Գագիկ Խաչատրյանին կալանքի տակ պահելու որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել. Հայտնի է դատավորը 09/23/2020   22:14  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի կալանավորումն անփոփոխ թողնելու Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի օգոստոսի 27-ի որոշման դեմ փաստաբանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ փաստաբան Երեմ Սարգսյանը պահանջել է վերացնել Գ.Խաչատրյանի կալանավորումը և նրա նկատմամբ կիրառել անազատության հետ չկապված այլ խափանման միջոց: Բողոքը մակագրվել է վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Լուսինե Աբգարյանին։
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը և նրա եղբորորդին՝ Կարեն Խաչատրյանը մեղադրվում են պետական գործունեության ընթացքում թույլ տված ենթադրյալ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, գույքի վատնման և պաշտոնեական կեղծիքի համար։ Երկուսն էլ չեն ընդունում իրենց առաջադրված մեղադրանքը։
Գ.Խաչատրյանն արդեն ավելի քան մեկ տարի է, ինչ կալանավորված է՝ չնայած առողջական խնդիրներին։
64-ամյա Գագիկ Խաչատրյանը ողնաշարի ստենոզի անհապաղ վիրահատական բուժման կարիք ունի, որի չկատարումը և կատարման հապաղումը լուրջ և անդառնալի վտանգներ է պարունակում նրա հետագա առողջության և կյանքի համար։ Այս կապակցությամբ 2020 hուլիսի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) կիրառել է միջանկյալ միջոց՝ պահանջելով ՀՀ կառավարությունից ապահովել Խաչատրյանի առողջական վիճակին համարժեք անհապաղ բուժում քաղաքացիական հիվանդանոցում, ներառյալ արտասահմանյան բժիշկների կողմից։ Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը օգոստոսի 5-ին արձանագրել է, որ ՀՀ կառավարությունը ողջամիտ որևէ քայլ չի ձեռնարկել ՀՀ քաղաքացու կյանքի և առողջության համար ակնհայտ վտանգների առկայության պարագայում համարժեք բուժում ապահովելու համար՝ հայտարարելով, որ աննախադեպ է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճռի չկատարումը։
Հատկանշական է, որ Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ ս.թ. հուլիսի 21-ին միջանկյալ միջոց կիրառելուց զատ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նրա վերաբերյալ գործը ընդունել է վարույթ առաջնահերթության կարգով՝ ՄԻԵԴ կանոնակարգի 41 հոդվածի համաձայն։ ՄԻԵԴ-ը առաջնահերթությունը շնորհել է Խաչատրյանի առողջական վիճակից ելնելով, ինչը ենթադրում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը համոզվել է, որ անձը ենթարկվում է անմարդկային վերաբերմունքի և առողջության իրավունքից
12:17 18/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավապաշտպան Մարինա Պողոսյանի կողմից դատավոր Սուսաննա Գզոգյանին զրպարտելու համար հարուցվել է քրեական գործ
15:13 14/09/2020  |  Դատական ռեպորտաժներԳագիկ Խաչատրյանն առողջական խնդիրների պատճառով ներկա չէր նիստին. Նիստը հետաձգվեց
14:24 14/09/2020  |  Դատական ռեպորտաժներՄեկնարկեց Գագիկ Խաչատրյանի և Կարեն Խաչատրյանի գործով դատական նիստը
13:05 12/09/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԴատավոր Գևորգ Նարինյանի կալանավորման ժամկետը երկարացվել է ևս երկու ամսով
13:38 11/09/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱլեքսան Պետրոսյանի վերաբերյալ քրեական գործը վերամակագրվել է. այն կքննի դատավոր Վարդան Լ. Գրիգորյանը
13:23 05/09/2020  |  ՀարցազրույցԴատավորներից անկախություն և անաչառություն պահանջելով՝ պետությունը իր հերթին պետք է ապահովի դրանց երաշխիքները՝ սոցիալական և քաղաքական. Ելիզավետա Դանիելյան
16:06 27/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Խաչատրյանի դեմ մեղադրանքն ապացուցող ցուցմունք չկա. Երեմ Սարգսյան
14:41 27/08/2020  |  Դատական ռեպորտաժներԳագիկ Խաչատրյանը կմնա կալանավորված
19:55 26/08/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Գագիկ Խաչատրյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշում կայացնելու

Защита обжаловала решение суда, оставившего под стражей экс-министра финансов Армении Гагика Хачатряна 09/24/2020   09:45  |  Криминальная хроника
Защита подала апелляционную жалобу на решение суда общей юрисдикции Еревана, оставившего 27 августа без изменений постановление об  аресте бывшего министра финансов Армении Гагика Хачатряна.
Как стало известно “ФактИнфо”, адвокат Ерем Саркисян требовал отменить арест Хачатряна и применить в отношении него меру пресечения, не связанную с лишением свободы. Жалоба поступила на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Лусине Абгарян.
Напомним, Гагик Хачатрян и его племянник  Карен Хачатрян обвиняются в предполагаемом злоупотреблении должностными полномочиями, допущенном в ходе государственной деятельности, растрате имущества и служебном подлоге. Оба не признают вину в инкриминируемых им деяниях.
Гагик Хачатрян находится под стражей уже больше года, несмотря на проблемы со здоровьем.
64-летний Гагик Хачатрян нуждается в неотложном операционном лечении стеноза позвоночника. Непроведение операции или промедление  чревато необратимыми последствиями для его жизни и здоровья в дальнейшем.
В этой связи 21 июля 2020 года Европейский суд по правам человека применил временную меру, потребовав от правительства Армении обеспечить в соответствии с состоянием здоровья Хачатряна оказание неотложной медпомощи в гражданской клинике, в том числе при участии зарубежных врачей. Группа адвокатов Хачатряна 5 августа констатировала, что правительство РА не предприняло разумных шагов для обеспечения адекватного лечения при наличии явных угроз для жизни и здоровья гражданина и что отказ от исполнения решения ЕСПЧ является беспрецедентным.
Примечательно, что 21 июля Европейский суд по правам человека, помимо применения временной меры, принял касающееся его дело к производству в порядке приоритетности, в соответствии со статьей 41 Регламента ЕСПЧ. Евросуд придал приоритет ввиду состояния здоровья Хачатряна, что подразумевает, что ЕСПЧ убедился в том, что человек подвергается бесчеловечному обращению и лишению права на здоровье.