Ադրբեջանցի ռազմագերին պատմել է՝ Իսրայելից ու Թուրքիայից ձեռք են բերել հրթիռային համակարգեր, ԱԹՍ-ներ, իսկ թուրք զինվորականները մարզել են իրենց 10/27/2020   14:16  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ քննչական կոմիտեն այսօր հրապարակել է ադրբեջանցի ռազմագերիի հարցաքննության կադրերը։
Վերջինս պատմել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 3-ին կամ 5-ին Ադրբեջանի հանրապետությունում հայտարարվել է զորահավաք։ Սույն թվականի ամռանը անցկացվել են լայնածավալ զորավարժանքներ, որոնք ավարտելուց հետո Թուրքիայի բանակից եկած զինվորական կազմը մնացել է Ադրբեջանում։ Նաև տեղեկացել են, որ պատերազմը սկսվելու ժամանակ զինվորներին պետք է օգնեին նաև Պակիստանից ժամանած զինծառայողները։
«Թուրքիայից ժամանած զինվորական մասնագետները մեր դասակի հետ մարտական պատրաստականության դասընթացներ են անցկացրել 3-ից 5 օր, որի նպատակը եղել է լեռներում մարտ վարելու ձևերին տիրապետելը։ Զինվորականները միայն մեզ հետ չեն անցկացրել, այլ ծառայության բերումով տեսել եմ մյուս ստորաբաժանումների հետ նշված՝ Թուրքիայից եկած զինվորականներն անցկացրել են դասընթացներ։ Մեր զորամասի ողջ անձնակազմի հետ՝ 10-15 օր են անցկացվել այդ դասընթացները։
Թուրքերը, երբ մեր զորամաս են ժամանել, մեզ ասել են, որ պատրաստվենք , որ լեռներում մարտական պատրաստվածության դասընթացներ պետք է անցկացվեն։ Մեզ ասել են, որ պատրաստվենք պատերազմի, քանի որ պատերազմական գործողություններ են լինելու, պետք է հարձակում գործենք մեր միակ թշնամու՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ»,- պատմել է ռազմագերին։
Թուրքիայից ժամանած զինվորականները եղել են զինվորական համազգեստով, բայց համազգեստին կոչումներ չեն եղել փակցված։
«Մենք նրանց դիմել ենք ոչ անունով, ոչ ազգանունով, ուղղակի դիմել ենք՝ հրամանատար»։
2020 թվականի սեպտեմբերի 20-21-ը զորամասի գումարտակով դուրս են եկել զորամասից և Կամազ, Ուրալ մակնիշի ավտոմեքենաներով շարժվել են դեպի Գյուլիստանի ուղղությամբ։
«Իմ անմիջական հրամանատար Ահմադ Հանիֆաևը ասել է, որ թշնամու՝ հայկական դիրքերը դատարկ են՝ 5-7 զինծառայողներ կլինեն։ Հրաման է տրվել նրանց էլ ոչնչացնել, գրավել և տեղակայվել հայերի մարտական դիրքերում»։
Ռազմագերին ասում է, որ հրաման էր տրվել՝ որքան շատ գրավեին, այդքան լավ կլիներ։
Իրենց պետությունը բանակի համար Իսրայելից , Թուրքիայից, ձեռք են բերել հրթիռային արկեր, ԱԹՍ-ներ, որոնք կառավարվում էին թիկունքից։
«Քաղաքացիական բնակչության տների բակերում տեղադրվել են հրթիռահրետանային միջոցներ։ Կան տան բակեր, որտեղ ծառերը շատ են և բնակավայրերի ներսում՝ տների բակերում, որտեղ ապրում են բնակիչներ, տեղադրվել են հրթիռահրետանային միջոցներ, որոնք կիրառվել են մարտական գործողությունների ընթացում։ Այդ բնակավայրերում քաղաքացիական բնակիչները շարունակել են ապրել, բնակվել»,- պատմել է ռազմագերին։
Ռազմագերին նաեւ հավաստել է, որ իրեն նորմալ է զգում, լավ է։ «Օրվա ընթացքում ինձ երեք անգամ կերակրում են, ջուր են տալիս։ Առողջական վիճակս լավ է։ Այստեղ ինձ նորմալ են վերաբերվում, բռնություն չեն կիրառում, խոշտանգումներ չկան։ Ձախ ոտքիցս վիրավորել են, ամեն օր վերքս մշակվում, վիրակապս փոխվում է», - այս մասին ադրբեջանցի ռազմագերին է պատմել հարցաքննության ժամանակ։
14:10 27/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանում կա 17 ռազմագերի
14:05 27/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հակառակորդը թիրախավորել է ՀՀ սահմանը. կադրեր
13:57 27/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Խոնարհումս հերոսի հայր, բացառիկ հայորդի. Արծրուն Հովհաննիսյան

Стали известны подробности допроса азербайджанского военнопленного (ВИДЕО) 10/27/2020   14:59  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Следственный комитет Армении сегодня опубликовал кадры допроса азербайджанского военнопленного.
Последний рассказал, что 3 или 5 сентября 2020 года в Азербайджане была объявлена мобилизация. Летом текущего года были проведены широкомасштабные военные учения, после завершения которых прибывший в страну из Турции военный контингент остался в Азербайджане. Он также сообщил, что военнослужащим в первые дни войны должны были помочь также прибывшие из Пакистана военные.
“Прибывшие из Турции военные специалисты провели с нашим взводом занятия по боевой подготовке, которые длились от трех до пяти дней. Цель этих занятий – овладение навыками ведения боя в горах. Турецкие военные проводили занятия не только с нами, но и с другими подразделениями. Эти занятия проводились с личным составом нашей воинской части 10-15 дней. Турки по прибытии в нашу воинскую часть призвали нас готовиться к занятиям по боевой подготовке в горах. Нам сказали готовиться к войне и нападению на нашего единственного врага - армянские позиции”, - рассказал азербайджанский военнопленный.
Прибывшие из Турции военные были одеты в военную форму, однако звания на ней не были указаны.
“Мы к ним обращались не по имени и фамилии. Просто звали командир”, - рассказал он.
“20-21 сентября 2020 года мы в составе батальона выехали из воинской части, и на автомобилях марки “Камаз” и “УАЗ” двинулись в направлении Гюлистана. Мой непосредственный командир Ахмад Ханифаев заявил, что позиции врага, армян пусты – там всего 5-7 военнослужащих. Был дан приказ уничтожить их, захватить и разместиться на боевых позициях армян”, - рассказал азербайджанский военнопленный.
Он также поведал, что их государство приобрело у Израиля и Турции снаряды, беспилотники, которыми управляют с тыла.
“Во дворах домов населенных пунктов были размещены ракетно-артиллерийские установки. Есть дворы жилых домов, где много деревьев, и в глубине населенных пунктов, во дворах домов, где живут гражданские лица, были размещены ракетно-артиллерийские установки, которые применялись в ходе боевых действий. В этих населенных пунктах гражданские лица продолжали жить”, - рассказал военнопленный.
Он заявил, что чувствует себя хорошо. “В течение дня меня трижды кормят, дают воду. Самочувствие хорошее. Здесь ко мне относятся нормально, физической силы не применяют, пыткам не подвергают. Я был ранен в левую ногу. Каждый день мою рану обрабатывают, меняют повязку”, - рассказал азербайджанский военнопленный в ходе допроса.