Ադրբեջանական զինված ուժերը պարբերաբար հարձակման փորձեր են կատարում նաև հայկական ԶՈՒ համազգեստներով. ԱՀ ՄԻՊ 10/24/2020   16:38  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արդեն մի քանի ուղղություններից ու զինծառայողներից տեղեկություններ ենք ստացել, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պարբերաբար հարձակման փորձեր են կատարում նաև հայկական ԶՈՒ համազգեստներով: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
«Արդեն մի քանի ուղղություններից ու զինծառայողներից տեղեկություններ ենք ստացել, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պարբերաբար հարձակման փորձեր են կատարում նաև հայկական ԶՈՒ համազգեստներով: Ի՞նչ նպատակ է դա հետապնդում...
• Նախ՝ ադրբեջանական կողմը հավանաբար նպատակ ունի շփոթեցնել հայ զինծառայողներին և դրա հաշվին հաջողությունների հասնել:
• Երկրորդ՝ նպատակ ունեն մի կողմից արհեստականորեն նվազեցնել ու թաքցնել իրենց զոհերը, իսկ մյուս կողմից՝ դիակների փոխանակման ժամանակ փորձել դրանք ներկայացնել որպես հայկական զոհեր:
Ըստ ականատես զինծառայողներից մեկի՝ օրինակ, մոտ երկու շաբաթ առաջ Մատաղիսի ուղղությամբ այդպիսի մի հարձակման փորձի ժամանակ ադրբեջանական կողմը թողել է շուրջ 40 դիակ հայկական համազգեստով և հետ շպրտվել: Հաշվի առնելով տարբեր ուղղություններում ու ժամանակահատվածներում արձանագրված այդ գործելաոճը՝ չի բացառվում, որ նման զոհերի քանակը նշանակալիորեն մեծ կլինի: Ավելին, հավանական է, որ նրանց մի մասը վարձկան ահաբեկիչներ լինեն՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վարձկանների դիակների հետևից դժվար թե եկողներ լինեն: Ամեն դեպքում, համոզված եմ, որ երբ դիակների փոխանակման ժամանակը գա, հնարավոր է լինելու պրոֆեսիոնալ մեթոդաբանությամբ ապացուցել այդ դիակների ծագումնաբանությունը»,- գրել է Բեգլարյանը:
16:35 24/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Այսօր հերթական հանդիպումն եմ ունեցել աշխարհազորի մարտիկների հետ.Արցախի նախագահ
16:15 24/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՊՆ նախարարն այցելել է վիրավորված զինծառայողներին.ՊՆ խոսնակ

Азербайджанские ВС периодически совершают попытки нападения и в форме армянских ВС - омбудсмен Арцаха 10/24/2020   17:48  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджанские вооруженные силы периодически совершают попытки нападения и в форме армянских ВС. Об этом сообщил омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян. Запись омбудсмена Арцаха приводим ниже:
“Мы уже по нескольким направлениям и от военнослужащих получили информацию о том, что азербайджанские вооруженные силы периодически совершают попытки нападения и в форме армянских ВС. Какую цель это преследует?
• Во-первых, азербайджанская сторона, вероятно, преследует цель запутать армянских военнослужащих и за счет этого добиться успеха.
• Во-вторых, они преследуют цель, с одной стороны, искусственно сократить и скрыть число своих жертв, а с другой — при обмене телами попытаться представить их в качестве армянских жертв. По словам одного из очевидцев, около двух недель назад во время одной из попыток нападения на Матагис азербайджанская сторона оставила около 40 трупов в армянской форме и была отброшена назад. Учитывая этот стиль работы, зафиксированный в разных направлениях и в разные периоды времени, не исключено, что число таких жертв будет значительным. Более того, вероятно, что часть из них — наемные террористы, учитывая то обстоятельство, что за трупами наемников вряд ли кто-то придет. В любом случае, уверены, что когда придет время обмена телами, можно будет профессиональной методологией доказать происхождение этих тел".