ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ԼՂ-ում երրորդ երկրների ցանկացած միջամտություն ապակառուցողական է համարում 10/08/2020   18:47  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ԼՂ հակամարտությանը երրորդ երկրների ցանկացած միջամտություն ապակառուցողական կլինի: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը՝ պատասխանելով հարցին, թե ՀԱՊԿ-ն ինչպես է գործելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը Թուրքիայի բացահայտ միջամտության դեպքում:
«Կարծում եմ, որ դրան չի հասնի: Երրորդ երկրների ցանկացած միջամտություն այս գործընթացին ապակառուցողական է:  Դուք ուշադրություն դարձրեք այս հակամարտությունում ՀԱՊԿ հավասարակշռված դիրքորոշմանը, շատ զգուշավոր, դա արվում է այն նպատակով, որպեսզի չվնասի բանակցային գործընթացին: Կարծում ենք, որ բոլոր երկրները պետք է պահպանեն այդ դիրքորոշումը, այդ թվում ՝ Թուրքիան», - լրագրողներին ասել է Զասը:
18:02 08/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մենք չպետք է ազդվենք, հիշելով, որ ամեն մեկս պահում ենք զինվորների թիկունքը. Սամվել Մարտիրոսյան
17:58 08/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Շուշիում եկեղեցու մոտ հրետակոծության հետևանքով լրագրողներ են վիրավորվել. մեկի վիճակը ծանր է. Հովհաննես Մովսիսյան

Генсек ОДКБ считает деструктивным любое вмешательство третьих стран в конфликт в Арцахе 10/08/2020   18:51
Любое вмешательство третьих стран в конфликт в Нагорном Карабахе будет деструктивным. Об этом, как передает Арменпресс, заявил журналистам генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности Станислав Зась в ответ на вопрос о том, как будет действовать ОДКБ в случае открытого вмешательства Турции в конфликт в Нагорном Карабахе.
"Я думаю, что до этого не дойдет. Любое вмешательство третьих стран в этот процесс деструктивно...Вы обратите внимание на взвешенную позицию ОДКБ в этом конфликте, очень осторожную, это делается с той целью, чтобы не навредить переговорному процессу. Мы считаем, что все страны должны придерживаться такой позиции, в том числе и Турция", - сказал Зась.