Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Ֆիլիպ Ռիքերի հետ 10/23/2020   16:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 22-ին մեկնարկեց ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի աշխատանքային այցը Միացյալ Նահանգներ։ Նույն օրը տեղի ունեցավ ԱԳ նախարարի և ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Ֆիլիպ Ռիքերի հանդիպումը։ Այս մասին հայտնում են Արտաքին գործերի նախարարությունից։
Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ այցը տեղի է ունենում Հայաստանի և տարածաշրջանի համար բարդ ժամանակահատվածում։ Ադրբեջանը սանձազերծել է լայնածավալ պատերազմ Արցախի դեմ, որն ուղեկցվում է Արցախի խաղաղ բնակչության և ենթակառուցվածքների` իրենց ծավալով և էությամբ պատերազմական հանցագործություններ հանդիսացող դիտավորյալ թիրախավորմամբ և միտված է Արցախի բնիկ ժողովրդի բնաջնջմանը։
Զոհրաբ Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծեց ադրբեջանական ագրեսիայում Թուրքիայի ուղղակի ներգրավվածության հանգամանքը, որը արտահայտվում է թե' անմիջական ռազմական մասնակցությամբ և թե՛ Մերձավոր Արևելքից Ադրբեջան օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխմամբ, և լուրջ սպառնալիք է հանդիսանում տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության համար։
Երկուստեք ընդգծվեց ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների անհապաղ կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարար Մնացականյանը կարևորեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ այս հարցում ցուցաբերած միասնականությունը: ԱԳ նախարարը վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը հոկտեմբերի 10-ի և 17-ի համաձայնություններին և վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի հաստատմանը։
09:51 23/10/2020  |  ՄամուլԻնչ սպասել արտգործնախարարների՝ ԱՄՆ այցից. Պոմպեոյի ուղերձները. «Ժողովուրդ»
20:27 21/10/2020  |  Միջազգային լրահոսՊոմպեոն հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 23-ին բանակցություններ կանցկացնի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ԱԳ նախարարների հետ
17:31 21/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մոսկվայում տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ.ԱԳՆ
15:58 21/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Լավրովն առանձին հանդիպումներ է ունեցել Զոհրաբ Մնացականյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ
11:27 21/10/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվայում նախատեսված է Մնացականյան-Լավրով հանդիպումը. Օրակարգում ԼՂ հակամարտության գոտում իրավիճակն է

Развязанная Азербайджаном война нацелена на уничтожение коренного народа Арцаха –Мнацаканян 10/23/2020 18:20 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян в рамках рабочего визита в США накануне провел встречу с и.о. помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филипом Рикером. Об этом сообщает пресс-служба МИД.
Министр Мнацаканян отметил, что визит проходит в сложный для Армении и региона период. Азербайджан развязал широкомасштабную войну против Арцаха, которая сопровождается преднамеренным обстрелом мирного населения и инфраструктур Арцаха, что является военным преступлением по своему масштабу и сути, и нацелена на истребление коренного народа Арцаха.
Зограб Мнацаканян также особо подчеркнул факт непосредственной вовлеченности Турции в азербайджанскую агрессию, что выражается как в непосредственном военном участии, так и в переброске в Азербайджан иностранных боевиков с Ближнего Востока, что является серьезной угрозой для региональной безопасности и мира.
Обоюдно подчеркнута необходимость немедленной реализации договоренностей о прекращении боевых действий.
В этом контексте министр Мнацаканян придал важность проявленному в этом вопросу единству стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Глава МИД РА подтвердил приверженность Армении соглашениям от 10 и 17 октября и установлению устойчивого перемирия, поддерживаемого верификационными механизмами.