Քիչ առաջ գերեվարված Արեգ Սարգսյանը և Նարեկ Ամիրջանյանը զանգահարել են ծնողներին. Արտակ Զեյնալյան 10/17/2020   15:53  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Քիչ առաջ գերեվարված Արեգ Սարգսյանը և Նարեկ Ամիրջանյանը զանգահարել են ծնողներին, նրանք ողջ են, գտնվում են հոսպիտալում։ Այս մասին հայտնում են ՄԻԵԴ-ում գերեվարված զինծառայողներ Արեգ Սարգսյանի և Նարեկ Ամիրջանյանի հարազատների ներկայացուցիչները։
«Հիշեցնեմ, երեկ՝ հոկտեմբերի 16-ին, Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանը բավարարել էր հայ դիմումատուների պահանջը՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանի կառավարությունը ապահովել Արեգ Սարգսյանի և Նարեկ Ամիրջանյանի կյանքի անձեռնմխելիությունը և նրանց առողջության իրավունքը։
Միևնույն ժամանակ Դատարանը պահանջել է Ադրբեջանից մինչև 22.10.2020թ․ Եվրոպական դատարանին ներկայացնել տեղեկություններ վերջիններիս որպիսության և առողջական վիճակի վերաբերյալ»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Находящиеся в плену у азербайджанцев двое армянских военнослужащих созвонились с родителями - Зейналян 10/17/2020   16:09  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Находящиеся в плену в Азербайджане армянские военнослужащие Арег Саркисян и Нарек Амирджанян связались по телефону с родителями; они живы, находятся в госпитале. Об этом сообщил представитель родственников военнослужащих в ЕСПЧ, экс-министр юстиции Армении Артак Зейналян.
Накануне, 16 октября, Европейский суд по правам человека удовлетворил требование армянской стороны, обязав власти Азербайджана обеспечить неприкосновенность жизни Арега Саркисяна и Нарека Амирджаняна и их право на здоровье.
Суд также потребовал от Азербайджана до 22 октября 2020 года предоставить  информацию о самочувствии и состоянии здоровья армянских военнослужащих.