Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներն այցելել են Գուրգեն Ալավերդյանին 09/22/2020   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները այցելել են Ադրբեջանում գտնվող հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին։
«Այցելությունը տեղի է ունեցել սեպտեմբերին։ Այցելության ընթացքում, բացի պահման պայմանների ստուգումից նաև Գուրգեն Ալավերդյանին հնարավորություն ենք ընձեռել կապ հաստատել ընտանիքի հետ»,-ասաց Զառա Ամատունին։
Հարցին՝ այցելության ընթացքում ի՞նչ են արձանագրել Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները, Զառա Ամատունին նշեց, որ իրենց ցանկացած նկատառումներ միմիայն քննարկում են համապատասխան իշխանությունների հետ։
Նա նաեւ հավելեց, որ օգոստոսից սկսած Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները կատարել են իրենց հերթական այցելությունները բոլոր անձանց, որոնք պահվում են անազատության մեջ։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 23-ին ՀՀ ՊՆ-ն հայտնեց, որ սպա Գուրգեն Ալավերդյանը մարտական հենակետը ստուգելու ընթացքում եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվել և մոլորվել է: Ավելի վաղ Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարություն էր տարածել, որտեղ նշված էր, թե իբր ավագ լեյտենանտ Ալավերդյանը «Գորանբոյի ուղղությամբ դիվերսիոն հարձակում է իրականացրել» և հայտնվել է իրենց տարածքում։
15:39 09/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում այս պահին հինգ հայ է պահվում՝ մեկուսացման մեջ. Գուրգեն Ալավերդյանի հետ հանդիպել Կարմիր Խաչին դեռ չի հաջողվել
14:44 05/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչներն այցելել են Գուրգեն Ալավերդյանի ընտանիքին
10:52 28/08/2020  |  ՄեկնաբանությունԱԳՆ հայտարարությունը Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված սպա Գուրգեն Ալավերդյանի իրավունքների ոտնահարման վերաբերյալ
15:52 27/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳուրգեն Ալավերդյանի կյանքի իրավունքը պոտենցիալ վտանգի տակ է. Սիրանուշ Սահակյան
17:32 26/08/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳերեվարված սպա Գուրգեն Ալավերդյանին պարտադրվել է «խոստովանություն», որը ցուցադրվել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ներով
15:37 26/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում Գուրգեն Ալավերդյանի դեմ 5 հոդվածով քրգործեր են հարուցել . Ռազմինֆո

Представители МККК навестили армянского офицера Гургена Алавердяна 09/22/2020   16:11  |  Лента новостей
Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) навестили находящегося на территории Азербайджана армянского офицера Гургена Алавердяна. Об этом сообщила “ФактИнфо” руководитель коммуникационных программ армянского офиса МККК Зара Аматуни.
“Визит состоялся в сентябре. В ходе посещения, помимо проверки условий содержания, Гургену Алавердяну была представлена возможность связаться с семьей”, - сказала Зара Аматуни.
Отвечая на вопрос о том, что зафиксировали в ходе визита представители Красного креста, Зара Аматуни отметила, что любые их соображения только обсуждают с соответствующими властями.
Она также добавила, что с августа представители Красного креста совершили свои очередные визиты ко всем, кто содержится в заключении.
09:19 18/09/2020  |  Лента новостейДавид Тоноян встретился с главой Международного комитета Красного креста в Армении
15:20 17/09/2020  |  Лента новостейПересечение азербайджанцами границы и похищение военнослужащего содержат в себе и другие угрозы – Тигран Абрамян
16:29 09/09/2020  |  Лента новостейПредставителям МККК пока не удалось встретиться с армянским офицером Гургеном Алавердяном
11:18 28/08/2020  |  КомментарийМИД Армении выступил с заявлением относительно попрания прав армянского офицера, оказавшегося под юрисдикцией Азербайджана
20:51 26/08/2020  |  Лента новостейТоноян сообщил ОБСЕ о грубом нарушении Азербайджаном прав армянского офицера
19:17 26/08/2020  |  Комментарий"Низкопробная постановка": Минобороны Армении о возбужденном в Азербайджане уголовном деле против армянского офицера