давать интервью на языках, которыми плохо владеете?
20. Почему, когда стало понятно, что на фронте все плохо, не распорядились хотя бы снизить градус бравады в сообщениях Минобороны?
21. Вы говорили, что врагу нужен не Карабах, а геноцид армян. Какой из пунктов подписанного вами документа страхует армян от депортации, что является косвенным признаком геноцида?