Միջազգային հանրությունը պարտավոր է քայլեր ձեռնարկել՝ զսպելու ոչ միայն Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան, այլև՝ նրա դաշնակից Թուրքիայի նկրտումները. ԱԺ երեք ուժերի հայտարարությունը 09/28/2020   13:53  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված է մեկ հարց՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիան դատապարտելու վերաբերյալ ԱԺ հայտարարության նախագիծը, որը հրապարակեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը։
Հայտարարությունը շրջանառության մեջ են դրել խորհրդարանական երեք խմբակցությունների ներկայացուցիչները՝ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովը խստորեն դատապարտում է Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի Հանրապետության 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծած ռազմական ագրեսիան և լայնամասշտաբ զինված հարձակումը, որով կոպտորեն ոտնահարվել է միջազգային վեճերը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու սկզբունքը: Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության այս հանցավոր գործողությունները, այդ թվում՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներով խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորումը, քաղաքացիական բնակչության և օբյեկտների նկատմամբ ոչ ընտրողական հարձակումները, դրանց նախորդած ագրեսիան Տավուշում՝ 2020-ի հուլիսին, մշտական ռազմատենչ ու հայատյաց հռետորաբանությունը մեկ անգամ ևս փաստում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունը իրական սպառնալիք է արցախահայության գոյությանը, Արցախի և ՀՀ-ի, ամբողջ հայ ժողովրդի, ինչպես նաև ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար: Ուստի հայկական զինված ուժերի ինքնապաշտպանական բոլոր գործողություններն ուղղված են այս վտանգի չեզոքացմանը: Քաղաքացիական բնակչության, ծերերի, երեխաների դեմ ռազմական գործողություններ վարելը արգելված է ոչ միայն միջազգային իրավունքով, այլև բոլոր քաղաքակրթություններում, կրոններում և դավանանքներում:
Միջազգային հանրությունը պարտավոր է գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ զսպելու ոչ միայն Ադրբեջանի կողմից ծավալվող ռազմական ագրեսիան, այլև նրա դաշնակից Թուրքիայի շարունակական նկրտումները ՝ միջամտելու հակամարտությանը, որոնք կհանգեցնեն տարածաշրջանի ծայրաստիճան ապակայունացմանը, անմիջական սպառնալիք ստեղծելով միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը:
Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ իրականացվող Ադրբեջանի այս արկածախնդրությունը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է, որն անպայմանորեն պետք է արժանանա միջազգային հանրության իրավաքաղաքական գնահատականին: Մեն ք պահանջում ենք իրերն իրենց անունով կոչել: Հստակորեն արձանագրել ավտորիտար Ադրբեջանի կողմից ժողովրդավար Արցախի Հանրապետության դեմ իրականացվող ագրեսիան, սահման գծել մարդասիրության և մարդատյացության միջև: ՀՀ ազգային ժողովը հաստատում է, որ հայկական կողմը մշտապես հավատարիմ է մնացել հակամարտության խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Միաժամանակ՝ լինելով ԱՀ անվտանգության երաշխավորը՝ չի վարանի ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ պաշտպանելու արցախահայերի անվտանգությունն ու ինքնորոշման կամարտահայտությունը»,-նշեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
12:44 28/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանում հայտարարվել է մասնակի զորահավաք «Ռազմինֆո»

Парламент Армении принял заявление о военной агрессии Азербайджана против Республики Арцах 09/28/2020   16:34  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Национальное Собрание Республики Армения решительно осуждает агрессию и широкомасштабное вооруженное нападение против Республики Арцах, развязанное властями Азербайджана утром 27 сентября 2020 года, а также грубoe нарушeние Азербайджанской Республикой принципа решения международных споров исключительно мирными средствами. Об этом говорится в заявлении НС Республики Армения о военной агрессии Азербайджана против Республики Арцах 27 сентября 2020 г.. Заявление введено в оборот представителями трех фракций НС: лидером фракции “Мой шаг” Лилит Макунц, секретарем фракции “Процветающая Армения” Арманом Абовяном и лидером фракции “Просвещенная Армения” Эдмоном Марукяном.
В заявлении отмечается, что преступные действия военно-политического руководства Азербайджана, целенаправленные нападения на мирные населенные пункты, с применением крупнокалиберного оружия, избирательные нападения на гражданские объекты (коим предшествовала агрессия в Тавушском регионе Республики Армения, развязанная Азербайджаном в июле 2020 года), постоянная воинственная антиармянская риторика, направленная на тотальное уничтожение армянского населения Арцаха, являются убедительным доказательством, того, что политика властей Азербайджана представляет реальную угрозу существованию армян Арцаха и всего армянского народа.  Однозначно, что оборонительные действия армянских сил имеют цель не только нейтрализовать вышеозвученные угрозы, но и обeспечить безопасность  Республики Армения, Арцаха и региона в целом.
Военные действия против гражданского населения – стариков, детей, женщин – противоречат не только международному гуманитарному праву, но и подлежат безусловному осуждению со стороны всего цивилизованного мира, всех государств,  всех мировых религий и конфессий.
Мировое сообщество обязано предпринять действенные шаги не только для сдерживания агрессии Азербайджана, но и осудить постоянное вмешательство в Нагорно-Карабахский (Арцахский) конфликт со стороны союзника Азербайджана – Турции. Подобное вмешательство приводит к опасной дестабилизации не только на региональном уровне, но и в мировом масштабе.
Осуществляемая при непосредственной военно-политической поддержке Турции милитаристская авантюра Азербайджана является грубейшим нарушением международного права, что должно получить однозначную политико-правовую оценку со стороны мирового сообщества.
Решительно требуем прямо и открыто признать факт агрессии диктаторского Азербайджана против демократического Арцаха, и тем самым провести границу между гуманизмом и человеконенавистничеством.
Национальное Собрание Республики Армения подтверждает, что армянская сторона всегда оставалась приверженной мирному урегулированию конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, и в то же время, будучи гарантом безопасности Республики Арцах, не колеблясь, предпримет все необходимые меры для защиты безопасности и самоопределения арцахских армян.