Հարավային Կովկասում Թուրքիայի գործողությունները սպառնալիք են միջազգային անվտանգությանը. Զոհրաբ Մնացականյան 10/29/2020   16:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոկտեմբերի 28-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախարար Մնացականյանը բարձր ներկայացուցիչ Բորելին մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել Ադրբեջանի կողմից Վաշինգտոնում կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռքբերված երրորդ պայմանավորվածության խախտման և դրա արդյունքում Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների շարունակական թիրախավորման վերաբերյալ: Նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծել է, որ Բարձր ներկայացուցչի հետ զրույցի ընթացքում ուժեղ հրթիռակոծման են ենթարկվում Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և մեծությամբ երկրորդ քաղաք Շուշին, հատուկ թիրախավորվել է նաև Ստեփանակերտի բուժհաստատությունը: ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև ադրբեջանական գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրադրությանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի՝ Հարավային Կովկասում ապակայունացնող գործողություններին՝  նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ նմանօրինակ գործողությունները սպառնալիք են հանդիսանում և տարածաշրջանային, և միջազգային անվտանգության համար:
ՀՀ արտգործնախարար Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդության շրջանակներում։  Երկուստեք ընգծվել է  կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման և կայուն, վերահսկելի հրադադարի հաստատման անհրաժեշտությունը:
11:21 26/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՀՀ և Ադրբեջանի արտգործնախարարներն ու ՄԽ համանախագահները հոկտեմբերի 29- ին կհանդիպեն Ժնևում
21:03 24/10/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
11:20 24/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հայաստանի արտգործնախարարը Վաշինգտոնում ընթացող բանակցությունները համարել է շատ արդյունավետ

Глава МИД Армении проинформировал ЕС об обстреле Азербайджаном больницы в Степанакерте 10/29/2020   17:04  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян 28 октября провел телефонный разгоор с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В ходе телефонного разговора Мнацаканян представил Боррелю подробную информацию относительно нарушения Азербайджаном уже третьей договоренности о прекращении огня, достигнутой в Вашингтоне, и в результате этого продолжающихся прицельных атак на гражданское население и инфраструктуры Арцаха.
Мнацаканян особо подчеркнул, что в ходе телефонной беседы с Боррелем мощному ракетному обстрелу подверглась столица Арцаха Степанакерт и второй по величине город Шуши, преднамеренно целились также в медучреждение Степанакерта. Глава МИД Армении коснулся сложившейся в Арцахе в результате азербайджанских действий гуманитарной ситуации.
Коснувшись  дестабилизирующих действий Турции на Южном Кавказе, Зограб Мнацаканян подчеркнул, что подобные действия являются угрозой как для региональной, так и международной безопасности.
Глава МИД подтвердил приверженность Армении исключительно мирному урегулированию конфликта в рамках имеющего международный мандат формата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Стороны подчеркнули необходимость выполнения достигнутых договоренностей о прекращении огня и установления стабильного, контролируемого режим перемирия.
16:31 29/10/2020  |  Лента новостейРоберту Кочаряну вернули паспорт
15:57 29/10/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Жительница Арцаха видела, как азербайджанцы обезглавили и расстреляли двух ее друзей