Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հաստատել են Ղարաբաղում կրակի դադարեցման հանձնառությունը 10/10/2020   22:57  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի և Զոհրաբ Մնացականյանի հետ։ Բաքվի եւ Երեւանի կողմից հաստատվել է հավատարմությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմին, ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ասված Է ՌԴ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Զրույցների ընթացքում կողմերը հաստատել են հավատարմությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի վերաբերյալ պայմանավորվածություններին, որոնք ձեռք են բերվել հոկտեմբերի 9 - ին Մոսկվայում՝ երեք երկրների արտաքին գործերի նախարարների կոնսուլտացիաների արդյունքում, ընդգծել են երկրի վրա դրա (հրադադարի) խիստ պահպանման անհրաժեշտությունը", - տեղեկացրել են Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչությունում»:

Мнацаканян и Байрамов в телефонном разговоре с Лавровым подтвердили приверженность прекращению огня 10/10/2020   23:25  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
10 октября министр иностранных дел России Сергей Лавров провел телефонные разговоры с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном. Об этом сообщается на сайте МИД РФ.
В ходе бесед стороны подтвердили приверженность договорённостям о прекращении огня в зоне нагорно-карабахского конфликта, достигнутым по итогам консультаций министров иностранных дел трех стран 9 октября в Москве, подчеркнули необходимость его строгого соблюдения «на земле».