Նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Բորելի հետ 10/22/2020   16:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից։
Նախագահ Սարգսյանը հանգամանալից անդրադարձել է սեպտեմբերի 27-ից սկսած՝ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի ռազմաքաղաքական աջակցությամբ Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սանձազերծած լայնածավալ ռազմական ագրեսիային, ադրբեջանական զինուժի կողմից Արցախի բնակավայրերը, խաղաղ բնակչությանը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները թիրախավորելուն։
Հայաստանի նախագահը նշել է, որ այս ամենը տեղի է ունենում Թուրքիայի ուղղակի և անմիջական ներգրավվածության պայմաններում, որն արտահայտվում է նաև նրա կողմից տարածաշրջան իսլամիստ զինյալ ահաբեկիչների ներմուծմամբ, ինչը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային և միջազգային կայունության ու անվտանգության համար:
Ժոզեպ Բորելը խորը մտահոգություն է հայտնել շարունակվող ռազմական գործողությունների և ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ: Նա ընդգծել է լարվածությունը լիցքաթափելու, կրակը դադարեցնելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնալու անհրաժեշտությունը:
14:44 22/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Տիրան Խաչատրյանը, Անդրանիկ Փիլոյանը և Գարեգին Պողոսյանը պարգևատրվել են Հայրենիքի շքանշանով

Саркисян - Боррелю: Турция является угрозой для международной стабильности и безопасности 10/22/2020 17:41 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе президент Армении Армен Саркисян встретился с верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Президент Саркисян подробно затронул тему широкомасштабной военной агрессии, развязанной с 27-го сентября Азербайджаном против Арцаха при военно-политической поддержке Турции, обстрела азербайджанскими ВС населенных пунктов, мирного населения и гражданской инфраструктуры.
Президент Армении отметил, что все это происходит в условиях прямой и непосредственной вовлеченности Турции, что выражается также в переброске ею в регион исламских боевиков-террористов. А это является серьезной угрозой для региональной и международной стабильности и безопасности.
Жозеп Боррель выразил глубокую озабоченность в связи с продолжающимися военными действиями и создавшейся ситуацией.Он подчеркнул необходимость возвращения за стол переговоров под эгидой Минской группы ОБСЕ для деэскалации ситуации и прекращения огня.