Ադրբեջանի բռնապետ իշխանությունները պետք է հասկանան, որ անհնարին է ծնկի բերել հայ ժողովրդին․ վարչապետ 09/27/2020   16:54  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ-ում ռազմական դրություն հայտարարելուց հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ուղերձով: Վարչապետը նշել է, որ օգտագործելով ծանր սպառազինություն՝ հակառակորդը գրոհի է ենթարկում Արցախի պաշտպանության բանակի դիրքերը բոլոր ուղղություններով, և ՊԲ-ն պատվով է կատարում իր առաքելությունը։
«Իլհամ Ալիևի բռնատիրական վարչակազմը վերստին անցել է պատերազմական գործողությունների։ Դա հայ ժողովրդին հայտարարված պատերազմ է, դա պատերազմ է մեր անկախության, ազատության, մեր արժանապատվության դեմ։ Հայ ժողովուրդը պատրաստ է այդ պատերազմին, որովհետև միշտ գիտակցել է որ հայատյացությունը, թշնամանքն ու ատելությունը, որով Ադրբեջանը սնում է իր ժողովրդին, չէր կարող որևէ այլ արդյունքի հանգեցնել, քան պատերազմը։Ադրբեջանական բռնապետությունը իր իսկ վարած հակահայ քաղաքականության պատանդն է դարձել և այսօր փորձում է արդարացնել իր իսկ որդեգրած քարոզչական խոստումները Արցախյան հակամարտությունը պատերազմական միջոցներով լուծելու մասին։ Հայ ժողովուրդը պատրաստ է արժանի հակահարված հասցնել թշնամուն։ Հայաստանի Հանրապետությունն Արցախի անվտանգության և անկախության երաշխավորն է և ողջ ներուժով այսօր կանգնած է Արցախի թիկունքին։ Գործադրելու ենք հնարավոր և անհնար ամեն ջանք մեր հայրենիքի սահմաններն անառիկ պահելու, մեր ազատությունն ու անկախությունը պաշտպանելու համար։
Որպես 1994 թվականի հրադադարի համաձայնագիրը ստորագրած կողմ՝ Հայաստանը քաղաքական, դիվանագիտական և ռազմական հարթակներում ձեռնարկելու է անհրաժեշտ գործողություններ Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգությունն ապահովելու և հակառակորդին խաղաղություն պարտադրելու նպատակով։
Այս պահի դրությամբ հակառակորդն արդեն իսկ կրում է մարդկային և զինտեխնիկայի զգալի կորուստներ։ Ադրբեջանը պետք է գիտակցի, որ մեր բանակն այսօր մարտունակ է, քան երբևէ։ Թշնամին պետք է հասկանա, որ Արցախի թիկունքին այսօր կանգնած է ամբողջ հայությունը։ Մենք միասնական ենք ինչպես միշտ, ինչպես եղել ենք մեր պատմության վճռորոշ բոլոր պահերին։ Ադրբեջանի բռնապետ իշխանությունները պետք է հասկական, որ անհնարին է ծնկի բերել հայ ժողովրդին։ Մեր գործն արդար է, և այս հանցավոր ոտնձգությունը ևս արժանի հակահարված կստանա։
Մենք լավ հասկանում ենք, որ ադրբեջանական բռնապետությունը կարող է ռազմական գործողություններ սկսել նաև ՀՀ սահմանների ուղղությամբ ու դիմել տարբեր սադրանքների տարածաշրջանում իրավիճակն ամբողջովին ապակայունացնելու համար։ Դրա համար է, որ երկրում հայտարարվել է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների և միջազգային ողջ հանրության ուշադրությունը հրավիրում եմ իրավիճակի լրջության վրա։ Հարավային Կովկասում լայնածավալ պատերազմի բռնկումը, որի շեմին կանգնած ենք, կարող է անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ, կարող է դուրս գալ տարածաշրջանի սահմաններից և ձեռք բերել շատ ավելի լայն մասշտաբներ՝ սպառնալով միջազգային անվտանգությանն ու կայունությանը։
Միջազգային հանրությանը կոչ եմ անում օգտագործել բոլոր լծակները՝ Թուրքիային զերծ պահելու հնարավոր բոլոր միջամտություններից, ինչը վերջնականակապես կապակայունացնի իրավիճակը տարածաշրջանում։ Թուրքիայի նման վտանգավոր կեցվածքի պահպանումը ամենակործանարար հետևանքներով է հղի Հարավային Կովկասի և հարակից տարածաշրջանների համար։ Միջազգային հանրությունը պետք է միասնական ջանքերով կանխի դեպքերի վտանգավոր զարգացումն ու տարածաշրջանը զերծ պահի ապակայունացման հնարավոր փորձերից։
Սիրելի հայրենակիցներ, այսօր մենք կանգնած ենք լուրջ վտանգի առջև, իրավիճակն ավելի է բարդանում համավարակի պայմաններում։ Ուստի պահի լրջությունը պահանջում է մեր բոլորի զգոնությունը, մեր հաղթանակը կախված է մեզնից յուրաքանչյուրի անհատական և մեր միասնական, հավաքական ջանքից և պահվածքից։ Կոչ եմ անում բոլորին ցուցաբերել բարձրագույն աստիճանի կարգապահություն և բարձր քաղաքացիական գիտակցություն։ Եվ մենք կհաղթենք»,- նշեց վարչապետը։
16:39 27/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հրապարակվեց Հայաստանում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին կառավարության որոշումը
16:27 27/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հիմա արդեն պայքարելու ենք երկու ճակատով. Արսեն Թորոսյանը դիմել է բուժաշխատողներին
16:22 27/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ
16:17 27/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՀՀ խորհրդարանական և արտախորհրդարանական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ ՀՅԴ-ում են
16:15 27/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հայաստանում հայտարարվել է զորահավաք. ԱԺ-ն հատուկ նիստ կգումարի ժամը 19-ին
16:04 27/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ժամանակահատվածի հետ կապված, այո, մենք սպասում էինք․ Արցախի նախագահի խոսնակ
15:57 27/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանի գործողությունները շփման գծում պատերազմական հանցագործություն է.Գևորգ Կոստանյան
15:56 27/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հայ կամավորները մարտական են տրամադրված
15:36 27/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով զոհվածները տատ ու թոռ են. թոռնիկը՝ 9 տարեկան աղջնակ. Արցախի նախագահի խոսնակ

Армянский народ готов нанести достойный контрудар врагу : Пашинян выступил с обращением к соотечественникам 09/27/2020   17:28  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
После введения в Республике Армения военного положения премьер-министр РА Никол Пашинян выступил с обращением. Премьер отметил, что противник с применением тяжелой техники подверг атаке позиции Армии обороны Республики Арцах по всем направлениям.
“Армия обороны с честью выполняет свою миссию”, - подчеркнул он.
Он отметил, что диктаторский режим Альхама Алиева снова прибег к военным действиям.
"Это объявленная армянскому народу, нашей независимости, свободы, нашему достоинству  война. Армянский народ готов к этой войне, потому что всегда осознавал, что армянофобия, вражда и ненависть, которыми Азербайджан кормит свой народ, не могут не привести к иному результату, как к войне. Азербайджанская диктатура стала заложником проводимой ею же антиарманской политики, и сегодня пытается оправдать взятые им же на вооружение пропагандистские обещания решить Арцахский конфликт военными средствами. Армянский народ готов нанести достойный контрудар врагу. Республика Армения – гарант безопасности и независимости Арцаха и всем своим потенциалом стоит рядом с Арцахом.  Мы приложим все возможные и невозможные усилия, чтобы сохранить неприкосновенность наших границ, защитить нашу свободу и независимость”, - заявил Пашинян.
Как сторона, подписавшая в 1994 году соглашение о прекращении огня, Армения на политической, дипломатической и военной аренах предпримет необходимые действия для обеспечения физической безопасности Арцаха и принуждения противника к миру.
“В эти минуты противник уже несет значительные потери в живой силе и военной технике. Азербайджан должен осознавать, что наша армия боеспособна, как никогда. Враг должен понять, что за Арцахом стоит все армяне мира. Мы едины, как никогда, как это было во все решающие минуты нашей истории. Диктаторская власть Азербайджана должна понять, что невозможно поставить армянский народ на колени. Наше дело справедливое, и это преступное посягательство тоже получит достойный отпор”, - подчеркнул Пашинян.
Он обратил внимание сопредседателей Минской группы ОБСЕ и всего международного сообщества на серьезность сложившейся ситуации.
"Война на Южном Кавказе, на пороге которой находимся, может обернуться необратимыми последствиями, может выйти за пределы региона и обрести более масштабный размах, угрожая международной безопасности и стабильности. Призываем международное сообщество задействовать все рычаги для недопущения любого возможного вмешательства Турции, что окончательно дестабилизирует ситуацию в регионе”, - отметил он. Пашинян указал, что сохранение Турцией подобной опасной  позиции чревато самыми пагубными последствиями для Южного Кавказа и прилегающих регионов.Международное сообщество должно общими усилиями предотвратить опасное развитие событий и не допустить возможных попыток дестабилизации региона”, - отметил премьер Армении.
“Дорогие соотечественники, сегодня мы оказались перед лицом серьезной опасности. Ситуация еще более усугубляется в условиях пандемии. Поэтому серьезность создавшейся ситуации требует бдительности со стороны каждого из нас. Наша победа зависит от личных усилий каждого из нас, наших общих усилий и поведения. Призываю всех проявить высшую степень дисциплинированности и высокое гражданское самосознание. И мы победим!”- сказал премьер Армении.