Արտակ Բեգլարյանն այցելել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով վիրավորված քաղաքացիական անձանց 09/28/2020   19:24  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը սեպտեմբերի 28-ին այցելել է Ստեփանակերտի բժշկական հաստատություններում ապաքինվող, ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով վիրավորված քաղաքացիական անձանց:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ծանոթացել է վիրավորման դեպքերի հանգամանքներին, հետաքրքրվել բուժվող անձանց առողջական վիճակից ու կարիքներից և վերահաստատել, որ կիրառվելու է Պաշտպանի լիազորությունների մեջ գտնվող ողջ գործիքակազմը պատերազմական գործողություններից տուժած անձանց խախտված իրավունքների վերականգման ուղղությամբ: Պաշտպանը տեսակցել է նաև ռազմական գործողությունների հետևանքով վիրավորված հղի կնոջը և հավաստիացել, որ մայրիկի և փոքրիկի կյանքին վտանգ չի սպառնում: Նա ընդգծել է, որ բոլոր վիրավորները պետք է գտնվեն պետության առանձնակի հոգածության ներքո:
Արտակ Բեգլարյանը խստիվ դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի և ենթակառուցվածքների նպատակային թիրախավորումը՝ որակելով դրանք որպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ:
Պաշտպանը շեշտադրել է, որ դրանք Ադրբեջանում վարվող հայատյացության քաղաքականության հերթական դրսևորումներն են, որոնց կանխարգելման և պատշաճ գնահատականներ տալու հարցերում պատասխանատվության իր բաժինն ունի նաև միջազգային հանրությունը:
17:38 28/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Պետք է պաշտպանվել, ջախջախել հակառակորդին, պաշտպանել հայ ժողովրդի պատիվն ու արժանապատվությունը. Նորատ Տեր-Գրիգորյանց

Омбудсмен Арцаха проведал мирных жителей, раненных в результате азербайджанской агрессии 09/28/2020   20:53  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян 28 сентября посетил раненных в результате азербайджанской агрессии мирных жителей, которые находятся на лечении в медицинских учреждениях Степанакерта.
Омбудсмен узнал об обстоятельствах полученных ранений, текущем состоянии здоровья, потребностях пациентов, в очередной раз подтвердив, что для восстановления прав пострадавших от военных действии будет задействован весь инструментарий, которым располагает Защитник прав человека.
Он также встретился с беременной женщиной, пострадавшей в результате боевых действий, и заверил, что жизни матери и ребенка ничего не грозит. Он подчеркнул, что все раненые должны находиться под особой опекой государства.
Артак Бегларян решительно осудил целенаправленные атаки Азербайджана на населенные пункты и гражданскую инфраструктуру Арцаха, охарактеризовав их как грубое нарушение международного гуманитарного права.
Защитник подчеркнул, что это очередные проявления проводимой в Азербайджане армянофобской политики, свою долю ответственности за которую несет и международное сообщество, не давая ей адекватной оценки.