«Վաղուց անվիճելի հարց է, որ հայկական կողմը երբեք առաջինը կրակ չի բացում». Դավիթ Բաբայանը արձագանքել է Ալիեւին 10/24/2020   12:18  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
«Վաղուց անվիճելի հարց է այն, որ հայկական կողմը երբեք առաջինը կրակ չի բացում։ Մենք, իհարկե, ծանոթ ենք Ադրբեջանի նախագահի երեկ տված հարցազրույցին, որտեղ նա ասում է, թե հրադադարի կգնա այն պայմանով, եթե հայկական կողմը կրակը դադարեցնի, բայց մենք չենք կրակ բացում, մենք պատասխանում ենք նրանց բացած կրակին, այս մասին քիչ առաջ «Փաստինֆո»-ին ասաց Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը, մեկնաբանելով նախագահ Ալիևի վերջին հայտարարությունը:
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահը Le Figaro թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է, թե պատրաստ են կրակը դադարեցնել, եթե հայկական կողմը եւս դադարեցնի:
«Երեկ ողջ գիշեր ակտիվ հրետակոծման է ենթարկվել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը՝ 10-15 արկ է ընկել քաղաքի վրա, չեն դադարել ինտենսիվ հրետակոծությունները նաև Ասկերան,Մարտակերտ, Մարտունի քաղաքների վրա։ Իսկ եթե մեր պատասխան կրակից տուժում են նրանց խաղաղ բնակիչները, ապա դրա օբեկտիվ պատճառն այն է, որ ադրբեջանական կողմն իր ռազմական տեխնիկան տեղակայում է հենց քաղաքացիական ենթակառուցվածքների կողքին և մենք այս մասին մեկ անգամ չէ, որ բարձրաձայնել ենք տարբեր հարթակներում»,- ասում է Արցախի նապագահի խորհրդականը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա է ձեռնարկել Արցախի շփման գծի ամբողջ երկայնքով, որին մասնակցում է նաեւ Թուրքիան, վարձկան-ահաբեկիչներ՝ Սմերչ, Պոլոնեզ, թուրքական Կասիրգա եւ այլ զինատեսակներով հրթիռակոծելով խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը։ Երկու անգամ կրակի դադերցման վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել` առաջինը Ռուսաստանի, երկրորդը` Ֆրանսիայի ակտիվ ջանքերի շնորհիվ ու երկու դեպքում էլ Ադրբեջանը խախտել է դրանք:
11:32 24/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հիմնականում կանոնավոր և խիտ կերպով թիրախավորվել են Մարտունի և Մարտակերտ քաղաքները.ԱՀ ՄԻՊ
11:22 24/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Սեպտեմբերի 27-ից առ այսօր արձանագրել ենք առնվազն 37 քաղաքացիական զոհ.Արցախի ՄԻՊ
10:31 24/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանցի ռազմագերին պատմել է ադրբեջանական բանակում այլազգի զինվորների առկայության մասին
10:18 24/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանցի հատուկջոկատայինները չեն դիմանում հայերի հետ բախումների ժամանակ. Թուրքիան 1200 հատուկ ջոկատային է տեղափոխել արցախյան ճակատ
10:13 24/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ճակատային գծի բոլոր ուղղություններում տեղային նշանակության մարտեր են ընթանում. ՊՆ խոսնակ
09:35 24/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Գիշերվա ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում պահպանվել է հարաբերական կայուն-լարված իրադրություն. ՊԲ

В Степанакерте ответили Алиеву: армянская сторона никогда первой не открывает огонь, и это давно неоспоримый факт 10/24/2020   12:40  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Давно уже неоспоримый факт, что армянская сторона никогда первой не открывает огонь, заявил советник президента Республики Арцах Давид Бабаян, комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева в ходе интервью, опубликованного в субботу газетой Le Figaro.
“Мы, конечно, знакомы  с интервью президента Азербайджана, где он заявил о готовности его страны остановить боевые действия при условии, что армянская сторона прекратит огонь. Но не мы открываем огонь. Мы отвечаем на их обстрелы”, - сказал “ФактИнфо” Давид Бабаян.
Он напомнил, что вчера всю ночь Степанакерт подвергался активному артобстрелу; на столицу Арцаха упало 10-15 снарядов, не прекращался интенсивный ракетный обстрел и Аскерана, Мартакерта, Мартуни. “Если от нашего ответного огня страдают их мирные жители, то объективная причина этого в том, что азербайджанская сторона размещает свою военную технику рядом с гражданской инфраструктурой, и мы об этом неоднократно говорили на разных площадках”, - сказал советник президента Арцаха.
Напомним, 27 сентября Азербайджан вдоль всей линии соприкосновения предпринял военную агрессию против Арцаха, в которой участвуют также Турция и террористы-наемники, обстреливая из реактивных систем залпового огня "Смерч", "Полонез", турецкой РСЗО "Касирга" мирные населенные пункты, в том числе столицу Арцаха – Степанакерт. Дважды была достигнута договоренность о прекращении огня: в первый раз благодаря активным усилиям России, а во второй – Франции. В обоих случаях Азербайджан нарушил достигнутые договоренности.