Խստորեն դատապարտում ենք Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության շենքի նկատմամբ իրականացված վանդալիզմի ակտը. ՀՀ ԱԳՆ 11/03/2020   00:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ-ը Խստորեն դատապարտում է Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության շենքի նկատմամբ իրականացված վանդալիզմի ակտը, որին նախորդել են վերջին ամիսների ընթացքում Ֆրանսիայի այլ քաղաքներում հայկական հուշարձանների պղծման դեպքեր և թուրքական ծայրահեղական կազմակերպությունների կողմից ատելության հողի վրա հակահայկական զանգվածային գործողություններ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
▪️ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության շենքի վրա արված գրառումներն առավել քան խոսուն են, քանի որ պարունակում են Հայոց ցեղասպանության կրկնման սպառնալիք և Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Ռեջեպ Թայիբ Էրդողանի փառաբանում:
▪️Պատահական չէ, որ հայ ժողովրդի հասցեին նմանօրինակ սպառնալիքներ հնչեցվում են այն ժամանակ, երբ թուրք-ադրբեջանական ցեղասպան դաշինքը միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ փորձում է բնաջնջել Արցախի հայ բնակչությունը:
▪️Համոզված ենք, որ ֆրանսիական իշխանությունները պատասխանատվության կկանչեն այս վանդալիզմն իրականացողներին և նրանց ետևում կանգնած ծայրահեղական ուժերին:
15:21 29/10/2020  |  Միջազգային լրահոս«Ֆրանսիան պարտավոր է առանց ժամանակ կորցնելու և անսասան վճռականությամբ սառնասիրտ որոշումներ կայացնել՝ չհայտնվելու համար վտանգավոր ծուղակում, որ լարել են մեր թշնամիները». Նիկոլա Սարկոզի

Надписи на здании генконсульства Армении в Лионе содержат угрозы повторения Геноцида армян - МИД 11/03/2020   10:05  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян выступила с заявлением относительно акта вандализма в отношении генерального консульства РА в Лионе.
“Строжайше осуждаем акт вандализма в отношении здания генерального консульства РА в Лионе, которому в последние месяцы предшествовали случаи осквернения армянских памятников и массовые антиармянские акции турецких радикальных организаций на почве ненависти в других городах Франции”, - говорится в заявлении.
Она отметила, что надписи, сделанные на здании генерального консульства РА, говорят сами за себя, поскольку в них содержатся угрозы повторения Геноцида армян и восхваление нынешнего президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
“Неслучайно, что подобные угрозы в адрес армянского народа звучат в то время, когда турецко-азербайджанский геноцидный альянс, при участии международных террористов, пытается истребить армянское население Арцаха. Уверены, что французские власти привлекут к ответственности исполнителей этого акта вандализма и стоящих за ними радикальные силы”, - отмечается в заявлении.