Ադրբեջանի կողմից գերեվարվել է երկու զինծառայող. Եվրոպական դատարան դիմում է ներկայացվել 10/14/2020   15:27  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Իրավաբան-իրավապաշտպանների խումբը մամլո հաղորդագրություն է տարածել , որտեղ մասնավորապես ասվում է .
«27.09.2020թ. վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում հայկական զինված ուժերի երկու զինծառայողներ Արեգ Սարգսյանը և Նարեկ Ամիրջանյանը գերեվարվել են:
Գերեվարված զինծառայողների ընտանիքի անդամների անունից իրավաբանների խումբը 11.10.2020թ Եվրոպական դատարան դիմում է ներկայացրել հրատապ միջոց կիրառելու մասին՝ պահանջելով Դատարանին պարտավորեցնել Ադրբեջանին․
1. գործել միջազգային մարդասիրական սովորութային իրավունքի և ռազմագերիների փոխանակման և զոհվածների աճյունների դուրսբերման մասին 10.10.2020թ զինադադարի համաձայնությանը համապատասխան և վերջիններիս ԿԽՄԿ հովանու ներքո վերադարձնել Հայաստանի իշխանություններին,
2. մինչև վերադարձը ձեռնարկել բոլոր միջոցները պաշտպանելու նրանց կյանքը և ապահովելու նրանց ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիությունը,
3. ապահովել պատշաճ բժշկական օգնություն։
Քիչ առաջ ծանուցվեցինք, որ Դատարանը 12.10.2020թ գրանցել է գործը և ծանուցել Ադրբեջանի կառավարությանը:
Դատարանը որոշել է Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել տրամադրել հետևյալ տեղեկատվությունը.
1. պայմանները, որոնցում ներկայումս պահվում են գերեվարված երկու զինծառայողները,
2. տեղեկություններ բժշկական հետազոտությունների և նրանց առողջական վիճակի մասին,
3. տեղեկություններ նշված երկու զինծառայողների փոխանակման հնարավորության մասին՝ պայմանավորված Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մարդասիրական հրադադարի դրույթներով։
Հարցադրումներին պատասխանելու համար Ադրբեջանի կառավարությանը տրվել է վերջնաժամկետ մինչև 22.10.2020թ»։
Իրավաբան-իրավապաշտպանների խումբ
13:47 14/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մատաղիսի անտառներում 10 օր թաքնված երկու զինծառայող դուրս է եկել անտառներից. Ա.Հովհաննիսյան
13:24 14/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանում Արցախի և ՀՀ տարածքների սահմանազատումը լավ չեն հասկանում կարծես. Արծրուն Հովհաննիսյան
12:47 14/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ռուսաստանի միջնորդությամբ պետք է հասնել պատերազմի դադարեցմանը. Շարմազանով
12:46 14/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Լավրով. Ռուսաստանը համակարծիք չէ Թուրքիայի դիրքորոշման հետ՝ Ղարաբաղի հարցով
12:30 14/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թիրախավորվել է Մարտակերտ քաղաքը
12:23 14/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Այս պահի դրությամբ ինձ վարչապետի հետ հանդիպման հրավեր չի եղել.Խոսրով Հարությունյան
12:18 14/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Պաշտպանության բանակը հրապարակել է մեր փառապանծ բանակի հրետանավորների լուսանկարները

Двое армянских военнослужащих находятся в плену в Азербайджане; армянская сторона обратилась в ЕСПЧ - Зейналян 10/14/2020 17:16 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Двое армянских военнослужащих находятся в плену в Азербайджане, сообщил бывший министр юстиции Артак Зейналян.
Он сообщил, что двое военнослужащих Арег Саркисян и Нарек Амирджанян были захвачены в плен 27 сентября, в первый день полномасштабной войны, развязанной Азербайджаном.
Экс-министр рассказал, что группа юристов от имени членов семей пленных военнослужащих 11-го октября подала заявление в Европейский суд по правам человека о применении срочной меры, требуя от Евросуда обязать Азербайджан:
1. действовать в соответствии с документом от 10 октября 2020 года соблюдать гуманитарное перемирие, способствовать обмену телами погибших и пленными, вернуть пленных властям Армении под эгидой Международного комитета Красного Креста,
2. до возвращения пленных принять все меры для защиты их жизни и обеспечения их физической и психологической неприкосновенности,
3.обеспечить надлежащую медицинскую помощь.
Зейналян сообщил, что немногим ранее их уведомили о том, что 12 октября с.г. Суд зарегистрировал дело и оповестил правительство Азербайджана.
Суд затребовал от правительства Азербайджана информацию об условиях содержания двух пленных военнослужащих, сведения о медицинском обследовании и их состоянии здоровья, информацию о возможности обмена двух указанных военнослужащих, обусловленной положениями о гуманитарном перемирии между Арменией и Азербайджаном при посредничестве РФ.