Կքննարկվի ԵՏՄ սակագնային արտոնությունների միասնական համակարգից օգտվող երկրների ցանկից Թուրքիային հանելու հարցը 10/22/2020   16:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ` առաջիկա Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստի օրակարգում կընդգրկվի և կքննարկվի մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Թուրքիան, ԵԱՏՄ սակագնային արտոնությունների միասնական համակարգից օգտվող երկրների ցանկից հանելու վերաբերյալ հարցը։ Այս մասին հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից ։
Համաձայն Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի 36-րդ հոդվածի՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից տրամադրվում են սակագնային արտոնություններ զարգացող և առավել թույլ զարգացած երկրների ծագում ունեցող ապրանքների նկատմամբ։
Արտոնություններից օգտվող երկրների ցանկերը հաստատվել են 2009 թվականին Մաքսային միության Հանձնաժողովի որոշմամբ։ Ներկայումս արտոնություններից օգտվում են թվով 103 երկրներ:
23:57 14/10/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսազանգ է ունեցել ՀԲ փոխնախագահի հետ
11:41 07/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մհեր Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ
12:56 24/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրահանձնաժողովը Covid-19 համավարակի դեմ պայքարի համար Հայաստանին կտրամադրի 30 մլն եվրո
18:55 14/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսազանգ է ունեցել ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրենի հետ
19:56 04/09/2020Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստին

Армения предложила обсудить вопрос об исключении Турции из системы тарифных преференций ЕАЭС 10/22/2020   17:19  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В повестку предстоящего заседания Совета ЕЭК по инициативе вице-премьера Армении Мгера Григоряна будет включен и рассмотрен вопрос об исключении ряда стран, в том числе Турции, из перечня стран-пользователей единой системы тарифных преференций ЕАЭС. Об этом сообщили офис вице-премьера Армении.
В соответствии со статьей 36-й Договора о Евразийском экономическом союзе государства – члены ЕАЭС предоставляют тарифные преференции в отношении товаров, происходящих и ввозимых на таможенную территорию Союза из развивающихся и наименее развитых стран.
Перечень стран единой системы тарифных преференций ЕАЭС утвержден решением Комиссии Таможенного союза в 2009 году. В настоящее время преференциями пользуются 103 страны.