Թուրքադրբեջանաահաբեկչական բանակի հետևակը կազմալուծված է. Կարեն Հովհաննիսյան 10/20/2020   13:38  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Թուրքադրբեջանաահաբեկչական բանակի հետևակը կազմալուծված է։ Բաքվից բերված 4-րդ կորպուսը, որն արդեն մոտ յոթ օր է ինչ ծեծ է ուտոմ, ամբողջությամբ կազմալուծվել է։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է թուրք-քրդական հարցերով փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը։
«Ադրբեջանի բանակը կազմալուծված է, ավելի ճիշտ թուրքադրբեջանաահաբեկչական բանակի հետևակը կազմալուծված է։ Բաքվից բերված 4-րդ կորպուսը, որն արդեն մոտ յոթ օր է ինչ ծեծ է ուտոմ, ամբողջությամբ կազմալուծվել է։ Իրադարձությունների, փաստերի համադրումով հասկանալի է դառնում թե ինչ մասշտաբենրի մարդկային կորուստ ունի այս ահաբեկչական տանդեմը։ Պատերազմի սկզբի օրերին եթե հետևակի դիվերսիոն հարձակումներում ներգրավված էին 100-150 հոգի, ովքեր նաև ունեին գրեթե ժամանակակից զինվորական հանդերձանք , տեսքներից երևում էր, որ անցել են որոշակի պարապմունք և որոշակի պատրաստվածություն ունեն, ապա այսօր բոլորովին այլ պատկեր է։ 10-15 հոգանոց, ահբեկիչներին հատուկ հանդերձանքով (կիսատ-պռատ զինվորական հագուստ, գործողությունների ոչ ներդաշնակցություն և այլն), փաստում են, որ այն պատրաստվածներն այլևս ոչնչացված են և նոր , առանց պատրաստություն անցած, ինչ որ խմբեր են ներգրավել։ Ենթադրում եմ, որ դրանք արդեն Բաքվի բուծած ահաբեկիչներն են։
ԱԹՍ-ների առավելությունը օգտագործել միայն մարդ սպանելու համար, որպեսզի հետևակը հաջողություն գրանցի, խոսում է այն մասին, որ թուրք հրահանգիչների և հրամանատարների այդ աջակցությունը չի ազդում մսաղած դարձած հետևակի մարտունակության վրա»,- գրել է Հովհաննիսյանը։

Пехота турецко-азербайджанской армии дезорганизована - эксперт 10/20/2020   14:04  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Пехота турецко-азербайджанской армии дезорганизована. Об этом пишет эскперт по турецко-курдским вопросам Карен Ованнисян нa своей странице в Facebook. По его словам, прибывший из Баку четвертый корпус, по которому уже седьмой день бьют, полностью дезорганизован.
“При сопоставлении событий, фактов становится ясно, каких масштабов достигают потери этого террористического тандема в живой силе. Если в первые дни войны к участию в диверсионных атаках в составе пехоты были привлечены 100-150 человек, которые также имели современное обмундирование и, судя по виду, прошли определенную подготовку, то сегодня совершенно иная картина - 10-15 человек в специфичной для террористов форме(половинчатая военная форма, отсутствие синхронности  действиях и т.д. ), что свидетельствуют о том, что те, кто прошел подготовку, уничтожены, и привлечены какие-то новые неподготовленные группировки. Предполагаю, что это уже взращенные Баку террористы”, - написал Ованнисян.
“Использование преимущества БПЛА только для того, чтобы убивать людей, дабы пехота добилась успехов, говорят о том, что поддержка турецких инструкторов и командиров не влияет на боеспособность пехоты, превратившегося в пушечное мясо’, - добавил Ованнисян.