ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ցանկացած ոտնձգություն ստանալու է համարժեք պատասխան. ԱԳՆ 10/17/2020   02:05  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքի թիրախավորման վերաբերյալ.
Հոկտեմբերի 16-ի երեկոյան Ադրբեջանի կողմից հերթական անգամ ռմբակոծվել են Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերը, ներառյալ՝ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Արդյունքում տուժել է Շոշ համայնքի երեք խաղաղ բնակիչ:
Միաժամանակ, ՀՀ հակաօդային պաշտպանական համակարգերի կողմից արձանագրվել է ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքներ Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Խնածախ, Արծվանիկ, Դավիթ Բեկ բնակավայրերի ուղղությամբ, որի ժամանակ նաև հարվածներ են հասցվել տեղում ՀՀ ԶՈՒ ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ վնասելով նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Բարեբախտաբար զոհեր և վիրավորներ չկան:
Հատկանշանական է, որ ժամեր առաջ ադրբեջանական կողմը նաև տարածեց սադրիչ և բացարձակապես կեղծ տեղեկատվություն՝ ՀՀ ԶՈՒ կողմից Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության Օրդուբադ բնակավայրի հռթիռակոծման մասին: Եվ ըստ արդեն իսկ իրենց ավանդական գործելավոճի՝ ապատեղեկատվության այս ալիքին հաջորդել է իրական ագրեսիա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Ադրբեջանի չդադարող փորձերը ընդարձակել հակամարտության աշխարհագրությունը և դրանով անդառնալի հարված հասցրել ողջ տարածաշրջանային անվտանգային համակարգին խստագույնս դատապարտելի են: ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ցանկացած ոտնձգություն ստանալու է համարժեք պատասխան:
01:44 17/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հայաստանի Հանրապետության տարածքից կամ ՀՀ ԶՈՒ կողմից որևէ տիպի կրակ չի վարվել Ադրբեջանի ուղղությամբ. Շուշան Ստեփանյան
01:35 17/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՀՀ օդային տարածքում ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ ստորաբաժանումները խոցել են հակառակորդի երկու ԱԹՍ. ՀՀ ՊՆ
01:14 17/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՀՀ օդային տարածքում հայտնաբերվել են հակառակորդի ԱԹՍ-ներ

Любое посягательство на территориальную целостность Армении получит адекватный ответ - МИД 10/17/2020   09:17  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Вечером 16 октября гражданские населенные пункты Арцаха, в том числе столица Степанакерт, были в очередной раз подвергнуты обстрелу со стороны Азербайджана. В результате пострадали трое мирных жителей района Шош.Об этом сообщает пресс-служба Министерства иностранных дел Армении.
В тоже время, как заявили в МИД Армении, системы противовоздушной обороны РА зафиксировали полеты азербайджанских беспилотных летательных аппаратов в направлении населенных пунктов Хнацах, Арцваник и Давид Бек Сюникского марза Республики Армения, во время которых были также нанесены удары по объектам военной инфраструктуры ВС РА, повреждены также гражданские объекты .
“Примечательно, что за несколько часов до этого азербайджанская сторона распространила провокационную и абсолютно ложную информацию об обстреле населенного пункта Ордубад в Нахичеванской Автономной Республике вооруженными силами Республики Армения. И в соответствии с их традиционным поведением за волной подобной дезинформации последовала агрессия против суверенной территории Республики Армения”, - говорится в заявлении.
В МИД Армении отметили, что последовательные попытки Азербайджана расширить географию конфликта, тем самым нанося непоправимый ущерб системе безопасности региона, достойны самого строгого осуждения.
“Любое посягательство на территориальную целостность Республики Армения получит соразмерный ответ”, - подчеркивается в заявлении МИД.