Ադրբեջանը տապալում է կրակի դադարեցման համաձայնությունը. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը 10/10/2020   22:35  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կոչի հիման վրա՝ հոկտեմբերի 9-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի միջև Մոսկվայում տեղի ունեցած խորհրդակցությունների արդյունքում ընդունվել էր համատեղ հայտարարություն։ Սույն հայտարարությամբ կողմերը հաստատել են իրենց հանձնառությունը 2020թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով կրակի դադարեցմանը` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն։ Այս մասին հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա նաղդալյանը:
Սակայն դրժելով իր իսկ ստանձնած հանձնառությանը՝ Ադրբեջանը շարունակեց մարտական գործողություններ ռազմաճակատի տարբեր հատվածներում։ Հարվածներ հասցվեցին Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի բնակավայրերին:
Ադրբեջանական բանակի սադրիչ գործողությունները ուղեկցվում են քաղաքական հայտարարություններով, որը չի կարող մեկնաբանվել այլ կերպ, քան որ Ադրբեջանը տապալում է կրակի դադարեցման համաձայնությունը:
Իր այս գործելաոճը քողարկելու կամ գուցե արդարացնելու նպատակով ադրբեջանական կողմը ձեռնամուխ է եղել ապատեղեկատվության տարածման՝ շինծու մեղադրանքներ հնչեցնելով առ այն, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կրակի տակ են պահում բնակավայրեր և ճակատային գիծը։
Խստորեն դատապարտում ենք կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնության տապալմանն ուղղված Ադրբեջանի քայլերը և նախազգուշացնում, որ ստեղծված իրավիճակի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Թուրքիայի հովանավորությամբ գործող Ադրբեջանի ղեկավարությունը։

Азербайджан срывает соглашение о прекращении огня - МИД Армении 10/11/2020   00:56  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением относительно действий Азербайджана на нагорно-карабахской линии соприкосновения.
В соответствии с призывом президента России Владимира Путина 9 октября в Москве по итогам консультаций между министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном, министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и министром иностранных дел России Сергеем Лавровым было принято совместное заявление.
В этом заявлении стороны подтвердили свою приверженность  прекращению огня с 12:00 10 октября 2020 года в гуманитарных целях для обмена военнопленными и другими лицами, телами погибших при посредничестве Международного Комитета Красного Креста и в соответствии с критериями последнего.
Однако, как отметили в МИД Армении, нарушая взятые на себя обязательства,  Азербайджан продолжил боевые действия на различных участках фронта. Были нанесены удары по населенным пунктам Сюникской области Республики Армения.
“Провокационные действия азербайджанской армии сопровождаются политическими заявлениями,  которые не могут быть истолкованы иначе, как попытка Азербайджана саботировать соглашение о прекращении огня. С целью скрыть или, возможно, оправдать этот свой метод действий, азербайджанская сторона предприняла попытку распространения дезинформации, озвучив ложные обвинения в том, что вооруженные силы Республики Армения держат под огнем  гражданские населенные пункты и линию фронта”, - говорится в заявлении.
МИД Армении решительно осуждает шаги Азербайджана, направленные на срыв достигнутого соглашения о прекращения огня, и предупреждает, что всю ответственность за последствия сложившейся ситуации несет руководство Азербайджана, действующее под патронажем Турции.