Հակառակորդի ԱԹՍ-ները և հետախուզական թռիչքներ իրականացրել Երևանի մոտակայքում. ԱԳՆ-ի հայտարարությունը 10/02/2020   13:11  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հակամարտության հետագա սրացման ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հոկտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ հրետանի է կիրառել Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Շատվան գյուղի ուղղությամբ, ինչպես նաև հարվածային ԱԹՍ-ից հրթիռ է արձակել Մեծ Մասրիկ բնակավայրի վրա, որի հետևանքով զոհվել է 1967 թ․ ծնված Գևորգ Վարդանյանը, երկու քաղաքացիական անձ ստացել է տարբեր աստիճանի վիրավորվում։
Ավելի ուշ ՀՀ օդային տարածք են ներխուժել հակառակորդի ԱԹՍ-ները և հետախուզական թռիչքներ իրականացրել ՀՀ մայրաքաղաք Երևանի մոտակայքում: Բոլոր ԱԹՍ-ները ՀՕՊ կողմից ոչնչացվել են:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը գնում է հետագա սրացման մարտական գործողություններն անհապաղ դադարեցման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդների հայտարարությունից ժամեր անց:
Հայաստանի Հանրապետությունը խստորեն դատապարտում է  Ադրբեջանի այս  գործողությունները և գնահատում դրանք՝ որպես հակամարտության հետագա սրացման քայլ։ Թուրքիայի հրահրմամբ և ուղղակի աջակցությամբ տարածաշրջանային անվտանգությունը խաթարելու այս փորձը դիտարկում ենք՝ որպես պատասխան միջազգային հանրության, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության խաղաղություն հաստատելու կոչերին և ջանքերին:
Հակամարտության հետագա սրացման ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:

Всю ответственность за дальнейшее обострение конфликта несут Баку и Анкара – МИД Армении 10/02/2020   13:44  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Попытки дестабилизации безопасности в регионе при провокации и поддержке Турции рассматриваем как ответ усилиям и призывам  международного сообщества, в частности Минской группы ОБСЕ, по установлению мира. Об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел Армении.
1-го октября ВС Азербайджана применили артиллерию в направлении села Шатван Гегаркуникского района Республики Армения, также ударным БПЛА была выпущена ракета по населенному пункту Мец Масрик, в результате чего погиб Геворг Варданян 1967-го года рождения, еще двое гражданских лиц получили ранения различной степени.
Позднее в воздушное пространство Армении вторглись БПЛА противника, которые осуществили разведывательные полеты вблизи столицы Армении Еревана. Все БПЛА были уничтожены силами ПВО.
Как отметили в МИД Армении, примечательно, что Азербайджан идет на дальнейшее обострение спустя несколько часов после совместного заявления лидеров стран Минской группы ОБСЕ относительно незамедлительного прекращения огня.
"Республика Армения решительно осуждает данные действия Азербайджана и расценивает их как шаг к последующему обострению конфликта. Попытки дестабилизации безопасности в регионе при провокации и поддержке Турции рассматриваем как ответ усилиям и призывам  международного сообщества, в частности Минской группы ОБСЕ, по установлению мира. Всю ответственность за дальнейшее обострение конфликта несет военно-политическое руководство Азербайджана и Турции", - отмечается в заявлении.